Milovaná lahôdka tvojmu telu iba škodí. Nemusíš sa jej zbaviť, stačí zvoliť jej „zdravú“ verziu
- Vyprážané jedlá spôsobujú hneď niekoľko zdravotných problémov
- Nebezpečná je aj občasná konzumácia
- Riskuješ rakovinu aj psychické problémy
- Vyprážané jedlá spôsobujú hneď niekoľko zdravotných problémov
- Nebezpečná je aj občasná konzumácia
- Riskuješ rakovinu aj psychické problémy
V súčasnej dobe tvorí rýchle občerstvenie a špeciálne vyprážané pokrmy podstatnú časť stravovacích návykov mnohých ľudí. Konzumácia týchto lahodných jedál však môže obsahovať skrytú daň v podobe zvýšeného príjmu kalórií a negatívneho vplyvu na naše zdravie.
Ako informuje portál Healthline, pri porovnaní s inými spôsobmi prípravy jedál, vyprážanie výrazne zvyšuje kalorický obsah potravín. Napríklad obyčajný pečený zemiak obsahuje približne 128 kalórií a 0,18 gramu tuku, zatiaľ čo hranolky z takého istého zemiaku majú až 431 kalórií a 20 gramov tuku.
Vysoký obsah kalórií však nie je jediným mínusom vyprážaných jedál. Obsahujú napríklad aj trans-tuky, ktoré vznikajú pri vysokej teplote počas vyprážania. Tieto tuky sú pre telo ťažko stráviteľné a môžu prispievať k existencii mnohých zdravotných problémov, vrátane srdcovocievnych chorôb, rakoviny, cukrovky a obezity. Vyprážané potraviny môžu prispievať aj k zvýšeniu krvného tlaku či zníženiu hladiny „dobrého“ cholesterolu.
Aj málo je dosť
Od rizík ťa pritom neuchráni ani konzumácia týchto jedál s mierou. Štúdia z roku 2021 naznačuje, že aj malé množstvo vyprážaných jedál môže zvýšiť riziko kardiovaskulárnych ochorení. Táto rozsiahla analýza zoskupila výsledky 17 rôznych štúdií týkajúcich sa vyprážaných jedál a problémov spojených s nimi. Tieto štúdie spoločne zahrnuli viac ako 750 000 ľudí.
Výsledky ukázali, že ľudia, ktorí konzumovali najviac vyprážaných jedál týždenne, mali o 28 % vyššiu pravdepodobnosť vzniku srdcových problémov v porovnaní s ľuďmi, ktorí ich jedli najmenej. Každá ďalšia porcia vyprážaných jedál o hmotnosti okolo 115 gramov týždenne zvýšila celkové riziko o 3 %. Avšak analýza nepreukázala, že ľudia, ktorí jedli veľké množstvo vyprážaných jedál, mali vyššie riziko predčasného úmrtia.
Ďalším znepokojivým faktorom je prítomnosť akrylamidu, toxickej látky, ktorá sa môže opäť tvoriť pri varení pri vysokej teplote. Akrylamid sa nachádza najmä v škrobnatých potravinách a môže zvyšovať riziko niektorých typov rakoviny.
Trpí aj psychika
„Schytať“ to však nemusí len fyzické zdravie. Čínsky výskum odhalil, že nadmerná konzumácia vyprážaných pokrmov môže zvýšiť riziko úzkostných stavov o 12 % a depresie o 7 %. Za týmto negatívnym vplyvom na naše duševné zdravie môže stáť už spomenutý akrylamid.
Zvlášť ohrozenou skupinou sú pritom ženy po menopauze, pre ktoré môže byť konzumácia vyprážaných jedál spojená s vyšším rizikom srdcových ochorení a predčasnej smrti. Štúdia uvádza, že ženy, ktoré pravidelne zahŕňali vyprážané jedlá do svojho jedálnička, mali až o 8 % vyššiu pravdepodobnosť úmrtia v porovnaní s tými, ktoré sa im vyhýbali.
A nakoniec, nebolo by to naozaj nezdravé jedlo, keby sa s ním nespájal aj vznik rakoviny. Vyprážané jedlá najväčšmi zvyšujú riziko rakoviny pankreasu, hoci nie každý pokrm má na toto riziko rovnaký vplyv a niektoré potraviny škodia menej ako iné.
Záverom teda je – ak si chceš dopriať vyprážané jedlá, rob tak s mierou. A keď už sa rozhodneš dať si niečo vypražené, vyhýbaj sa jedlám vyprážaným v živočíšnych tukoch. Namiesto toho daj prednosť jedlám vyprážaným v rastlinných olejoch.
Zdroje: Healthline, Harvard Health Publishing, NIC