„Miláčik“ Slovákov je extrémne škodlivý. Ničí každý jeden tvoj orgán
- Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) varuje, že neexistuje bezpečná úroveň konzumácie alkoholu
- Je rizikovým faktorom pri 7 druhoch rakoviny
- Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) varuje, že neexistuje bezpečná úroveň konzumácie alkoholu
- Je rizikovým faktorom pri 7 druhoch rakoviny
Neexistuje príležitosť, kedy by si (stereotypný) Slovák povedal, že naozaj nie je vhodné si vypiť. Pijeme na svadbách, krstinách, karoch, len tak, doma, ale žiaľ, aj pred šoférovaním. Pixabay/olga9177, Richard Mcall
Problém s alkoholom si Slovensko „všimlo“ pri tragédii na Zochovej a parlament neskôr schválil zákon, ktorý zvýšil daň z liehu a tým zdražel alkoholické nápoje. S pitím je na Slovensku stále problém a často ani netušíme, ako veľmi si škodíme.
Slováci sa veľmi radi pozrú na dno pohárika naplneného alkoholom. V minulosti sa s jeho konzumáciu spájali mýty, ktoré tvrdili, že alkohol je v malom množstve prospešný. Aj keď to pri niektorých prípadoch môže byť pravda, jeho riziko oveľa viac prevyšuje prínos.
Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) varuje, že neexistuje bezpečná úroveň konzumácie alkoholu. Obzvlášť rizikovým faktorom je pri rakovine prsníkov, uvádza Euronews.
Alkohol môže zapríčiniť až 7 zo 100 prípadov
WHO uviedla, že ide o jedno z „hlavných modifikovateľných rizikových faktorov“ tejto choroby. Organizácia označila rakovinu prsníka za najčastejšie diagnostikovaný typ rakoviny v európskom regióne WHO s 1 579 ženami, ktorým je diagnostikovaná rakovina prsníka každý deň. Alkohol môže zapríčiniť až 7 zo 100 prípadov.
„Mnoho ľudí, vrátane žien, si neuvedomuje, že rakovina prsníka je celosvetovo najčastejšou rakovinou spôsobenou alkoholom u žien,“ uviedla Marilys Corbex, technická riaditeľka pre neprenosné choroby v európskej pobočke WHO pre Euronews.
„Ľudia musia vedieť, že znížením konzumácie alkoholu môžu znížiť riziko rakoviny.“ Corbex upozornila, že nezáleží na tom, aký druh, kvalita alebo akú má cenu alkohol, stále predstavuje rovnaké riziko.
Stačí jedna fľaša piva či dva poháre vína
Európsky región s 53 krajmi má pritom najvyššiu mieru nových diagnóz rakoviny prsníka v porovnaní s inými regiónmi.
Medzinárodná agentúra pre výskum rakoviny (IARC) v roku 2020 uviedla, že konzumácia alkoholu je v Európe zodpovedná za takmer 40 000 nových prípadov rakoviny prsníka ročne.
Vo svete boli v roku 2020 odhalené viac ako dva milióny nových prípadov, pričom asi 100 000 v dôsledku alkoholu.
WHO uvádza, že viac ako 10 % prípadov rakoviny spôsobenej alkoholom v európskom regióne vzniká pitím len jednej fľaše piva (500 ml) alebo dvoch malých pohárov vína (každý po 100 ml). V prípade rakoviny pŕs je to 1 zo 4 prípadov.
Alkohol je toxický, poškodzuje každý orgán, tvrdí odborníčka
Britský Národný ústav zdravia (NIH) uvádza, že rakovina prsníka nie je zďaleka jediná rakovina, pre ktorú je alkohol rizikový faktor. Dohromady je rizikovým faktorom pri siedmych druhov rakoviny. Okrem rakoviny prs aj pri rakovine úst, hrdla, hlasiviek, pažeráka, pečene, hrubého čreva a konečníka.
Riziko sa pri týchto druhoch líši od konzumácie, kým niekde je rizikové mierne pitie alkoholu, pri ďalších až stredné pitie.
„Jednoducho povedané, alkohol je toxický. Pri prechode telom poškodzuje každý orgán,“ povedala pre Euronews Carina Ferreira Borgesová, úradujúca riaditeľka pre neprenosné choroby a programová manažérka pre alkohol a nezákonné drogy vo WHO Európa.
Medzinárodná agentúra pre výskum rakoviny klasifikuje alkohol ako ľudský karcinogén skupiny 1. Vedci majú viacero hypotéz, prečo je taký škodlivý.
Nášmu telu škodí viacerými spôsobmi
Hlavnou príčinou môže byť metabolizovanie (rozkladanie) etanolu v alkoholických nápojoch na acetaldehyd. Ten je toxickou chemickou látkou a karcinogénom pre ľudí. Táto látka môže poškodiť DNA aj proteíny.
Alkohol tiež môže narušiť generovanie reaktívnych foriem kyslíka, ktoré tiež môžu poškodiť DNA, proteíny a lipidy (tuky) v tele procesom nazývaným oxidácia.
Konzumácia alkoholu tiež narúša schopnosti tela rozkladať a absorbovať rôzne živiny, ktoré môžu byť spojené s rizikom rakoviny.
Pozeranie na dno pohárika môže mať za následok zvýšenie hladín estrogénu v krvi, pohlavného hormónu spojeného s rizikom rakoviny prsníka.
Alkoholické nápoje môžu tiež obsahovať rôzne karcinogénne kontaminanty, ktoré sa zavádzajú počas fermentácie a výroby, ako sú nitrozamíny, azbestové vlákna, fenoly a uhľovodíky, dodáva NIH.
Najlepší spôsob, ako znížiť riziko rakoviny, je podľa WHO abstinencia.
Text sme upravili, doplnili o nové informácie a vydali nanovo. Článok bol pôvodne publikovaný 21. októbra 2021.
Čítajte viac z kategórie: Zahraničie
Zdroje: Euronews, NIH