Miliardár Ray Dalio varuje pred hlbokou krízou: Rúca sa globálny poriadok, je potrebné sa pripraviť

  • Ray Dalio sa už zaradil medzi legendy investovania
  • Aktuálne upozorňuje na to, že súčasná ekonomika je neudržateľná
  • Je potrebné sa rýchlo pripraviť
Ray Dalio sleduje aktuálne riziká
Ilustračné foto Wikipedia Commons
  • Ray Dalio sa už zaradil medzi legendy investovania
  • Aktuálne upozorňuje na to, že súčasná ekonomika je neudržateľná
  • Je potrebné sa rýchlo pripraviť

Ray Dalio, miliardársky investor a zakladateľ Bridgewater Associates, bije na poplach. V rozhovoroch a nedávnych komentároch varuje, že globálna ekonomika nečelí len hrozbe bežnej recesie – ale niečomu oveľa vážnejšiemu. Podľa neho sa svet dostáva do obdobia, v ktorom sa rozkladajú základné piliere finančného, politického a geopolitického systému.

A ak túto realitu podceníme, čakajú nás dôsledky, ktoré budú siahať ďaleko za pokles HDP či rast nezamestnanosti, píše NBC News

Ray Dalio varuje: Dlhy, inflácia a nestabilita

Dalio upozorňuje, že jadrom problému je masívne zadlženie vyspelých krajín, najmä Spojených štátov. Podniky, domácnosti aj vlády fungujú na báze dlhového modelu, ktorý sa stáva neudržateľným. Americká vláda má dlh nad 34 biliónov dolárov a len úroky na tomto dlhu dosahujú historické maximá.

Centrálne banky, ktoré boli v minulosti schopné stabilizovať systém, teraz čelia komplexnej dileme: ak znížia úroky, riskujú nárast inflácie. Ak ich nechajú vysoko, môžu zraziť ekonomiku do hlbokej recesie.

Zároveň podľa Dalia inflácia zostáva vyššia, než centrálne banky očakávali. Ceny síce nerastú tak rýchlo ako pred rokom, ale stabilne sa držia nad 2 % cieľom. A vyššie clá, ktoré zavádza Trump v rámci svojej ekonomickej politiky, môžu tento tlak ešte zosilniť.

Globálny poriadok sa rúca

Ray Dalio tiež upozorňuje na rozpad medzinárodného poriadku, ktorý platil posledných 70 rokov. Po druhej svetovej vojne bol svet z veľkej časti zjednotený pod vedením USA – ekonomicky, politicky aj vojensky. Dnes však silnejú alternatívy ako Čína či blok BRICS, ktoré budujú paralelné obchodné systémy a finančné nástroje nezávislé od dolára. Tento posun oslabuje dôveru v americkú menu ako rezervné aktívum.

Napríklad Čína a Saudská Arábia začali obchodovať v jüanoch a BRICS pripravuje spoločný platobný systém, ktorý má nahradiť dolárovú dominanciu v medzinárodnom obchode. Pre USA to znamená stratu vplyvu a potenciálne oslabenie ich schopnosti financovať svoj dlh lacným spôsobom. 

Ray Dalio vidí spoločenský rozklad

Vnútropoliticky je podľa Dalia situácia rovnako alarmujúca. V USA, ale aj v Európe či Latinskej Amerike, dochádza k extrémnej polarizácii spoločnosti, kde sa konzervatívne a progresívne tábory nedokážu dohodnúť ani na základných otázkach. Demokratické inštitúcie sa oslabujú, dôvera vo vlády a médiá klesá a narastá nespokojnosť v uliciach.

„Politika sa stala bojom o moc, nie o riešenia,“ tvrdí analytik. Takýto stav spoločnosti často vedie k vzniku autoritárskych režimov, históriou overenému scenáru počas systémových kríz. V kombinácii s ekonomickým stresom a neistotou to vytvára výbušné prostredie.

Najdôležitejšie na Daliovom posolstve je, že nejde o obyčajné ekonomické spomalenie. Ide o veľký cyklus, ktorý sa v histórii opakuje raz za niekoľko desaťročí. Tieto cykly zahŕňajú kombináciu ekonomickej nestability, zmeny mocenských štruktúr, vojenských konfliktov a spoločenských otrasov. Naposledy sa to udialo v 30. a 40. rokoch 20. storočia.

„Tento druh kolapsu sa deje raz za život, ale má obrovské následky,“ tvrdí Ray Dalio. Investori, podnikatelia aj obyčajní ľudia by si podľa neho mali uvedomiť, že pravidlá hry sa menia. 

Priprav sa a nepanikár

Napriek varovaniam nie je Dalio katastroficky zameraný. Práve naopak – nabáda k racionalite, príprave a pochopeniu súvislostí. Odporúča diverzifikáciu majetku, dôraz na kvalitu aktív, ktoré odolajú krízam (napr. zlato, niektoré technológie, infraštruktúra), a znižovanie závislosti od dlhovej páky.

Zároveň vyzýva politikov, aby sa viac venovali dlhodobej stabilite, reformám dôchodkov, zdravotníctva a verejných financií. Ignorovanie týchto výziev môže viesť k oveľa dramatickejším dôsledkom, než je bežná recesia.

Ray Dalio nie je prvý ani jediný, kto upozorňuje na rastúce globálne riziká. Ale ako človek, ktorý predpovedal finančnú krízu v roku 2008, má vážnosť. Jeho posolstvo je jasné: nepodceňujme dlhodobé trendy pod rúškom krátkodobých správ. Pretože možno nečelíme ďalšej recesii – ale začiatku veľkého prerodu svetového poriadku.

Čítajte viac z kategórie: Ekonomika

Zdroje: NBC News, CNBC

Najnovšie videá

Trendové videá