Militanti hlásia stratu „pravej ruky“ svojho vodcu. Izrael sa odmieta vyjadriť

  • Militantná organizácia tvrdí, že pri útoku zahynul zástupca šéfa organizácie Sálih Árúrí
  • Izraelskí predstavitelia odmietli na tvrdenia reagovať
zástupca šéfa
Sálih Árúrí TASR/AP Mohammad Austaz
  • Militantná organizácia tvrdí, že pri útoku zahynul zástupca šéfa organizácie Sálih Árúrí
  • Izraelskí predstavitelia odmietli na tvrdenia reagovať

Podľa informácií militantnej organizácie prišli o život štyria ľudia pri útoku izraelského bezpilotného lietadla na kanceláriu militantného hnutia Hamas na južnom predmestí libanonského hlavného mesta Bejrút.

S odvolaním sa na tamojšie štátne médiá o tom informovali agentúry AFP a AP, píše TASR.

Podľa televízie blízkej libanonskému proiránskemu militantnému hnutiu Hizballáh pri výbuchu zahynul aj zástupca šéfa Hamasu Sálih Árúrí. Aspoň tak to tvrdia zástupcovia militantnej organizácie.

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu sa mu vyhrážal zabitím ešte pred vypuknutím vojny Izraela s Hamasom, pripomína AP.

Hamas následne oznámil, že Izrael „zavraždil“ v Bejrúte zástupcu veliteľa tejto militantnej skupiny. Vysoký bezpečnostný predstaviteľ v Bejrúte pre AFP povedal, že Árúrí bol zabitý spolu so svojimi osobnými strážcami.

Izraelskí predstavitelia na tieto správy odmietli reagovať.

Líder vojenského krídla na Západnom brehu

V novembri na tlačovej konferencii povedal podľa portálu The Times of Israel izraelský premiér Benjamin Netanyahu, že dal pokyny Mosadu, aby konal proti vodcom Hamasu, kdekoľvek sa nachádzajú, v reakcii na útok Hamasu 7. októbra na južný Izrael.

Sálih Árúrí vo veku 57 rokov sídlil v Libanone a zastával pozíciu zástupcu hlavy politickej kancelárie Hamasu. Bol tiež považovaný za skutočného lídra vojenského krídla Hamasu na Západnom brehu. Izraelskí spravodajskí činitelia verili, že Árúrí mal úlohu pri plánovaní únosu a vraždy troch izraelských teenagerov v júni 2014, ako aj iných útokov.

Sedel vo väzbe

Niekoľkokrát si odsedel v izraelských väzeniach a v marci 2010 bol prepustený v rámci úsilia dosiahnuť väčšiu výmenu väzňov za Gilada Šalita, desiatnika IDF uneseného Hamasom v roku 2006. Árúrí sa ďalej podieľal na uzatváraní dohody, ktorá zabezpečili prepustenie viac ako 1 000 palestínskych väzňov z izraelských väzníc výmenou za prepustenie Šalita v roku 2011.

Po prepustení sa Árúrí pôvodne presťahoval do Istanbulu, ale neskôr sa presunul z dôvodu obnovenia vzťahov medzi Izraelom a Tureckom, ktoré sa zhoršili po zásahu IDF proti flotile smerujúcej do Gazy, pri ktorom zahynulo deväť tureckých občanov, píše portál.

Strávil čas aj v Sýrii, kým sa napokon presťahoval do Bejrútu, kde riadil vojenské operácie Hamasu na Západnom brehu, vrátane koordinácie teroristických aktivít a prenosu finančných prostriedkov na útoky.

Árúrí mal tesné väzby na Irán a teroristickú skupinu Hizballáh v Libanone. V Libanone založil miestnu jednotku Hamasu, ktorá pozostávala z aktivistov v libanonských utečeneckých táboroch. Táto jednotka dostala vojenský tréning a disponovala arzenálom rakiet, hoci nie tak rozsiahlom ako Hizballáh .

V hebrejských médiách zverejnili správy naznačujúce, že Árúrí mal v najbližších dňoch stretnutie s vodcom Hizballáhu Hassanom Nasrallahom.

Líder militantného hnutia je otvorený jednotnej palestínskej vláde

Čítajte viac z kategórie: Hlavné správy a aktuality

Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane.

Zdroje: TASR, The Times of Israel

Najnovšie videá

Trendové videá