Milióny Rusov nemajú záchod, no elita krajiny má paláce a jachty. Putinovo bohatstvo je prísne utajované
- Rusko vlani oznámilo nového najbohatšieho muža v krajine. Kto ním je?
- V TOP 10 sa konečne ocitol aj startupista, mladík, ktorý ale kvôli problémom s ruskou vládou ušiel z krajiny
- Je Putin skutočne bohatší než všetci miliardári v rebríčku?
- Tvrdí, že ročne zarobí len desaťtisíce dolárov, pritom na rukách nosieva najluxusnejšie hodinky za stotisíce dolárov a jeho život naznačuje niečo iné
- Rusko vlani oznámilo nového najbohatšieho muža v krajine. Kto ním je?
- V TOP 10 sa konečne ocitol aj startupista, mladík, ktorý ale kvôli problémom s ruskou vládou ušiel z krajiny
- Je Putin skutočne bohatší než všetci miliardári v rebríčku?
- Tvrdí, že ročne zarobí len desaťtisíce dolárov, pritom na rukách nosieva najluxusnejšie hodinky za stotisíce dolárov a jeho život naznačuje niečo iné
Rusko je v posledných týždňoch v spoločnosti spomínané a rozoberané viac než kedykoľvek za posledné roky, dôvod zrejme netreba vysvetľovať a je viac než opodstatnený.
Oveľa väčšia pozornosť sa dostáva aj ruským oligarchom, ktorí vďaka sankciám prichádzajú o obrovské sumy peňazí, dokonca sa im po Európe konfiškujú majetky, vrátane luxusných jácht, ktoré zvykli mať zaparkované v jednotlivých európskych prístavoch.
Honosný život ruských oligarchov, ktorí bežne majú blízke až veľmi blízke vzťahy so samotným Vladimirom Putinom, je v úplnom kontraste s tým, aké správy počúvame o živote a životnej úrovni v Rusku – krajine s bohatými zásobami nerastných surovín, ktorej celkové HDP je napríklad aj za oveľa menším Talianskom či v prepočte na jedného obyvateľa dokonca aj za nami.
V krajine, kde stále desiatky miliónov obyvateľov jednoducho nemajú záchod a bez záchodov sú dokonca aj tisíce ruských škôl – za hanbu, ktorú treba riešiť, to na prelome rokov 2018 a 2019 verejne nahlas označila aj samotná šéfka ruského senátu, Rady federácie, Valentina Matvijenková, takže nie, rozhodne nejde o „americký výmysel.“
Ruskí oligarchovia a niektorí ruskí politici žijú však naozaj úplne, ale úplne iný, presne opačný svet a starosti so záchodmi si nerobia.
Už len pri sumách, koľko stojí údržba a kotvenie takej jachty, ktorú práve nejakému ruskému oligarchovi zabavujú, sa asi väčšine zastavuje myseľ. A to ešte nie je cena jachty a často ani nie jediná jachta daného človeka.
Niekoľko jácht by mal mať podľa viacerých zdrojov aj samotný Vladimir Putin, ku ktorému sa na konci článku dostaneme. Oficiálne, samozrejme, tieto veci popiera a tvrdí, že namiesto jácht má autá Ladu a Volgu.
K vzhľadom súčasnému dianiu vyťahujeme z archívu náš minuloročný článok, v ktorom sme si predstavili najbohatších a zároveň aj jedných z najmocnejších Rusov, vrátane spomínaného Putina v úplnom závere, ktorý síce oficiálne vlastne skoro nič nemá, no podľa niektorých by mal byť vysoko na čele tohto zoznamu.
Nasledujúci text bol pôvodne zverejnený 29. apríla 2021.
V rukách majú desiatky miliárd dolárov a moc
Každý z nich je opäť oveľa viac bohatší než predtým a každému na konte pribudli ďalšie miliardy dolárov. Tak by sa dal stručne zhrnúť prehľad najbohatších ľudí Ruska, ktorý zverejnil magazín Forbes.
Nenájdeme medzi nimi žiadnu ženu a iba dvoch ľudí pod 50 rokov, ktorí boli „príliš mladí na privatizácie z 90. rokov“.
49-ročný Andrej Melničenko a 36-ročný zakladateľ aplikácie Telegram Pavel Durov, ktorý sa do TOP 10 dostal prvýkrát. Nové tváre, naopak, z rebríčka vytlačili známeho ruského oligarchu a majiteľa futbalového klubu Chelsea Londýn – Romana Abramoviča.
Najväčší štát sveta má taktiež nového najbohatšieho človeka krajiny, ktorého majetok sa oproti roku 2020 zväčšil o ďalších vyše 12 miliárd dolárov.
Patrí do rebríčka aj samotný Vladimir Putin, alebo sú to len špekulácie? Toto sú najbohatší a zároveň jedni z najmocnejších ľudí Ruskej federácie.
10. Sulejman Kerimov a jeho zlato
Ruský obchodník s nie príliš ruským, skôr tureckým menom. Kerimov je takzvaného lezginského pôvodu, čo je etnikum z Kaukazu.
Majetok 15,8 miliárd dolárov mu stačil na to, aby sa tento rok do TOP 10 dostal a vytlačil Michaila Fridmana (bankovníctvo, telekomunikácie, palivá) i dobre známeho Romana Abramoviča. Čo Kerimovi prinieslo takýto majetok?
Forbes spomína najmä spoločnosť Polyus Gold – najväčšieho producenta zlata v Rusku –, v ktorom Kerimova firma Nafta Moskva kúpila ešte v roku 2009 výrazný podiel (od Vladimira Potanina, ktorého si v rebríčku taktiež spomenieme).
Kerimov kedysi investoval a vlastnil podiely aj v ruskej plynárskej spoločnosti Gazprom či v Sberbank, ktorá je považovaná za najväčšiu banku východnej Európy, no zo Slovenska sa stiahla. Tieto podiely predal.
Údajne až miliardy dolárov investoval aj do zahraničných bánk v západnej Európe, ako napríklad Deutsche Bank či Credit Suisse.
Je mecenášom miestneho futbalu. Stovky miliónov dolárov nalial do ruského tímu FC Anzhi Makhachkala, ktorý chcel vidieť hrávať Ligu majstrov a za ktorý vďaka nemu hrali hviezdy ako Roberto Carlos či Samuel Eto’o.
Legends
Uverejnil používateľ FC Anzhi Makhachkala Utorok 10. októbra 2017
Mediálne známy sa stal aj po vážnej autonehode, keď stratil kontrolu nad svojím Ferrari Enzo na Francúzskej riviére. Je majiteľom jednej z najväčších jácht sveta s názvom Ice či známym milovníkom večierkov, na ktorých nemal problém za vystupovanie zaplatiť Shakire, Christine Aguilere či Amy Winehouse.
9. Pavel Durov, „ruský Zuckerberg“ a jeho problémy s ruskou vládou
Úplným nováčikom a zároveň najmladším členom rebríčka TOP 10 najbohatších Rusov je 36-ročný Pavel Durov. Oproti iným členom na zozname sa nelíši len vekom, ale aj predmetom podnikania (viac startupistov z IT sveta tu už nenájdeš) a vzťahmi s ruskou vládou.
Kým ostatní oligarchovia sú s ňou za dobre, priam by sa často dalo povedať „partnermi“, Durov mal problémy, ktoré ho napokon viedli k odchodu z Ruska.
Jeho prvým veľkým projektom sa stala sociálna sieť VKontakte, na ktorej pracoval so svojím bratom Nikolajom. Rozbehli ho a postupne z neho vybudovali miliardovú spoločnosť. Avšak nastali problémy, keď ruská vláda žiadala zrušiť účty a stránky opozičných politikov, vrátane Navaľného, alebo odovzdať údaje o osobách, ktoré podporovali ukrajinský Euromajdan. Durov to odmietal.
Napokon ho z vlastnej spoločnosti vyhodili. Pred médiami tvrdil, že firmu prevzali spojenci Vladimira Putina. On následne opustil Rusko so slovami, že „krajina je v súčasnosti nekompatibilná s internetovým obchodom“ a že sa už späť nevráti.
V zahraničí sa pustil do ďalších projektov, napríklad vytvorenia vlastnej kryptomeny „gram“, no za najväčší úspech sa považuje založenie komunikačnej aplikácie Telegram.
Tej sa darí najmä v poslednom období. Podľa magazínu Forbes pomohli správy, že Facebook kupuje konkurenčný WhatsApp.
Hneď na to sa začali šíriť obavy, že Facebook si takto upevňuje monopolné postavenie a kupuje o nás ešte viac informácií.
Mnoho ľudí preto prešlo z WhatsAppu na Telegram, čo zvýšilo hodnotu spoločnosti, ktorá sa dnes chváli stovkami miliónov užívateľov mesačne.
Zrejme aj vďaka nákupným chutiam Facebooku sa tak Durov, neobľúbenec Kremľa, ocitol na zozname 10 najbohatších Rusov. Jeho majetok je 17,2 miliardy dolárov.
8. Andrej Melničenko, hnoj a uhlie
Druhým najmladším na zozname je 49-ročný Melničenko, ktorého majetok dosahuje takmer 18 miliárd dolárov.
Oproti vlaňajšku si prilepšil o zhruba 5,5 miliardy – už len to je niekoľkonásobne viac, než má najbohatší Slovák Ivan Chrenko.
Patrí mu vyše 92 % najväčšej ruskej uhoľnej spoločnosti SUEK – „Siberian Coal Energy Company“, ktorej každoročný čistý príjem sa ráta v stovkách miliónov eur.
Okrem nej Melničenko vlastní aj jedného z najväčších výrobcov hnojív na svete, firmu EuroChem, ktorá má sídlo vo Švajčiarsku.
O Melničenkovi je známe, že nepatrí medzi oligarchov, ktorým sa podarili pekné úlovky v privatizačných časoch po páde komunizmu. Podnikať začal ešte ako mladý študent, keď so spolužiakmi na kampuse otvoril zmenárne.
Už ako 21-ročný spoluzakladal novú banku MDM, z ktorej postupne spravil jednu z najväčších súkromných ruských bánk, viackrát v krajine označenú za banku roka.
Následne spoluzaložil finančnú skupinu MDM Group, s ktorou vstúpil do sveta priemyslu. Svoje akcie v banke predal a venuje sa už len uhliu, hnojivám a podpore vzdelania v Rusku.
Aj on vlastní luxusné a pre neho na mieru navrhnuté jachty za stovky miliónov dolárov. Jedna z nich kotví na Bermudách v Atlantiku, ďalšiu videli v Karibiku.
7. Ališer Usmanov, oceľ, internet a telekomunikácie
Siedmy, tak ako vlani, skončil s majetkom 18,4 miliardy dolárov Ališer Usmanov. Medziročne si polepšil o vyše 4 miliardy dolárov.
Pomerne známy ruský podnikateľ svojho obchodného ducha údajne preukazoval už v časoch Sovietskeho zväzu, v ktorom sa rozhodol vyrábať plastové a igelitové tašky – vtedy veľmi vzácny tovar.
Rus a moslim s uzbeckými koreňmi, ktorý si vzal Židovku, sa považuje za jedného z prvých investorov do Facebooku či čínskej spoločnosti Xiaomi. To však nie je považované za hlavné dôvody, prečo je Usmanov na tomto zozname.
Vďačí za to hlavne svojej spoločnosti Mettaloinvest, v ktorej je hlavným akcionárom. Ide o ťažobnú a metalurgickú spoločnosť, ktorá sa špecializuje na výrobu ocele. Jej čistý ročný príjem presahuje hranicu jednej miliardy.
Okrem toho je spolumajiteľom druhého najväčšieho ruského mobilného operátora MegaFon a najväčšej internetovej spoločnosti v krajine Mail.Ru, ktorá prevádzkuje viaceré obľúbené portály.
Taktiež vlastní televízne stanice či vydavateľstvo Kommerstant, kde už čelil kritike od desiatok novinárov, že im zasahuje do novín a snaží sa brániť kritike Putina. O ich sťažnostiach či protestnej fotografii následne informovali aj zahraničné médiá, napríklad BBC.
Usmanov má svoje podiely aj v niekoľkých ďalších medzinárodných technologických spoločnostiach, do ktorých zainvestoval.
Nie je to tak dávno, čo bol jedným zo spolumajiteľov klubu Arsenal Londýn. V poslednej dobe dohaduje obchody s ďalším britským tímom Everton. Okrem toho cez spoločnosť Mettaloinvest podporuje moskovský klub Dinamo Moskva, ruských olympionikov, šermiarstvo po celom svete (je prezidentom medzinárodnej šermiarskej organizácie) či dokonca e-šport.
V Usmanovom príbehu nájdeme aj podozrenia z korupcie, napríklad z podplácania politikov. Vlastnenie neuveriteľných jácht a lukratívne nehnuteľnosti po svete sú samozrejmosťou.
6. Gennady Timčenko, plyn a ropný priemysel
Oligarcha, ktorý je ako blízka osoba Vladimira Putina spájaný s ruskou politickou scénou, je aj Gennady Timčenko. S majetkom 22 miliárd dolárov je šiestym najbohatším človekom krajiny. Oproti vlaňajšku si prilepšil o 7,6 miliárd dolárov.
Práca na ministerstve zahraničného obchodu a následný post zástupcu riaditeľa štátnej ropnej spoločnosti mu dokorán otvorili dvere. V 90. rokoch sa stal generálnym riaditeľom spoločnosti IPP Oy, ktorá okrem iného vyvážala ruskú ropu do Európy.
V roku 2007 založil Timčenko vlastnú investičnú skupinu Volga Group, s ktorou vstúpil do viacerých firiem. Jeho najväčšími úlovkami, ktorým najviac vďačí za šieste miesto, sú podiely v plynárenskej spoločnosti Novatek a v petrochemickom producentovi Sibur Holding, ktorého zverejnený čistý ročný príjem je za hranicou dvoch miliárd dolárov.
Aj Timčenko patrí medzi ruských miliardárov, ktorí radi dávajú svoje peniaze do športu. Jemu sa najviac páči hokej. Je predsedom predstavenstva KHL, prezidentom tímu SKA Petrohrad a spoluvlastníkom Jokeritu Helsinky, ktorému pomohol opustiť fínsku ligu a prísť do KHL.
Od ruskej anexie ukrajinských území je Timočenko na zozname sankciovaných osôb ako „člen vnútorného kruhu ruského vedenia“.
4. až 5. Leonid Mikhelson, ešte viac plynu a ropného priemyslu
Na štvrtom a piatom mieste máme remízu. Leonid Mikhelson a Vagit Alekperov majú zhodne takmer 25 miliárd amerických dolárov.
Mikhelson, hoci si oproti vlaňajšku polepšil o takmer 8 miliárd, klesol z medailovej tretej pozície. Ide o veľmi blízkeho biznis partnera predchádzajúceho Timčenka, s ktorým spoluvlastní spomínaný plynárenský Novatek i petrochemický Sibur.
Mikhelson je však v Novateku a rovnako aj v Sibure, v ktorom mu patrí 57,5 %, hlavným akcionárom. Preto je v tomto rebríčku pred Timčenkom, keďže má v oboch kľúčových firmách väčšie podiely, a teda aj väčší podiel zo ziskov.
Mikhelson pochádza zo židovskej rodiny a dnes žije v Moskve. Peniaze nenalieva do športu a športových klubov ako iní, ale do umenia – má vlastnú nadáciu, ktorá propaguje ruské umenie a v Moskve zriaďuje vlastné umelecké centrum. Vzťah k umeniu sa preniesol i na dcéru, ktorá ho študovala v New Yorku a v Londýne.
Podľa rebríčka Bloomberg Billionares Index je Mikhelson aktuálne dokonca na druhej pozícii najbohatších ľudí Ruska, s majetkom vyše 28 miliárd dolárov.
4. až 5. Vagit Alekperov a ropný Lukoil
Ďalším ropným oligarchom z Ruska je Vagit Alekperov. Rodený Azerbajdžanec šiel v otcových šľapajach, ktorý pracoval na ropných plošinách v Kaspickom mori. Vagit sa v Sovietskom zväze vypracoval z experta ropných plošín až na ministerstvo, kde sa stal námestníkom pred dohľad nad ropným priemyslom.
„V 90. rokoch prijal tri veľké štátom kontrolované ropné polia a založil Lukoil,“ spomína Forbes.
Lukoil je dnes nepochybne jednou z najväčších ropných spoločností sveta, jeho čistý príjem vlani dosiahol vyše 230 miliónov dolárov.
Lukoil sa taktiež považuje za prvú ruskú spoločnosť, ktorej sa podarilo získať americkú firmu – preto jej v USA patrí okolo 1 300 čerpacích staníc. Ropa je základom Alekperovho podnikania, no v jeho portfóliu sa postupne objavili aj médiá a bankovníctvo.
Zaujímavosťou je, že Alekperov otec bol azerbajdžanský moslim a mama ruská pravoslávna kresťanka. Hoci sa ruský oligarcha vyjadril, že je nábožensky založeným človekom, nikdy sa otvorene nepriklonil ani k jednému z náboženstiev rodičov. Jednoducho: je veriacim, bodka.
3. Vladimir Lisin, oceľ a lode
Z druhého na tretie miesto nám oproti vlaňajšku klesol Vladimir Lisin. Na udržanie striebornej pozície mu nestačil ani medziročný nárast majetku o vyše 8 miliárd dolárov. Dnes sa jeho majetok odhaduje na 26,2 miliardy.
Kľúčovým sa v jeho živote ukázalo pripojenie k obchodníkom, ktorí v roku 1992 založili skupinu Trans-World Group a s ňou získali kontrolu nad oceliarskym a hliníkovým priemyslom v krajine.
V roku 2000 sa cesty partnerov rozišli a skupina rozpadla, no Lisinovi ostali podiely vo firmách.
Ešte v tom istom roku sa mu podarilo stať jediným vlastníkom veľkej oceliarskej firmy Novolipetsk Steel, jednej z najväčších oceliarskych spoločností v Rusku.
Špekuluje sa, či mu k pohlteniu spoločnosti nejako nepomohol jeho bývalý šéf, ktorý sa v tomto roku stal ministrom pre ruskú metalurgiu, ale to na konečnom výsledku nič nezmení: Novolipetsk Steel je dnes alfou Lisinovho podnikania.
Taktiež je členom predstavenstva niekoľkých popredných ruských výrobcov kovov a známym podnikateľom v oblasti logistiky a lodnej dopravy. Patria mu prístavy (napríklad v Petrohrade) i lodné spoločnosti North-Western Shipping Company a Volga Shipping Company.
Do jeho podnikateľského záujmu sa dostala aj energetika a (ako to u miestnych oligarchov a miliardárov býva zvykom) svet bankovníctva. Pôsobil ako člen predstavenstva v Zenit Bank.
2. Vladimir Potanin, tvorca ruskej oligarchickej spoločnosti
Minuloročný víťaz si oproti vlaňajšku zväčšil svoj majetok o vyše 7 miliárd dolárov, no hoci ho niektoré zdroje stále uvádzajú ako najbohatšieho, na udržanie prvenstva v rebríčku Forbes to nestačilo. Podľa magazínu je na druhom mieste s 27 miliardami.
Spomínali sme si ho už pri Kerimovi (10. miesto). „Potaninovi sa pripisuje zásluha na vytvorení kontroverznej schémy ‚pôžičiek na akcie’, ktorá pomohla politicky prepojeným Rusom získať kontrolu nad štátnymi spoločnosťami počas privatizácie krajiny v 90. rokoch. Väčšina jeho bohatstva je teraz zaparkovaná v jeho 35 % podiele v producentovi paládia a niklu Nornickel,“ píše o tomto oligarchovi Forbes.
Paládium je pomerne vzácny strieborno-biely kov, ktorý sa používa hlavne v šperkárstve. Má totiž vyšší lesk ako striebro. Jeho najväčším vývozcom vo svete je práve Rusko, konkrétne Potanin. Nikel nájdeš najmä v elektrotechnike.
Takzvaný tvorca súčasnej ruskej oligarchie, ktorá vďaka Potaninom navrhnutým a diskutabilným aukciám získala mnohé podniky za trhovo podhodnotené ceny, dnes spoluvlastní i farmaceutickú spoločnosť Petrovax Pharm.
Ďalej kontroluje lyžiarske stredisko pri Soči, do ktorého pred olympiádou nalial miliardy. Údajne sa pre tento biznis nadchol po lyžovačke s Putinom v rakúskych Alpách v roku 2003.
Ruský miliardár investoval minimálne stovky miliónov dolárov aj v Iráne do internetových spoločností, napríklad najväčšieho online maloobchodu v krajine Digikala.
Potanin už čelil mnohým vážnym kritikám ohľadom ekológie. Dokonca si ho musel zavolať a napomenúť aj samotný Putin. Spomenúť môžeme napríklad neekologické stavanie hotelov a chát v Soči, ktoré si vyžiadali vyrúbanie obrovskej plochy lesa, hoci Potanin predtým hovoril o „nulovej ťažbe dreva“.
Neslávne známym prípadom je aj minuloročná ropná škvrna z elektrárne patriacej Nornickelu, ktorá sa dostala do miestnych riek, alebo sčervenanie rieky Daldykan po vypustení priemyselného odpadu.
Mesto Norilsk je vďaka aktivite Potaninovej spoločnosti zaradené medzi najviac znečistené miesta na Zemi, zverejnili The New York Times.
Novinári hovoria o mŕtvej prírode v širokom okolí, ale aj o podstatne nižšej priemernej dĺžke života tunajších ľudí, až o 10 rokov. Potanin na stretnutí s Putinom v roku 2017 sľúbil nápravy a miliardové investície do modernizácie závodu.
Potanin figuruje na zozname amerického ministerstva financií medzi osobami, ktoré sú spojené s Vladimirom Putinom.
1. Alexej Mordašov, oceľ, zlato a všetko možné
Novým lídrom rebríčka, ktorý sa vďaka medziročnému nárastu majetku o vyše 12 miliárd dolárov posunul zo 4. miesta na prvé, je Alexej Mordašov. Aktuálne s majetkom cez 29 miliárd dolárov oficiálne najbohatší človek Ruska.
Podľa rebríčka Bloomberg je stále štvrtý, Forbes totiž zohľadnil aj vlastníctva blízkej Mordašovej rodiny.
Syn pracovníkov sovietskej oceliarne vyštudoval na ekonomickej fakulte a krátko pred privatizáciou sa stal finančným riaditeľom metalurgického závodu.
V časoch privatizácie založil investičné fondy a odkúpil podiely od pracovníkov, čím sa stal veľkopodnikateľom, ktorého impérium ďalej rástlo a pohlcovalo ďalšie firmy.
Dnes je väčšinovým akcionárom oceliarskej spoločnosti Severstal. Nejde len o jednu oceliarsku firmu, skôr o skupinu oceliarskych, ťažobných i uhoľných firiem, ktoré sa postupne podarilo Mordašovi pohltiť pod strechu jednej spoločnosti.
Okrem Ruska skupoval akcie oceliarskych spoločnosti aj v USA, hlavne v Miami a Columbuse. Americká vláda mu dokonca dala pôžičku v hodnote niekoľkých stoviek miliónov dolárov, aby jednotlivé závody zmodernizoval. Po rastúcom napätí medzi Ruskom a USA však bola pôžička zrušená. Neskôr svoje podiely za oceánom predal.
Jeho podnikateľské portfólio je ale oveľa pestrejšie. Cez firmu Nordgold, ktorá sa odčlenila od skupiny Severstal, ťaží zlato na Sibíri, v Afrike i v Kanade.
Taktiež je významným spoluvlastníkom známej, pôvodom britskej spoločnosti TUI Travel, ktorá sa zameriava na dopravu v cestovnom ruchu. Ďalej je spoluvlastníkom banky Rossiya, mobilného operátora Tele2 Russia, vlastní niekoľko televíznych staníc i štvrtinu akcií výrobcu parných turbín Power Machines.
Dosť aktivít na to, aby sa stal najbohatším človekom Ruska a mohol si dovoliť takéto jachty:
Putin ako skutočne najbohatší človek Ruska?
Objavujú sa ale informácie, ktoré na prvé miesto v Rusku už dlhšie dosadzujú iného človeka – samotného prezidenta krajiny Vladimira Putina.
Podľa niektorých zdrojov by Putin za sebou nechal majetok všetkých najbohatších Rusov dokopy. „Majetok bývalého agenta KGB Putina sa odhaduje na neskutočných 178 miliárd eur,“ zverejnili tieto správy už pred rokmi aj niektoré slovenské médiá.
Jeho bohatstvo je rozhodne zahalené rúškom tajomstva a plné kontroverzií, ktoré ruský prezident oficiálne odmieta pripustiť, no stačí sa napríklad pozrieť len na jeho hodinky, aké zvykne nosievať, a reči o skromnom živote majú vážnu trhlinu.
„V porovnaní s inými prezidentmi pravdepodobne nemá konkurenciu, čo sa bohatstva týka. Odkiaľ ho vzal, je otázne, pretože presné čísla nie je možné vypátrať. Nepodarilo sa to ani magazínu Forbes, ktorý ho chcel zaradiť do rebríčka najbohatších ľudí sveta. Putin tak ostáva mimo rebríčka,“ venovali sme sa tejto téme už predtým.
Oficiálne a podľa vlastných slov má Putin plat len niekoľko desiatok tisíc dolárov ročne, v banke uložené ďalšie desaťtisíce, byt v Petrohrade a tri autá ruských značiek Lada a Volga.
To však príliš nezodpovedá životnému štýlu, ktorý žije. Rád sa zdržiava v niekoľkých luxusných rezidenciách a vilách, z ktorých boli viaceré postavené počas jeho vlády – cena jednej takej rezidencie sa pohybuje aj okolo miliardy dolárov.
Pred časom sa objavilo video, ktoré nám malo ukázať ďalšie takéto luxusné sídlo prezidenta na pobreží Čierneho mora, opäť s hodnotou vyše miliardy dolárov. K zisteniam dospela nadácia Fond boja proti korupcii, ktorú založil opozičný politik Navaľnyj. Putin, samozrejme, jeho vlastníctvo odmieta.
Na Putinove majetky poukazoval aj ďalší opozičný politik, neskôr zavraždený Boris Nemcov. Putinovi podľa jeho informácií patrí viacero súkromných lietadiel, helikoptér či jácht (jednu mal dostať ako darček od Abramoviča), ktoré sa môžu pochváliť neskutočným luxusom. Náklady na ich prevádzky a starostlivosť sa podľa údajov Nemcova a jeho tímu hradia zo štátneho rozpočtu.
Viackrát zaujali aj Putinove obleky, ktorých ceny sa pohybujú okolo 6 000 dolárov (vyše 5 000 eur) či hodinky na jeho rukách, ktoré stoja stotisíce dolárov, dokonca tie naj až rovný milión.
„V roku 2007 vyplávala na povrch informácia o tom, že Putin má veľkú časť svojho majetku ukrytú vo Švajčiarsku a Lichtenštajnsku. Konkrétne malo ísť o 70 miliárd dolárov. Toto nemusí byť vôbec výmysel. Informácie totiž zverejnil bývalý vládny úradník Stanislav Belkovsky. Podľa jeho informácií má Putin taktiež pod kontrolou 37 % akcií v spoločnosti Surgutneftegaz a 4,5 % akcií v spoločnosti Gazprom,“ venovali sme sa správam o Putinovom majetku už pred pár rokmi.
Text sme zrevidovali, upravili, doplnili o nové informácie a vydali nanovo. Článok bol pôvodne publikovaný 29. apríla 2021.
Zdroje: americký Forbes, archív Startitup, Wikipedia (anglická verzia), Bloomberg, Kremlin.ru, Insider, Reuters