Milionár Donald Trump môže voľby prehrať. Pandémia, upadajúca ekonomika, rasizmus i celebrity zamiešajú karty
- Prezidentská predvolebná kampaň v USA začína naberať na obrátkach
- Výhru nemá Donald Trump ani zďaleka istú
- Toto sú témy, ktoré môžu ovplyvniť Trumpovo znovu zvolenie
- Prezidentská predvolebná kampaň v USA začína naberať na obrátkach
- Výhru nemá Donald Trump ani zďaleka istú
- Toto sú témy, ktoré môžu ovplyvniť Trumpovo znovu zvolenie
V nasledujúcich mesiacoch bude prebiehať intenzívna predvolebná kampaň na prezidenta USA. Doterajší prezident Donald Trump sa postaví bývalému viceprezidentovi Joevi Bidenovi. V Spojených štátoch väčšina prezidentov obháji svoju funkciu aj druhýkrát, tento raz to ale môže byť inak. Toto je päť tém ktoré môžu spôsobiť prehru Donalda Trumpa.
Pandémia COVID-19 a zdravotná politika
Pre mnohých Američanov bude rozhodujúce, ako krajina zvládla pandémiu a akou zdravotnou politikou sa budú na prezidenta kandidáti riadiť.
Pandémia vírusu COVID-19 sa začala v USA rapídne šíriť v polke marca, no prvé prípady sa datujú už do konca januára a začiatku februára. Prezident Donald Trump bol už v januári varovaný odborníkmi z oblasti zdravotníctva, epidemiológie a bezpečnosti pred nebezpečenstvom pandémie.
Nepodnikol žiadne preventívne kroky, chorobu zľahčoval a prirovnával koronavírus ku soplíku, ktorý mal sám od seba „zázračne zmiznúť“. Neskôr vysvitlo, že Trumpova administratíva bola poučená o postupe v prípade pandémie pri predávaní moci Obamovou končiacou administratívou, no z pôvodných zamestnancov, ktorí v Trumpovej administratíve na začiatku pracovali, doteraz ostala pracovať len približne štvrtina.
Trump napriek nekontrolovateľnému šíreniu vírusu odmieta zodpovednosť a vinníka našiel v Obamovi, Bidenovi, Číne a Svetovej zdravotníckej organizácii (WHO). Prezident pomáhal rozširovať neoverené informácie, odporúčal ľudom na liečbu vírusu prípravky s hydroxychlorochínom. Viacero ľudí sa po užití týchto prípravkou priotrávilo.
Známy je prípad manželského páru, ktorý užil prípravok pre ryby s obsahom hydroxychlorochínu. Manželka skončila vo vážnom stave v nemocnici a manžel mŕtvy. S podobnými vyjadreniami neprestal, naposledy odporučil, aby si ľudia vpichovali dezinfekciu do tela, čo tiež viedlo k zvýšeným volaniam na núdzovú linku aj niekoľkým prípadom otravy.
Denník New York Times zverejnil analýzu podľa, ktorej mohlo byť zachránených minimálne 36-tisíc životov, keby sa opatrenia voči vírusu prijali skôr.
V Spojených štátoch nie je odvádzanie zdravotného poistenia zamestnávateľom povinnosťou ako v Európe. Zdravotné poistenie funguje na báze dobrovoľnosti zamestnávateľa, väčšinou ako bonus k pracovnému miestu. Do zavedenia Obamacare boli milióny Američanov bez zdravotného poistenia a nároku na ošetrenie. Trump je veľkým obhajcom zrušenia Obamacare, viackrát sa o to aj pokúsil, no zatiaľ bezúspešne.
Obchodné vojny a ekonomika
Volebný model, ktorý zostavuje Oxford Economics, predpovedá Trumpovi prehru. Model, podľa CNN, predpovedal správne 16 z 18 výsledkov volieb. Podľa modelu pri slabej ekonomike Trump voľby prehrá a naopak, pri silnej vyhrá. V Spojených štátoch prišli kvôli pandémii o prácu milióny ľudí. Američanov tak trápi rekordná nezamestnanosť a prepadajúca ekonomika.
V minulosti bola ekonomika Trumpovou silnou stránkou, rovnako ako český premiér Babiš i on sa prezentoval ako úspešný podnikateľ, ktorý bude štát riadiť ako firmu.
Situáciu môžu ešte zhoršiť Trumpove obchodné vojny s Čínou a Európskou úniou. Trump uvalil dovozné clá na viaceré produkty a odborníci varujú, že tieto obchodné vojny sú kontraproduktívne. Poškodzujú obe strany.
https://twitter.com/realdonaldtrump/status/1154791664625606657
Rasizmus a sexizmus
Rasizmus je aktuálne veľmi silná téma, smrť Georga Floyda môže ovplyvniť výsledok volieb. Samotný rasizmus je silno zakorenený v americkej spoločnosti a obzvlášť v krajinách bývalej konfederácie, kde majú väčšinu republikáni. Trump má najväčšiu voličskú základňu práve v týchto štátoch.
Už pri volebnej kampani v 2016 mal výraznú podporu bielych rasistov a nacionalistov v USA i amerického krajne pravicového portálu Breitbart News. Trump sa nikdy podpory krajnej pravice nevzdal, naopak, nadväzoval priateľstvá s európskymi krajnými pravičiarmi.
Problém mal aj s odsúdením udalostí v Charlottesville, kde do davu, ktorý protestoval voči stretnutiu americkej krajnej pravice, vrazil autom biely neonacista. Pričom jednu osobu zabil a 28 ďalších zranil. Trumpovi trvalo mimoriadne dlho, kým odsúdil tento čin a aj potom tvrdil, že vinu nesú obe tábory. Spisovateľ Michael Woolff vo svojej knihe Oheň a síra tvrdí, že i prezidentovi najbližší si myslia, že dôvodom bol Trumpov rasizmus.
Podozrenie, že prezident je rasista, potvrdzujú aj udalosti po smrti Georga Floyda. Trump i tu nebol schopný riadne odsúdiť rasizmus a vinu hádzal na hnutie Antifa. Twitter jeho príspevky označil za glorifikáciu násilia. Najnovšie prezident zdieľal video s rasistickým sloganom.
Prezident je známy aj svojim sexizmom, ešte v boji o republikánsku nomináciu naznačil, že moderátorka Fox News Megyn Kelly je na neho tvrdá, lebo menštruuje. Neskôr protikandidátku za demokratickú stranu Hillary Clintonovú opakovane urážal a ponižoval, práve kvôli jej pohlaviu.
Zahraničná politika
Trumpovo počínanie v zahraničných otázkach vnímajú mnohí voliči veľmi citlivo a to ovplyvňuje ich rozhodovanie. Trumpova zahraničná politika vyzerá, ako keby si dakto z ministerstva zahraničia prečítal knihu Hillary Clintonovej o jej pôsobení na ministerstve zahraničí a povedal si, že všetko spravíme inak. To by vysvetľovalo Trumpovu pochybnú zahraničnú politiku v každom smere.
Trump čelil obvineniu, že mu Rusko pomáhalo s kampaňou v prezidentských voľbách a on sám je iba bábkou v rukách Putina, pričom mu kritici vyčítali, že k Rusku je málo kritický.
https://twitter.com/realDonaldTrump/status/1018738368753078273
Naopak, k Európe je kritický dosť. Európsku úniu vníma ako konkurenta a nie spojenca. Európski politici sú z jeho činov zhrození, Angela Merkelová mala údajne rezignovať na komunikáciu s Trumpom.
Trump zhoršil bezpečnostnú situáciu aj odstúpením od jadrovej dohody s Iránom, ktorú len ťažko svetové mocnosti vyjednali a Irán ju preukázateľne plnil. Taktiež Trump odstúpil od Parížskej klimatickej dohody, ktorá mala pomôcť v boji so zmenou klímy.
https://twitter.com/realdonaldtrump/status/1265612405784162304
Otázne je aj Trumpovo počínanie v Afganistane. Trump vyrokoval mierovú zmluvu medzi Talibanom a Afganskou vládou. Dlhodobý mier je ale otázny, Taliban pokračuje v útokoch na vládne jednotky i spojenecké armády a v Afganistane sú aj ďalšie teroristické skupiny.
Trump už oznámil, že bude sťahovať amerických vojakov z krajiny, čo by mu prinieslo ďalšie politické body doma ako mierotvorcovi. Otázne je, či je takéto konanie múdre, keď sa americké vojská stiahli predčasne v 80. rokoch minulého storočia, výsledkom bol vznik Al-Káidy.
Joe Biden, celebrity a nespokojní republikáni
Biden, demokratická strana, celebrity a nespokojní republikáni môžu ovplyvniť verejné mienenie v prospech samotného Bidena.
Joe Biden nie je politický nováčik, osem rokov bol viceprezidentom Baracka Obamu. Z popularity bývalého prezidenta môže ťažiť aj Biden. Zjednotená demokratická strana stojaca za Bidenom je tiež ťažký súper pre Trumpa. V roku 2016 to mal Trump ľahšie, Sanders podľa niektorých kritikov nedostatočne podporil Clintonovú a viacero jeho priaznivcov odišlo ku kandidátke zelených, čo v konečnom dôsledku mohlo spôsobiť prehru.
Dôležitá bude aj Bidenova voľba na viceprezidenta. Biden už viackrát potvrdil, že to bude žena. Po rasových nepokojoch v USA rastú hlasy, aby to bola černoška alebo iná zástupkyňa národnostných menšín, ktorá by pomohla získať hlas menšiny, alebo ich motivovať na účasti vo voľbách, aby sa neopakoval scenár z 2016, keď Afroameričania a Latinoameričania ostali doma.
https://twitter.com/KamalaHarris/status/1278518002783313920
Pri kandidátkach sa skloňuje hlavne meno bývalej Bidenovej súperky o prezidentskú nomináciu Kamala Harris.
Ďalším nepriateľom Trumpa sú celebrity a ich vplyv hlavne na mladých voličov. K jeho najväčším kritikom patria Madonna, Katy Parry, Eminem, Lady Gaga, Emma Watson, najnovšie aj Taylor Swift a mnoho iných.
https://twitter.com/Madonna/status/1240675245943656448
Veľa odporcov má prezident aj vo vlastných radoch. Rodina Bushovcov a senátor McCain už v roku 2016 odmietali voliť Trumpa a volili Clintonovú. Bushovci avizovali, že budú znovu voliť demokratického kandidáta a k nim sa ešte pridá senátor Mitt Romney aj bývalý minister zahraničia Colin Powell.
Čítajte viac z kategórie: Zo Slovenska
Zdroje: New York Times, BBC, The Atlantic, CNN, New York Times, USA TODAY, Hillary Clitonová: Těžká rozhodnutí, Michael Wolff: Oheň a síra