Mikulec: Otázka dekriminalizácie marihuany nie je na stole. Je to psychotropná látka, ktorá mení vnímanie človeka

  • Otázka dekriminalizácie marihuany nie je na stoje, zdôraznil to minister vnútra SR Roman Mikulec (OĽaNO) na odbornej a politickej konferencii Spravodlivosť pre všetkých – zníženie neprimeraných trestov za marihuanu
  • Šéf rezortu vnútra doplnil, že je nespochybniteľný fakt, že marihuana je psychotropná látka, ktorá pri používaní mení vnímanie a chovanie človeka
mikulec
TASR/Jaroslav Novák, Unplash/Jose Luis Sanchez Pereyra
  • Otázka dekriminalizácie marihuany nie je na stoje, zdôraznil to minister vnútra SR Roman Mikulec (OĽaNO) na odbornej a politickej konferencii Spravodlivosť pre všetkých – zníženie neprimeraných trestov za marihuanu
  • Šéf rezortu vnútra doplnil, že je nespochybniteľný fakt, že marihuana je psychotropná látka, ktorá pri používaní mení vnímanie a chovanie človeka

Podľa Mikulca je však možné debatovať o tom, či sa dajú znížiť tresty za držanie marihuany pre osobnú spotrebu. „Je dôležité, aby sme rozprávali o tom, či sadzby, ktoré sú dnes upravené v platnej legislatíve pri užívaní drog, sú relevantné a samozrejme aj o tom, aké sú sadzby v rámci toho, keď niekto s drogami obchoduje a vyrába ich,“ dodal. Minister vysvetlil, že v súčasnej dobe neexistuje osobitná časť, ktorá by oddeľovala marihuanu od ostatných omamných a psychotropných látok.

Kedysi sa pestovala v skleníku, dnes v špecializovaných laboratóriách

Šéf rezortu vnútra na konferencii ponúkol aj údaje z dlhodobých štatistík Kriminalistického a expertízného ústavu Policajného zboru. Ten eviduje, že percentuálna zložka THC, teda účinnej látky marihuany, sa rokmi navyšuje. „Kým v roku 2000 bola približne táto zložka THC päť až desať percent, v dnešnej dobe je to až cez 20 percent. Kým v roku 2000 bola väčšina marihuany pestovaná vo vonkajších priestoroch alebo v skleníku, dnes väčšina produkcie pochádza zo špecializovaných laboratórií,“ pokračoval Mikulec.

Rovnako minister upozornil na nebezpečnosť syntetických náhrad marihuany. Tie majú vysoký obsah THC a ich účinnosť je vyššia. „Ich cena je však pomerne nízka, čo spôsobuje, že tieto drogy sú populárne najmä u sociálne vylúčených skupín obyvateľstva. V roku 2018 bolo zaznamenaných niekoľko prípadov, keď nastalo úmrtie po použití syntetickej náhrady marihuany,“ zdôraznil.

Slovensko sa dočkalo, CBD už u nás nie je droga. Celebritu „konopného sveta“ užívajú mladí aj starí

Mikulec spomenul aj nebezpečenstvo šoférovania pod vplyvom marihuany. „Podľa zistení, ktoré máme k dispozícii, až 80 percent dopravných nehôd, ktoré sú pod vplyvom omamných a psychotropných látok, sú spôsobené po požití marihuany,“ povedal.

Podľa štatistík ministerstva vnútra je však drogová trestná činnosť na Slovensku v posledných rokoch ustálená. Za minulý rok zaznamenali 1513, za 2019 to bolo 1723 a za rok 2018 evidujú 1573 trestných činov. Objasnenosť trestnej činnosti sa pohybuje na úrovni 70 percent.

Na konferencii sa k trestnej činnosti v súvislosti s drogami vyjadroval aj prezident Policajného zboru Peter Kovařík. „Naše trestné právo nerozlišuje špecificky nejakú trestnú činnosť, ktorá sa týka mäkkých drog a tvrdých drog. Treba sa ale vážne zaoberať rozdielom, ktorý sa tu objavuje,“ uviedol. Polícia minulý rok zadržala 51 kilogramov marihuany a 1518 kilogramov metamfetamínu.

Si za dekriminalizáciu marihuany na Slovensku?

Drogová činnosť však pre políciu prináša aj ďalšie problémy. „Užívatelia drog si hľadajú prostriedky na to, ako si drogy zabezpečiť. My to vidíme v štatistikách majetkovej trestnej činnosti. Väčšinou pokiaľ sa to týka marihuany, tak sa stretávame s pouličnou činnosťou, ako napríklad rôzne krádeže. Tam, kde tá spotreba začína byť vysoká, tak tá závažná trestná činnosť rastie,“ objasnil Kovařík.

Čítajte viac z kategórie: Zo Slovenska

Zdroj: SITA

Najnovšie videá

Trendové videá