Z nádeje ľudstva sa vykľul megapodvod. „Zázrak zo Silicon Valley“ odsúdili na 11 rokov
- Elizabeth Holmesová spoznala rozsudok za podvody
- Jej revolučný nápad mal zmeniť zdravotníctvo vo svete
- V skutočnosti šlo o absolútne nespoľahlivý vynález
- Elizabeth Holmesová spoznala rozsudok za podvody
- Jej revolučný nápad mal zmeniť zdravotníctvo vo svete
- V skutočnosti šlo o absolútne nespoľahlivý vynález
Elizabeth Holmesová, mladá podnikateľka, žena, ktorú svet ešte pred šiestimi rokmi považoval za najmladšiu miliardárku, dnes spoznala rozsudok za podvody voči investorom, zákazníkom a pacientom. Tehotná Američanka ide do väzenia na 11 rokov a tri mesiace, informuje TASR na základe správy AFP.
Sudca okresného súdu v San José v Kalifornii Edward Davila podnikateľku odsúdil v troch bodoch investičného podvodu a v jednom bode sprisahania. Holmesová, ktorá je tehotná, má nastúpiť do väzenia v apríli budúceho roka. Trest odňatia slobody je nižší ako 15 rokov, ktoré pre ňu požadoval prokurátor.
Holmesová krátko pred vynesením rozsudku so slzami v očiach pred súdom vyhlásila: „Som zdrvená z toho, ako som zlyhala. Počas posledných rokov som každý deň cítila hlbokú ľútosť nad tým, čím si ľudia kvôli mojim chybám prešli,” povedala a ospravedlnila sa zamestnancom Theranosu, ako aj dotknutým pacientom.
Zakladateľku spoločnosti Theranos zo Silicon Valley súd už v januári uznal vinnou v súvislosti s podvodmi, vďaka ktorým dosiahla hodnota spoločnosti Theranos v roku 2014 až deväť miliárd dolárov.
Holmesová viac ako 15 rokov presviedčala investorov, že jej spoločnosť vyvinula novú technológiu krvných testov, ktorá prinesie revolúciu v medicíne. Medzi najväčších investorov Theranosu patrili napríklad mediálny magnát Rupert Murdoch či miliardárska rodina bývalej americkej ministerky školstva Betsy DeVosovej. V predstavenstve spoločnosti pôsobili aj bývalý šéf americkej diplomacie Henry Kissinger a exminister obrany James Mattis.
Príbeh mladej podnikateľky
Elizabeth Holmesová začala písať svoj príbeh v Silicon Valley už ako 20-ročná. Odišla z vysokej školy a prišla s nápadom, ktorý mal byť v medicíne revolučný. Konkrétne mal jej vynález pacientom zabezpečiť presnú diagnózu len pár minút po odbere krvi, informovali sme.
Holmesová strávila desať rokov v laboratóriách a na svojom projekte pracovala do posledného detailu. Vedela, že ide o podvod, a po predstavení dokázala nalákať množstvo sponzorov. Zaujala aj americké ministerstvo obrany.
Dnes už odsúdená podnikateľka bola v roku 2016 bola považovaná za najmladšiu miliardárku sveta. Bolo to však zároveň obdobie jej zostupu, už istý čas predtým sa o Holmesovej startup Theranos začal zaujímať prominentný denník The Wall Street Journal.
Médium v roku 2015 informovalo, že spoločnosť svojím „revolučným” prístrojom vyhodnocovala len približne desiatku zo stoviek diagnostických testov, ktoré mala v ponuke, pričom ich výsledky boli podľa vtedajších zamestnancov nespoľahlivé. Zvyšok krvných testov vyhodnocovali zamestnanci Theranosu pomocou tradičných, existujúcich technológií od iných firiem.
Holmesová oklamala celý svet. Jednoducho povedané, podarilo sa jej zdravotníkov z celého sveta presvedčiť, že jej „prelomový” systém skutočne funguje. Používal sa preto niekoľko rokov, no v skutočnosti bol absolútne nespoľahlivý. Všetci sa kolektívne tvárili, že funguje, a zdraví ľudia chodili domov presvedčení o tom, že umierajú.
Čítajte viac z kategórie: Zahraničie
Zdroje: TASR, archív SIU