Miloš vyrobí státisíce knedlí za rok a prerazil aj s vegetariánskou sviečkovou. Pochutnal by si si?
- Spoločnosť Jedlé knedle premenila domáci recept na dobre rozbehnutý biznis
- Na ich knedliach si teraz pochutnáva takmer celé Považie
- Denne sú schopní vyprodukovať aj 1 000 kusov knedlí
- Spoločnosť Jedlé knedle premenila domáci recept na dobre rozbehnutý biznis
- Na ich knedliach si teraz pochutnáva takmer celé Považie
- Denne sú schopní vyprodukovať aj 1 000 kusov knedlí
V dnešnej dobe sú tradičné slovenské jedlá spracované moderným či kreatívnym spôsobom (napríklad tekvicové rizoto či špeciálne burgre) čoraz populárnejšie a ak ťa tento trend baví, určite by si mal ochutnať aj domáce knedle z Beluše, ktoré miestna firma Jedlé knedle rozváža do podnikov na celom Považí.
Recept starý niekoľko desaťročí dnes stále funguje skvelo a výroba knedlí sa pod taktovkou zakladateľa, Miloša Adamičku, zmenila na produktívnu firmu s vlastnou výrobňou a strojmi. Aj napriek nim sa však Miloš snaží zachovávať domáci recept, ktorý si Považie zamilovalo, a ak budeš mať cestu okolo, určite sa v jednej z lokálnych reštaurácií zastav.
V rozhovore sa dočítaš, že podnikanie nefungovalo vždy hladko a na expanziu potrebovala firma pôžičku z banky, aby si zakúpili nové stroje a mohli pripravovať viac knedlí aj receptov. Tá im však pomohla rýchlo vyrásť a preskočiť zopár rokov pomalého vývoja, vďaka čomu si teraz môžeš vychutnať jednu z až tisíc knedlí, ktoré za deň stihnú vyrobiť.
Ľudia chodia do podnikov jesť lokše, mäso, placky či wafle, no ako vám napadla knedľa?
Myšlienka vyrábať knedľu sa zrodila, keď som ešte sedel v školskej lavici. Otec vtedy (v roku 1998) začal podnikať. Splnil si svoj sen a otvoril si reštauráciu. Ako každý začínajúci podnikateľ, aj on hľadal, ako sa na trhu presadiť. Jedným zo spôsobov je ponúknuť zákazníkovi službu či tovar naviac, a tým bola čerstvá domáca knedľa.
História výroby našej knedle sa teda začala písať v otcovej reštaurácii pred dvadsiatimi rokmi, keď moji rodičia „vychytali“ to pravé cesto a uvarili prvú knedľu. Určite im vtedy nenapadlo, že sa raz bude denne distribuovať do obchodov, jedální a reštaurácií na takmer celom Považí.
Čiže ste vedeli, do čoho idete a mali ste aj produkt. S čím novým ste teda prišli vy?
Ja som nepotreboval vymyslieť, čo idem predávať, ale ako produkt s menom a tradíciou posunúť o level vyššie. Teda zvýšiť produkciu a distribúciu pri zachovaní kvality domácej výroby. Tento plán som aj za pomoci Tatra banky uskutočnil investíciou do novej výrobnej haly s modernou technológiou.
S knedľou robíte odvážne veci. Na webe máte recept na vegetariánsku sviečkovú. Slováci sú pritom dosť konzervatívny národ, čo sa týka stravovania. Sťažujú sa?
V dnešnej dobe už nie je knedľa iba prílohou k mäsu. Mnoho vegetariánov si našu knedľu kupuje k tradičným receptom, no ako alternatívu mäsa používajú tofu, tempeh, seitan… Na trhu je dnes naozaj pestrá paleta vegetariánskej náhrady mäsa aj pre klasickú slovenskú kuchyňu. Dokonca, jedným z našich zákazníkov je aj vegetariánska reštaurácia.
Môžeme očakávať aj vegánske knedle, alebo na to Slovensko ešte nie je pripravené?
Pravdupovediac, s dopytom po vegánskej knedli som sa ešte nestretol. I keď, vyrábať by ju pre nás nebol problém – v porovnaní napríklad s bezlepkovou, po ktorej je, vzhľadom na rastúci počet celiatikov, väčší dopyt. No vyžadovalo by si to priestorovo a technologicky úplne oddelenú výrobu, ktorá by vzhľadom na záručnú lehotu našich výrobkov a dopytované množstvo nebola rentabilná.
V čom je vaša knedľa lepšia ako tá, ktorú kúpim za 50 centov v supermarkete?
Naše marketingové heslo znie „Naša knedľa varená, lepšia je než parená“ a v tom spočíva hlavný rozdiel. Knedle i buchtičky s ovocnou náplňou varíme vo vode a neparíme v konvektomatoch, tým je knedľa mäkšia a „nemelí“ sa, ako tá 50-centová.
Nebola by strojová produkcia lacnejšia?
Každý náš výrobok je výsledkom ľudskej práce a nie výrobnej linky. Z podnikateľského hľadiska to ale má dve roviny. Prvou je výhoda oveľa vyššej kvality. Druhou zase nevýhoda náročnosti vo výrobnom procese vzhľadom na potrebnú pracovnú silu, hodinovú produkciu a s tým spojenú vyššiu trhovú cenu.
zdroj: Jedlé KnedleKoľko knedlí vyrobíte a ako dlho ostanú čerstvé?
Naše knedle a buchtičky sa radia do skupiny tzv. rýchloobrátkového tovaru a ich doba trvanlivosti je len pár dní. Od toho sa odvíja aj naša produkcia, nakoľko vyrábame presný počet na základe objednávok našich zákazníkov. Každý deň preto vyrobíme iné množstvo. Denná produkcia sa teda pohybuje v rozmedzí 500 až 1 000 kusov. Pri správnom uskladnení zostávajú naše produkty čerstvé aj 4 dni od výroby.
Tisíc knedlí denne vyrábate ručne, či pomocou stroja?
Vieme, že dnes je na trhu viac potravín, ktorých sa ľudská ruka ani nedotkla, ako tých s prívlastkom „ručná výroba“. Samozrejme, aj nám cesto vymieša a v prípade buchtičiek aj rozdelí a vygúľa stroj, ale od tohto bodu dáva dušu našim výrobkom ľudská ruka.r
Je váš biznis škálovateľný, alebo bude zisk stále podobný aj pri expanzii? Keďže ste spomínali, že na posledný rast bola potrebná pôžička. Treba platiť ľudí aj stroje.
Ako som už spomínal, môj biznis plán je síce založený na zvýšení produkcie, ale pri zachovaní tradičnej ručnej výroby s cieľom ponúknuť zákazníkovi cenovo dostupný produkt v domácej kvalite. A určite nechcem ísť cestou kvantity na úkor kvality.
Práca „knedliara“ je pomerne nezvyčajná. Dá sa v tom aj zlepšovať? Je rozdiel medzi človekom, čo knedle robí týždeň a medzi tým, čo roky?
Ako v každom remesle, aj u nás je vždy čo zlepšovať. Proces výroby dobrej knedle až po jej včasné doručenie k zákazníkovi zahŕňa množstvo čiastkových úloh, kde je, a vždy bude, priestor na zlepšovanie sa.
Práca s kysnutým cestom je veľká alchýmia, čo mi určite potvrdí každý pekár či gazdinka. To, ako sa cesto vymieša, potom kysne a s tým súvisiace spracovanie k finálnemu výrobku ovplyvňuje množstvo faktorov (kvalita múky, droždia, teplota prostredia,…). Uvarenie dobre vyzerajúcej, nadýchanej a hlavne chutnej knedle si preto vyžaduje nemalú prax a nielen znalosť receptu.
Skutočný expert je so svojimi surovinami efektívny. Koľko vám ostane odpadu po dokončení jednej tisícovej várky knedlí?
Odpad zo surovín nezostáva nijaký, nanajvýš škrupinky z vajíčok. Ale ako pri každej výrobe ani my sa nevyhneme tomu, že každá knedľa môže ísť na predajný pult. Tu však musím pochváliť šikovné dievčatá z nášho tímu, vďaka ktorým je takýchto nepodarkov zanedbateľné množstvo.
Vo svete knedlí sa dobre vyznáte. Kedy je knedľa taká, že patrí akurát tak do koša?
Najdôležitejšou ingredienciou v kysnutom ceste je, samozrejme, droždie, ktoré najviac ovplyvňuje dobu trvanlivosti. Domáca knedľa bez pridaných konzervantov sa môže pri izbovej teplote počas leta vzhľadom na prebiehajúce mikrobiologické procesy skaziť aj za necelý deň.
Takúto ľahko rozoznáte čuchom, prípadne aj opticky, nakoľko sa na povrchu, rovnako ako pri netrvanlivom pečive, môže objaviť pleseň. Ak teda knedľu po zakúpení neskonzumujete celú, je potrebné ju počas doby trvanlivosti uskladniť v chladničke.
K čomu všetkému sa môže knedľa servírovať? Segedínsky guláš a sviečková určite nie sú jediné jedlá.
Na Slovensku sú na jeseň už v mnohých reštauráciách dlhoročnou tradíciou husacie a kačacie hody, kde pri kapuste a lokši rozhodne knedľa nemôže chýbať. Myslím si, že dobrý kuchár dokáže doladiť omáčku v kombinácii s knedľou takmer ku všetkým druhom mäsa.
Čoraz viac slovenských startupov a začínajúcich podnikateľov si financuje podnikanie prostredníctvom úveru. Vnímali ste fakt, že nemusíte investorovi odpredať podiel, ale radšej ste získali úver, ako lepšie riešenie?
Samozrejme, každý biznis plán a projekt, ako aj ďalší rozvoj a bežný chod úspešného podnikania, potrebuje kapitál a jednou z možností, ako ho získať, je osloviť banku. A v prípade Tatra banky to bol rýchly a hlavne nenáročný proces. Zariaďovanie nových výrobných priestorov som nechcel riešiť kúpou už používanej technológie, kde neskôr zaplatíš dvojnásobok za opravy a odstavenie výroby.
Práve výpadok dodávok dokáže ohroziť celý biznis plán, pretože konkurencia vie byť v tomto prípade mimoriadne rýchla. Hoci pôžička, prirodzene, aj niečo stojí, je obrovskou výhodou, že je táto záťaž rozložená do splátok, ktoré sú predvídateľné.
Prečo ste sa rozhodli ísť práve do Tatra banky?
Som ich dlhoročným klientom aj v prípade osobného účtu. Tatrabanka mi pomohla a vyšla v ústrety taktiež pri financovaní bývania. A mať všetko pod jednou strechou, je v prípade finančných služieb pre klienta veľkou výhodou.
Zrejme všetko dobre dopadlo. Za rok 2018 máte na Finstate slušný obrat. Na knedliach sa dá toľko zarobiť?
Naša spoločnosť sa okrem výroby a distribúcie knedlí venuje aj odlišným podnikateľským aktivitám. Aj keď pravdou je, že tržby z výroby našich produktov tvoria gro obratu spoločnosti. A, samozrejme, je to obrat, nie zisk.
Všimol som si, že používate pomerne “staromódne” balenia a v kombinácii s logom to nepôsobí moderne. Nepremýšľali ste nad inováciou alebo ekologickejším spôsobom balenia?
Knedle balíme ručne do potravinárskej fólie. Samozrejme, že inováciám, ako aj ekológii som plne otvorený, ale vzhľadom na povrchovú štruktúru uvarenej knedle som ekologickejšiu a cenovo dostupnú alternatívu zatiaľ nenašiel. Konkurencia balí napríklad v hermeticky uzavretom a farebne potlačenom vrecúškovom obale. To určite pôsobí modernejšie, predlžuje záruku, no tiež dokazuje linkovú výrobu vo veľkých množstvách a my máme odlišné smerovanie.
Je nejaké jedlo, ktoré by ste si ku knedli nikdy nedali?
Rezeň. K nemu patria rozhodne zemiaky, či už v podobe majonézového šalátu, kaše, či hranoliek.