Milovaná skrášľovacia procedúra Sloveniek poškodzuje oči: Vedci odhalili temné tajomstvo dokonalého pohľadu

  • Predlžovanie mihalníc prináša zdravotné riziká
  • Profesionálne lepidlá môžu obsahovať rakovinotvornú látku
  • Nebezpečenstvo potvrdzuje mnoho štúdií
umelé mihalnice
Ilustračné foto Archív Canva
  • Predlžovanie mihalníc prináša zdravotné riziká
  • Profesionálne lepidlá môžu obsahovať rakovinotvornú látku
  • Nebezpečenstvo potvrdzuje mnoho štúdií

Mnoho Sloveniek túži po uhrančivo krásnom pohľade. Práve z toho dôvodu na pravidelnej báze navštevujú salóny, kde si nechajú urobiť umelé mihalnice. Vedci však upozorňujú, že táto skrášľovacia procedúra môže skončiť v niektorých prípadoch katastrofou. Výberom nesprávneho salónu či kozmetičky si môžeš privodiť závažné problémy s očami. 

Vedci dokonca prišli na to, že niektoré lepidlá sú omnoho nebezpečnejšie, ako sa môže zdať. Obsahujú totiž látku, ktorá sa spája so vznikom rakoviny

Zápal oka aj alergická reakcia

Väčšina kozmetičiek, alebo lash artistiek, zvyčajne vykoná pred samotným aplikovaním umelých mihalníc test lepidla. Napríklad lepidlo aplikujú na zápästie a čakajú, či dôjde k alergickej reakcii. Aj napriek tomu, že k reakcii nedôjde hneď, chemikálie v lepidle môžu stále dráždiť citlivé očné okolie, informuje portál Science Alert. Problémom taktiež môže byť hmotnosť lepidla, ktorá dokáže podráždiť naturálne mihalnice.

Aj napriek tomu, že sa lepidlo na mihalnice aplikuje naozaj blízko oka, nikdy by sa nemalo priamo dotknúť povrchu očnej buľvy. Podľa jednej štúdie zo 107 žien si až 64 prešlo kvôli lepidlu na mihalnice keratokonjunktivitídou. Tak sa nazýva ochorenie oka, ktoré zahŕňa zápal rohovky aj spojovky súčasne. Tento problém sa vyskytol práve po tom, čo sa im lepidlo dostalo priamo do očí. Z toho istého počtu žien malo alergickú reakciu na lepidlo až 42 žien.

Rakovinotvorný potenciál 

Formaldehyd je bezfarebná horľavá chemikália so silným zápachom. Vyrába sa priemyselne a používa sa v stavebných materiáloch, ako sú drevotrieskové dosky, preglejky a iné výrobky z lisovaného dreva. Taktiež sa látka využíva ako fungicíd, germicíd a dezinfekčný prostriedok. V neposlednom rade, poznať ho môžeš ako konzervačnú látku, ktorá sa využíva v márniciach a lekárskych laboratóriách.

Formaldehyd sa však prirodzene vyskytuje aj v životnom prostredí. Konkrétne vzniká pri rozklade rastlinného materiálu v pôde a pri bežných chemických procesoch, vzniká aj pri spaľovaní tabakových výrobkov.

A v neposlednom rade, je rakovinotvorný, informuje portál National Cancer Institute. Vystavenie vysokým dávkam formaldehydu spôsobuje myeloidnú leukémiu a rôzne zriedkavé druhy rakoviny. Taktiež aj rakovinu vedľajších nosových dutín, nosovej dutiny a nosohltanu.

Práve tejto látke sa venovali ja vedci v analýze z roku 2022. Zverejnená bola na portáli National Library of Medicine. Vedci sa zamerali na spojitosť medzi spotrebiteľskými a profesionálnymi lepidlami na mihalnice a formaldehydom. Celkovo bolo hodnotených 37 lepidiel na mihalnice. 17 lepidiel bolo spotrebiteľských (voľne dostupné), pričom 2 z nich mali v zložkách uvedené, že formaldehyd obsahujú. Zvyšných 20 lepidiel na mihalnice bolo profesionálnych. Z tohto počtu žiadne nedeklarovalo obsah formaldehydu. Všetky lepidlá boli analyzované pomocou CAM testovania. A výsledky sú šokujúce.

V prípade spotrebiteľských lepidiel na mihalnice boli 2 lepidlá, ktoré deklarovali formaldehyd, pozitívne pri testovaní CAM. Problém je, že rovnako obsahovali formaldehyd ďalšie 2 lepidlá, ktoré túto zložku na obale vôbec nemali. Z profesionálnych lepidiel na mihalnice až 15 obsahovalo formaldehyd.

Zápal viečok 

Najčastejším problémom je zápal očných viečok, známy ako blefaritída. Príčinou je narušenie prirodzenej ochrany, ktorú poskytujú žľazy na okrajoch viečok. Tieto žľazy produkujú látky brániace množeniu baktérií, no umelé mihalnice môžu túto ochranu narušiť. Ďalším rizikom je blokovanie vylučovania žliaz, či už lepidlom používaným pri predlžovaní, alebo nahromadenými baktériami. To môže viesť k vzniku zaparenín či bolestivému upchatiu žliaz. Mnoho žien preto zvolí prírodnejšiu cestu, a to séra na podporu rastu. 

Väčšina sér na podporu rastu mihalníc obsahuje prostaglandíny. Účinnosť týchto sér je nepopierateľná, naozaj dokážu výrazne predĺžiť, zahustiť a stmaviť prirodzené mihalnice. Okrem prostaglandínov sa často využívajú aj ich analógy. Ich použitie však nie je bez rizika. Medzi možné nežiaduce účinky patrí trvalá zmena farby dúhovky či úbytok tukového tkaniva okolo očí, čo môže viesť k prepadnutému vzhľadu a zvýrazneniu tmavých kruhov. 

Bežné nepríjemnosti? 

Vzťah medzi umelými mihalnicami a očnými problémami potvrdzuje aj štúdia z roku 2024. Pozorovacia štúdia bola vykonaná na 400 študentkách na univerzite v Benine s vekovým rozsahom 15 až 30 rokov. Výsledky ukázali, že z celkového počtu iba 16 % žien malo nejaké vedľajšie účinky pred aplikovaním umelých mihalníc. Naopak, až 54 % žien malo jeden alebo viac vedľajších účinkov počas/po nosení umelých mihalníc.

Medzi najčastejšie zaznamenané vedľajšie účinky patrilo svrbenie očí, vytrhávanie mihalníc, ťažké viečka a červené oči. U mnohých sa však objavil aj pocit zrnitosti/pocit cudzieho telesa v oku, slzenie, pocit pálenia, bolesť očných viečok či opuch viečok. Na základe výsledkov dospeli vedci k záveru, že existuje priamy vzťah medzi touto skrášľovacou metódou a vedľajšími očnými účinkami. „Potenciálnym vizuálnym zdravotným rizikám tohto neustále rastúceho kozmetického postupu by sa mala venovať primeraná a náležitá pozornosť,“ informujú odborníci v publikácii. 

Ak aj máš s umelými mihalnicami dobré skúsenosti, nepodceňuj výber kvalitného salónu. Vyberaj si vždy zariadenie, kde dôsledne dodržujú hygienu a taktiež lash artistku/kozmetičku, ktorá má potrebné povolenie na poskytovanie tejto služby. Krása ťa totiž v prípade nekvalitného salónu nakoniec môže vyjsť pekne draho. 

Zdroje: Science Alert, Cornea, National Cancer Institute, National Library of Medicine , National Library of Medicine

Najnovšie videá

Trendové videá