Prímerie v Gaze je potvrdené: Izrael a militanti dosiahli dohodu o zastavení bojov a výmene rukojemníkov

  • Prímerie v pásme Gazy by mohlo platiť od víkendu
  • Objavili sa správy o dohode
Mideast_Wars_Gaza_Ceasefire_Glance031423
Ilustračné foto TASR/AP Photo/Ariel Schalit, File
  • Prímerie v pásme Gazy by mohlo platiť od víkendu
  • Objavili sa správy o dohode

Americký prezident Joe Biden a katarský premiér Muhammad bin Abdarrahmán Ál Sání v stredu večer potvrdili, že Izrael a H*mas súhlasili s dohodou o prímerí v Pásme Gazy a prepustení rukojemníkov. Prímerie by malo oficiálne začať v nedeľu 19. januára. TASR sa odvoláva na agentúry AFP a AP.

„Dnes, po mnohých mesiacoch intenzívnej diplomacie Izrael a H*mas uzavreli prímerie a dohodu o rukojemníkoch. Táto dohoda zastaví boje v Gaze a poskytne mimoriadne potrebnú humanitárnu pomoc palestínskym civilistom,“ uvádza sa v stanovisku Bieleho domu.

V podobnom duchu sa vyjadril aj katarský premiér, ktorý vyjadril nádej, že dohoda „prispeje k trvalému prímeriu medzi oboma stranami“. Podľa šejka Muhammada budú jej dodržiavanie monitorovať traja sprostredkovatelia dohody – USA, Egypt a Katar.

Podľa Bidena je dohoda výsledkom „extrémneho tlaku, ktorému bol H*mas vystavený“ v spojení so „zmenami v regionálnej rovnováhe po prímerí v Libanone, ako aj oslabením Iránu a dôslednou prácou americkej diplomacie“.

Biden na tlačovej konferencii vyzdvihol aj účasť členov administratívy nadchádzajúceho prezidenta Donalda Trumpa na rokovaniach. Podľa vlastných slov s Trumpom o dohode v Gaze „hovorili ako jeden tím“.

Trump predtým dohodu na svojej sociálnej sieti Truth označil ako „veľkolepú“ a uviedol, že sa mohla uskutočniť len vďaka jeho víťazstvu v novembrových prezidentských voľbách. „Moja administratíva sa bude usilovať o mier a rokovať o dohodách s cieľom zaistiť bezpečnosť všetkých Američanov a našich spojencov,“ napísal zvolený prezident.

Dohodu už potvrdil aj H*mas, ktorý uviedol, že je výsledkom „legendárnej nezlomnosti palestínskeho ľudu a statočného odporu v Pásme Gazy počas viac ako 15 mesiacov trvajúceho konfliktu“.

Dohoda môže platiť od víkendu

Odchádzajúci americký minister zahraničných vecí Antony Blinken v utorok vyhlásil, že H*masu bol doručený konečný návrh dohody a v jeho rukách je aj rozhodnutie o prímerí.

Stanica CBS News v utorok večer s odvolaním na amerických, arabských a izraelských predstaviteľov informovala, že návrh dohody o prímerí v Pásme Gazy a prepustení rukojemníkov bol v zásade odsúhlasený a Izrael a H*mas by ho mohli dokončiť už tento týždeň.

Zdroje pre CBS News uviedli, že ak strany konfliktu schvália konečné podrobnosti a izraelská vláda návrh schváli, dohoda sa by sa mohla začať uplatňovať už tento víkend.

S uzavretím dohody však nesúhlasí izraelská krajná pravica. Odchodom z vlády v prípade jej uzavretia v utorok pohrozil minister pre národnú bezpečnosť Izraela Itamar Ben-Gvir, ktorý na rovnaký krok vyzval aj ministra financií Bezalela Smotriča.

Zahraničné média správu potvrdzujú

O prímerí informovali aj americký a izraelský predstaviteľ pre server Axios. Dohodu mal potvrdiť aj vojenský vodca H*masu v Gaze Mohammed Sinwar.

Podľa očakávanej dohody by malo byť v prvej fáze prepustených 33 rukojemníkov vrátane žien, detí, mužov nad 50 rokov a zranených či chorých mužov mladších ako 50 rokov. Táto fáza by mala trvať 42 dní, počas ktorých bude platiť prímerie.

Izraelské obranné sily sa majú postupne stiahnuť do nárazníkovej zóny pri hraniciach s Izraelom, no úplné stiahnutie z Gazy nastane až po návrate všetkých rukojemníkov. Palestínčania sa budú môcť vrátiť do severnej časti Gazy za prísnych bezpečnostných opatrení.

Diplomatický úspech

Dohoda je považovaná za diplomatický úspech medzinárodného spoločenstva. Rokovania sprostredkovali egyptskí a katarskí mediátori za podpory USA, pričom ich hlavným cieľom bolo zabrániť ďalšej eskalácii konfliktu, ktorý si už vyžiadal desiatky tisíc obetí a spôsobil masívne škody v Pásme Gazy, píše agentúra Reuters.

Podľa zdrojov blízkych rokovaniam by dohoda mohla zahŕňať aj ďalšie opatrenia na zmiernenie humanitárnej krízy v oblasti, vrátane zvýšenia medzinárodnej pomoci a otvorenia dodávkových trás pre základné potreby. Táto iniciatíva je však podmienená dodržiavaním prímeria všetkými stranami.

Analytici varujú, že hoci dohoda predstavuje dôležitý krok k zníženiu napätia, bude si vyžadovať dôsledný monitoring a ďalšie diplomatické úsilie na dosiahnutie dlhodobej stability. Spôsob, akým sa strany vyrovnajú s implementáciou tejto dohody, môže slúžiť ako ukazovateľ pre budúci vývoj v regióne.

Izraelský minister zahraničných vecí Gideon Saar pre Reuters uviedol, že skracuje návštevu Európy a v noci odlieta späť do Izraela, aby sa zúčastnil na zasadnutiach bezpečnostného kabinetu a vládnych hlasovaniach o dohode – hlasovania sa pravdepodobne uskutočnia vo štvrtok.

Izraelské jednotky vtrhli do Gazy po tom, ako militanti vedení H*masom prerazili bezpečnostné bariéry a prenikli do izraelských komunít 7. októbra 2023, pričom zabili 1 200 vojakov a civilistov a uniesli viac ako 250 zahraničných a izraelských rukojemníkov.

Kampaň Izraela v Gaze zabila podľa údajov ministerstva zdravotníctva v Gaze viac ako 46 000 ľudí a zanechala pobrežnú enklávu v ruinách, pričom stovky tisíc ľudí prežívajú zimu v stanoch a provizórnych prístreškoch.

Čítajte viac z kategórie: Izrael vo vojne

Zdroje: TASR, Axios, Reuters

Najnovšie videá

Trendové videá