Milióny ľudí nemôžu kvôli následkom koronavírusu pracovať, je to problém. Pribudlo 172 prípadov
- V sobotu PCR testy potvrdili 172 nakazených
- Milióny ľudí po celom svete trpia takzvaným „dlhým covidom“, komplikuje to ekonomiku štátov
- V sobotu PCR testy potvrdili 172 nakazených
- Milióny ľudí po celom svete trpia takzvaným „dlhým covidom“, komplikuje to ekonomiku štátov
V sobotu potvrdili PCR testy na Slovensku ochorenie COVID-19 celkovo 172 ľuďom, pričom bolo vykonaných dokopy 536 testov. Pribudla jedna obeť.
V nemocniciach je v súčasnosti hospitalizovaných 481 ľudí s ochorením COVID-19, za včerajší deň ubudol jeden pacient. Informovalo o tom Národné centrum zdravotníckych informácií na svojom webe.
Práca po covide? Pre niekoho je to nemožné
Milióny ľudí po celom svete trpia takzvaným „dlhým covidom“. Tento fakt im však nekomplikuje len zdravie, ale aj pracovný život. Ako píše CNN, ide asi o 4 milióny Američanov, ktorí majú kvôli dlhodobým problémom spojeným s chorobou problém udržať či nájsť si prácu. Zamestnanosť po covide je tak samostatnou kapitolou, ktorá sa zrejme v najbližších mesiacoch stane témou nielen v USA.
Pacienti, ktorí sa s následkami choroby bijú dlhodobo, pociťujú množstvo zdravotných ťažkostí, kvôli ktorým sa nemôžu sústrediť či vykonávať činnosti potrebné pre prácu. Ide napríklad o úzkosti, mozgovú hmlu, depresie, únavu či problémy s dýchaním. Práca po covide je tak pre mnohých len snom.
Brookings Institution vo svojej správe tvrdí, že v USA ide o 2-4 milióny ľudí, ktorí sú bez práce práve kvôli spomenutým dôvodom. Stred tohto rozmedzia, teda 3 milióny ľudí, predstavuje v USA 1,8 % produktívnej populácie.
Už teraz sa Spojené štáty trápia s množstvom neobsadených pracovných miest. Fakt, že ľudia s dlhodobými následkami covidu sa do práce nevracajú, či odchádzajú z nej, na optimizme veľmi nepridáva. Odborníci tak upozorňujú na fakt, že pokiaľ sa ľudia po covide nezačnú zotavovať rýchlejšie, situácia sa môže ešte zhoršiť. Práca po covide by mohla byť nemožná pre čoraz viac ľudí. Na covid doteraz ochorelo už 600 miliónov ľudí, informovali sme ťa o tom v samostatnom článku.
Úmrtia pribúdajú
V júli opäť začali na Slovensku pribúdať úmrtia na COVID-19, píše SITA. V danom mesiaci bol ôsmou najčastejšou príčinou úmrtia, pričom mu podľahlo 83 osôb. Nárast spôsobila letná vlna pandémie, no napriek tomu celková nadúmrtnosť klesla o tri percentá. V júli 2022 celkovo zomrelo temer 4,4 tisíca osôb a po trojmesačnom poklese počet úmrtí mierne vzrástol. V porovnaní s päťročným priemerom za roky 2015 až 2019, teda pred začatím pandémie, je to o tri percentá viac. Vyplýva to z predbežných dát Štatistického úradu SR (ŠÚ SR), o počte zomretých a príčinách úmrtí, o ktorých ŠÚ SR informoval v tlačovej správe.
„Napriek tomu, že sa zvýšil počet zomretých na infekciu COVID-19 a výrazne pribudlo obetí aj na choroby dýchacej sústavy, klesla celková nadúmrtnosť medzimesačne o polovicu,“ povedala riaditeľka odboru štatistiky obyvateľstva ŠÚ SR Zuzana Podmanická. Dodala, že nárast nadúmrtnosti spomalili najmä nižšie počty osôb zomierajúcich na vonkajšie príčiny, nádory, a tiež približne rovnaký počet úmrtí na choroby obehového systému, ako je päťročný priemer pre pandémiou.
Zdroje: SITA, CNN, Brookings Institution