Miliardár varuje pred miliardármi: Peniaze nás dostanú do obrovského konfliktu

  • Miliardár a zakladateľ spoločnosti Bridgewater si myslí, že situácia v USA je veľmi polarizovaná
  • Boje medzi prezidentskými kandidátmi tomu neprispievajú
  • V Amerike navyše prichádza k hromadným prepúšťaniam, čo situáciu môže o to viac vyhrotiť
BeFunky-collage-68
Screenshot, Youtube/ CNN
  • Miliardár a zakladateľ spoločnosti Bridgewater si myslí, že situácia v USA je veľmi polarizovaná
  • Boje medzi prezidentskými kandidátmi tomu neprispievajú
  • V Amerike navyše prichádza k hromadným prepúšťaniam, čo situáciu môže o to viac vyhrotiť

Ray Dalio je zakladateľ najväčšieho hedge fondu Bridgewater na svete. Nedávno pre americkú televíziu CNN vyjadril znepokojenie nad rozdelenou Amerikou, novozvolený prezident Joe Biden sa pripravuje na prevzatie moci.

Dalio varuje, že krajina by sa mala urgentne zaoberať panujúcou nerovnosťou, politickou polarizáciou a rastúcim dlhom. „Bude potrebné vymyslieť systém fungujúci pre väčšinu produktívnych ľudí,“ povedal Dalio v utorok v rozhovore pre Poppy Harlow pre CNN.

Dalo by sa to dosiahnuť inteligentným dvojstranným spôsobom, inak dôjde k ešte väčším konfliktom.“ Pandémia totižto podľa neho odhalila mnohé. Keďže eufória na Wall Street katapultuje ceny akcií na novú úroveň, Main Street je v kríze.

Počas koronavírusu pociťovali Američania nedostatok jedla

Podľa výskumníkov z University of Chicago a University of Notre Dame sa od júna k radom ľudí vo finančnej núdzi pripojilo takmer 8 miliónov Američanov. Podľa prieskumu sčítania ľudu bolo viac ako 27 miliónov dospelých v domácnostiach, ktoré „niekedy alebo často“ pociťovali nedostatok množstva jedla na konzumáciu za posledných sedem dní, píše CNN

Zároveň voľby do roku 2020 a úsilie prezidenta Donalda Trumpa podkopať výsledky ešte viac prehĺbili politické rany. „Študoval som posledných 500 rokov histórie a cyklov a tieto veci sa opakujú znova a znova,“ povedal Dalio. „Veľké medzery v bohatstve a hodnoty v rovnakom čase ako sú veľké dlhy a hospodársky pokles spôsobuje konflikty a zraniteľnosť.“

Rozhovor sa uskutočnil minulý týždeň predtým, ako bol pri autonehode zabitý 42-ročný syn Dalia. „Teraz s mojou rodinou smútime a spracúvame to a najradšej by sme boli zatiaľ v izolácii,“ napísal Dalio v príspevku na LinkedIn.

Obrovské spoločnosti začali prepúšťať

Dalio v rozhovore zdôraznil, že nechce, aby Američania „podliehali panike“. Namiesto toho sa snaží dať voličom a vodcom jasne najavo, že kompromisy s politickými protivníkmi môžu byť ťažké, ale nejde o koniec sveta. „Najhorším scenárom je, keď jedna alebo druhá strana hovorí, že už Amerika nie je ich krajina. Toto nie je ich obyvateľstvo,“ dodal.

Nepokoje sa nakoniec utlmili neskoro v pondelok, keď sa pandémia zintenzívnila, spomalila sa ekonomická obnova a urýchlilo prepúšťanie. Podľa najnovšej týždennej správy požiadalo ohromujúcich 885 000 Američanov o prvé dávky v nezamestnanosti.

Veľké spoločnosti vrátane spoločností Coca-Cola, Disney (DIS) a Post-It maker 3M ohlásili hromadné prepúšťanie.

Takmer 13 miliónov dospelých, čiže 9,1 %, nemá aktuálne informácie o splátkach nájomného alebo o hypotéke, alebo nemajú dostatočnú dôveru v to, že budú schopní včas zaplatiť účty za bývanie.

OKTAGON: Kto je kráľom MMA v našich končinách?
Reklama
Sleduj nové video
Reklama
Sleduj nové video
Sleduj nový športový kanál Fortuna Sports! Všetko podstatné zo sveta športu na jednom mieste. S Fortuna Sports ti neujde žiadna športová novinka.

Dalio uviedol, že Spojené štáty musia čeliť svojim problémom nerovnosti a zamyslieť sa nad investovaním do budúcnosti. Zdôraznil potrebu zlepšenia zdravotnej starostlivosti, infraštruktúry a najmä vzdelávania.

Ak nebudeme mať širokú produktivitu a zamestnanosť, ktorá pochádza z programov vzdelávania a pracovných miest a podobne, bude sa u nás zhoršovať veľká polarita, a myslím si, že to bude problém,“ povedal povedal.

Investície do vzdelávania a infraštruktúry, samozrejme, stojí peniaze a USA sa už teraz potýkajú s obrovskými rozpočtovými deficitmi.

Dalio, ktorého čisté imanie sa podľa Forbes pohybuje na hodnote takmer 17 miliárd dolárov, často vyjadril podporu zvyšovaniu daní pre bohatých.

Čítajte viac z kategórie: Zahraničie

Zdroje: CNN, CNN Youtube, Forbes

Najnovšie videá

Trendové videá