Milionári do 2028: Najviac bohatých pribudne v troch európskych krajinách. Tempo určuje krajina s vysokou infláciou
- V rámci Európy bude dominovať Turecko
- Poklesu milionárov sa nevyhne Británia
- V rámci Európy bude dominovať Turecko
- Poklesu milionárov sa nevyhne Británia
Hoci peniaze rozhodne nie sú všetko, ich nedostatok človek začne cítiť okamžite, tobôž ak už má rodinu či hypotéku. Aj preto rebríčkom najbohatších ľudí sveta, či jednotlivých krajín, ľudia často venujú mimoriadnu pozornosť.
V tejto súvislosti britský ekonomický think tank Adam Smith Institute vydal novú správu, ktorá hovorí o tom, v ktorých krajinách sveta bude najviac milionárov do roku 2028.
V Európe tempo určuje Turecko
Uznávaný portál Euronews zdôrazňuje, že tri európske krajiny zaznamenajú do roku 2028 najväčší nárast podielu milionárov. Ide o Švédsko, Turecko a Rusko, ktoré síce geograficky ani zďaleka v plnom rozsahu nepatria iba starému kontinentu, ale napriek tomu sú všeobecne považované za európske krajiny.
Turecko je najvýkonnejšou európskou krajinou s predpokladaným nárastom o 34 % v podiele tých, ktorí budú mať viac ako 1 milión amerických dolárov (približne 915 000 eur) čistého majetku vo všetkých triedach aktív vrátane hotovosti, akcií, imania či súkromných penzijných fondov.
Údaje z UBS Global Wealth Report 2024, ktoré sa použili na vytvorenie predkladaného rebríčka, zvýrazňujú pozoruhodný rast bohatstva Turecka, obzvlášť berúc do úvahy tamojšie náročné ekonomické podmienky.
„Turecko vyniká ohromujúcim rastom bohatstva o viac ako 157 % na dospelého v rokoch 2022 až 2023, pričom všetky ostatné národy necháva ďaleko za sebou. Najbližšie sú Katar a Rusko s nárastom takmer 20 %, nasledované Juhoafrickou republikou s niečo vyše 16 % a Izrael so 14 %,“ uvádza sa v správe.
Rast Turecka je o to prekvapujúcejší, že krajina bojuje s vysokou mierou inflácie, ktorá sa v súčasnosti pohybuje na úrovni 72 %, uvádza obchodná televízia CNBC. Vysoká inflácia predstavovala pre mnohých z 85-miliónovej tureckej populácie doslova katastrofu, čo výrazne znížilo ich kúpnu silu. Ale pre Turkov, ktorí vlastnia aktíva, ako sú domy, ich bohatstvo vzrástlo, keďže inflácia zvyšuje hodnotu týchto majetkov.
Napriek tomu, že vojna na Ukrajine trvá už dva a pol roka a pre ruského agresora sa určite nevyvíja podľa predstáv Vladimira Putina, ba čo viac, západný svet uvalil na Moskvu rázne ekonomické sankcie, podľa odhadov ekonomického think tanku, bude mať druhý najväčší nárast počtu milionárov na starom kontinente práve Rusko. Má ísť o 23 % nárast.
Najväčší prepad v Británii
Naopak, portál Express upozorňuje na azda ešte zarážajúcejší fakt, keďže podľa najnovších údajov Spojené kráľovstvo stratí do roku 2028 najväčší podiel milionárov na svete. Podiel milionárskej populácie v krajine klesne odteraz do roku 2028 o neuveriteľných 20 percent.
V praxi to znamená, že na Britských ostrovoch bude v roku 2028 najmenší podiel milionárov k svojej populácii ako v ktorejkoľvek inej krajine našej planéty vrátane takých krajín, ako Čína a Rusko, na ktoré sa vzťahujú zásadné medzinárodné sankcie.
Do konca funkčného obdobia tohto britského parlamentu klesne percento Britov s aspoň 1 miliónom dolárov pri svojom mene zo 4,55 percenta na 3,62 percenta, čo je pokles o 20 percent.
Euronews v tomto kontexte akcentuje, že spolu s Britániou sa počet milionárov zníži iba v dvoch ďalších krajinách, konkrétne ide o Holandsko (pokles o 5 %) a Saudskú Arábiu (3 %). Čo sa týka dvoch hlavných európskych politických, ale aj ekonomických veľmocí, Nemecko a Francúzsko by mali zaznamenať nárast o 15 %, respektíve 14.
Zdroje: Euronews, The Times, Adam Smith Institute, Express