Migranti mrznú na hraniciach Poľska a Bieloruska. Irak im chce poslať lietadlá na návrat domov, niektorí to odmietajú

  • Katastrofálnu situáciu na poľsko-bieloruských hraniciach sa snažia vyriešiť aj mimo Európy
  • Iracké veľvyslanectvo oznámilo, že svojim občanom pomôže vrátiť sa do vlasti
  • Migranti uviazli na hraniciach v mrazoch, bez teplého oblečenia, jedla, vody či humanitárnej pomoci
MIGRANTI
TASR/AP
  • Katastrofálnu situáciu na poľsko-bieloruských hraniciach sa snažia vyriešiť aj mimo Európy
  • Iracké veľvyslanectvo oznámilo, že svojim občanom pomôže vrátiť sa do vlasti
  • Migranti uviazli na hraniciach v mrazoch, bez teplého oblečenia, jedla, vody či humanitárnej pomoci

Irak v piatok oznámil, že pripravuje zoznam svojich občanov uviaznutých na hranici medzi Poľskom a Bieloruskom, ktorí si želajú dobrovoľný návrat do vlasti.

„Sme pripravení zorganizovať viac ako jeden (repatriačný) let, aby sme poskytli pomoc každému, kto sa chce dobrovoľne vrátiť domov,“ povedal hovorca irackého ministerstva zahraničných vecí, ktorý zároveň dodal, že irackí diplomati z Moskvy a Varšavy pricestovali do hraničného pásma, aby „skontrolovali bezpečnosť“ migrantov a komunikovali s príslušnými úradmi.

Irak zároveň oznámil, že bieloruské diplomatické misie v Bagdade a v Arbíle – hlavnom meste autonómnej oblasti Iracký Kurdistan, ktoré Iračanom poskytovali turistické víza, boli minulý týždeň „dočasne zatvorené“. Národná letecká spoločnosť Iraqi Airways oznámila, že už v auguste na neurčito prerušila dopravu medzi Bagdadom a Minskom. Od tamojších úradov však získali povolenie prevádzkovať jednosmerné lety z Minska do Bagdadu.

Stovky migrantov a žiadateľov o azyl, z ktorých mnohí sú Kurdi z Iraku, uviazli na poľsko-bieloruskej hranici. Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) v piatok uviedla, že je „veľmi znepokojená neutešenou situáciou“ týchto ľudí. Teplota v oblasti totiž dosahuje bod mrazu, informuje TASR.

zdroj: SITA/AP, Ramil Nasibulin

 

Aj napriek zlej situácii sa vrátiť domov niektorí neplánujú

Migranti prichádzajú z Blízkeho východu neraz v letnom oblečení a vôbec si neuvedomujú, aké teploty ich čakajú v Európe. Pri príchode do Bieloruska ich ubytujú v hoteloch a zariadeniach slúžiacich na tento účel, následne ich dovážajú k poľským hraniciam. K hraniciam ich majú dokonca dovážať aj taxíky.

„Lukašenko necháva prilietať migrantov ako ‚turistov’ z Iraku, Sýrie či Iránu. Umožňuje migrantom cestovať do jeho krajiny a podľa správ ich Bielorusi sprevádzajú dokonca na hranice, kde migranti útočia so sekerou a inými vecami na plot. Otázka je, odkiaľ majú migranti tieto nástroje. Ide o útok na hranice EÚ,“ vysvetľuje pre Startitup politológ Dirk Dalberg z Ústavu politických vied SAV, ktorý sa špecializuje na Európsku úniu a migráciu.

Portál The Moscow Times informuje, že iracké ministerstvo v Minsku zverejnilo telefónne číslo aj e-mail, kde ich môžu záujemcovia o repatriáciu informovať.

Ako však ďalej denník informuje, mnohí migranti sa do vlasti vrátiť neplánujú, aj keby ich to malo stáť život a vytrvalo tak pokračujú vo svojom pláne dostať sa do Európy.

„Do Iraku sa nevrátime, sme si 100% až 200% istí. Ostaneme tu. Buď zomrieme, alebo otvoria hranice,“ povedal v stredu pre ruskú agentúru nemenovaný migrant, informuje The Moscow Times.

Blízko hranice s Bieloruskom dnes našli telo mladého Sýrčana

Telo mladého Sýrčana našli v lese blízko poľskej hranice s Bieloruskom, oznámila v sobotu poľská polícia. Informácie priniesla tlačová agentúra PAP. Agentúra DPA zasa uviedla, že bieloruský prezident Alexandr Lukašenko nariadil, aby bola detským migrantom uviaznutým na hranici s Poľskom doručená potravinová pomoc.

Nález tela znamená, že politická patová situácia na východnej hranici Únie si vyžiadala ďalšiu obeť.

Miestna polícia uviedla, že telo našli v predchádzajúci deň neďaleko dediny Wólka Terechowska v severovýchodnom Podleskom vojvodstve, v blízkosti hranice s Bieloruskom. Na tele našli aj pas.

Podľa polície zatiaľ nie je možné určiť presnú príčinu smrti mladého Sýrčana. Telo previezli do Ústavu súdneho lekárstva na pitvu.

Polícia v Podleskom vojvodstve takisto oznámila, že v sobotu okolo 01.00 h došlo k ďalšiemu pokusu o ilegálne prekročenie poľsko-bieloruskej hranice blízko dediny Wólka Terechowska.

Skupina približne 100 ľudí na bieloruskej strane poškodila plot. Poslali sme tam niekoľko desiatok policajtov. Ľudia na bieloruskej strane, na dohľad policajtov, vojakov a príslušníkov pohraničnej stráže, ušli hlboko do lesa,“ hlásila polícia.

Putin sa brani, že s tým Rusko nič spoločné nemá

Moskva nemá podiel na utečeneckej kríze, ktorá sa odohráva na bielorusko-poľskej hranici. Uviedol to ruský prezident Vladimir Putin v rozhovore, ktorý v sobotu odvysielala štátna televízna stanica Vesti. Obvinenia, že Moskva pomáha Minsku prevážať utečencov na východnú hranicu EÚ, predtým zazneli z Poľska a viacerých západných krajín.

Chcem, aby ste to všetci vedeli. Nemáme s tým nič spoločné,“ povedal Putin.

Čítajte viac z kategórie: Zahraničie

Zdroje: TASR, Startitup, The Moscow Times, SITA

Najnovšie videá

Trendové videá