„Miláčik“ Slovákov podporuje imunitný systém. Má podobný účinok ako probiotiká

  • Zložky piva podľa vedcov podporujú imunitný systém
  • V budúcnosti by mohli existovať pivá s označením „zdravotné pivo“
Pohľad na plný bar
Ilustračné foto Freepik/wirestock
  • Zložky piva podľa vedcov podporujú imunitný systém
  • V budúcnosti by mohli existovať pivá s označením „zdravotné pivo“

Pivo môže mať pozitívny vplyv na zdravie čriev a našu imunitu. Výskumníci zistili, že mierny príjem piva môže v niektorých prípadoch byť prospešnejší pre naše zdravie, než úplná abstinencia.

Ako výskumníci informovali v časopise Frontiers in Nutrition, príjem piva stimuluje imunitný systém vďaka zložkám, ktoré podporujú rast prospešných baktérií v črevách.

Podľa štúdie, ktorú vykonala Dalianská lekárska univerzita v Číne, hlavnými zložkami piva, ktoré podporujú náš imunitný systém, sú polyfenoly, vláknina a etanol. Tieto zložky dokážu byť dokonca účinnejšie ako probiotiká, ak je pivo konzumované v miernych množstvách.

„Zdravotné pivo“

Probiotiká sú živé baktérie a kvasinky, ktoré sú považované za prospešné pre naše zdravie. Tieto mikroorganizmy pomáhajú obnoviť rovnováhu v črevách po chorobe a bojovať proti škodlivým baktériám. Nájdeš ich v populárnych potravinách ako sú syry a jogurty.

Pivo, ako tradičný fermentovaný nápoj, obsahuje mnoho esenciálnych aminokyselín, vitamínov, stopových prvkov a bioaktívnych látok, ktoré ovplyvňujú ľudskú fyziológiu. Výskumníci zdôrazňujú význam polyfenolov v slade a chmeľu, ktoré interagujú s črevnou mikroflórou.

Dôsledkom rôznych chemických procesov v pive môžu niektoré z jeho zložiek mať podobné, ba dokonca lepšie účinky ako probiotiká. Výsledky výskumu otvárajú možnosti využitia zložiek piva v budúcnosti pre zdravotné benefity.

Výskumníci dokonca naznačili, že v budúcnosti by mohli existovať pivá s označením „zdravotné pivo“, ktoré by mohli pomôcť predchádzať rôznym chorobám, napríklad arterioskleróze a srdcovým ochoreniam, a tiež zlepšovať krvný obeh.

Odporúčané množstvo

Výsledky štúdií na ľuďoch a zvieratách svedčia o tom, že mierny príjem piva má pozitívny vplyv na imunitný systém v porovnaní s nadmerným pitím alebo úplnou abstinenciou.

Samozrejme, je dôležité zdôrazniť, že prínosy piva pre zdravie čriev platia iba pre tých, ktorí pijú s mierou. Riziko smrti je nižšie u ľudí, ktorí pijú mierne, zatiaľ čo u ťažkých pijanov sa zvyšuje.

 

Žena stojí a pracuje za barom
zdroj: Freepik/freepik

Profesor Naveed Sattar, špecialista na kardiovaskulárne a metabolické zdravie na Glasgowskej univerzite, však upozorňuje, že tento pohľad môže byť zavádzajúci. 

„Je pravda, že niektoré zložky, ktoré pivo obsahuje, môžu mať pozitívny vplyv na zdravie, ale alkohol samotný ich ľahko prekoná,“ povedal pre portál The Telegraph.

Aby človek udržal zdravotné riziká spojené s alkoholom na minime, NHS odporúča mužom aj ženám nepiť pravidelne viac ako 14 jednotiek alkoholu týždenne.

Naši českí susedia vedú

Každý Slovák vypil v minulom roku v priemere 59,1 litra piva. Medziročne sa spotreba piva na obyvateľa znížila o necelé percento, pred tridsiatimi rokmi však bola o viac ako tretinu vyššia. TASR o tom informuje na základe dát Štatistického úradu (ŠÚ) SR, ktoré prezentoval v súvislosti s piatkovým Medzinárodným dňom piva.

Jeho najväčšia spotreba v ére samostatného Slovenska bola v roku 1994, kedy každý Slovák skonzumoval v priemere 93,4 litra.

„Spotreba potom klesala a až tesne pred pandémiou objem predaného piva tri roky znovu rástol. Spotreba sa však pohybovala už len okolo 70 litrov za rok. Dva roky pandémie priniesli prudký pokles konzumácie piva, ktorý sa udržal aj minulý rok, kedy bola spotreba na obyvateľa najnižšia od vzniku samostatného Slovenska,“ priblížil riaditeľ odboru štatistiky životnej úrovne obyvateľstva ŠÚ SR Róbert Vlačuha.

Najvyššiu spotrebu piva na hlavu v Európe mala v roku 2022 podľa údajov statista.com Česká republika so 129 litrami, za ňou nasledovalo Rakúsko so 101 litrami a Poľsko s 92 litrami na obyvateľa. Slovensku v tomto rebríčku patrila 14. priečka. Na porovnanie, napríklad priemerná spotreba piva vo Francúzsku predstavovala len 33 litrov.

Minulý rok stálo na Slovensku pol litra svetlej čapovanej desiatky podľa ŠÚ SR v priemere 1,37 eura. Pred desiatimi rokmi to bolo len 0,98 eura. Cena svetlého fľaškového 12-stupňového piva stúpla v priemere o 40 centov.

Zdroje: Frontiers in Nutrition, The Telegraph, TASR

Najnovšie videá

Trendové videá