Milované jedlo Slovákov boduje v prestížnom rebríčku. Dnes ho zrejme budeš jesť aj ty

  • Spájajú generácie a prinášajú do rodín pocit pohody a spokojnosti
  • Áno, reč je o rezňoch, pokrme, ktorý sa teraz objavil aj v známom gastro rebríčku
jedlo, rezeň, pečené kolená, rebierka BBQ
wikimedia/cyclonebill , SIU
  • Spájajú generácie a prinášajú do rodín pocit pohody a spokojnosti
  • Áno, reč je o rezňoch, pokrme, ktorý sa teraz objavil aj v známom gastro rebríčku

Rezeň, známy aj pod názvom Wiener Schnitzel, je jedným z najobľúbenejších a najtradičnejších jedál nielen na Slovensku, ale aj v Česku a ako hovorí jeho pôvodný názov, aj v Rakúsku. Jeho popularita prekračuje hranice a už dlhé desaťročia patrí medzi klasické pokrmy stredoeurópskej kuchyne. 

Najnovšie sa zaradil aj do prestížneho gastro rebríčka Taste Atlas. V kategórii 50 najlepšie hodnotených jedlách sveta, v ktorých je strúhanka, obsadil 9. miesto.

„Řízek je česká verzia známeho rakúskeho viedenského rezňa, pozostávajúceho z tenkých, vyklepaných kúskov mäsa, ktoré sú obaľované v kombinácii strúhanky, múky a vajec. Mäso potom jemne opečieme na oleji alebo masle. Rakúska verzia sa vyrába výlučne z teľacieho mäsa a je to jedna z ich jedinečných lahôdok,“ píše Taste Atlas.

„Česká interpretácia sa len príležitostne vyrába z teľacieho mäsa, častejšie sa používa bravčové. Časté sú aj kuracie alebo morčacie prsia, ktoré predstavujú ľahšiu verziu tohto klasického jedla. Řízek nájdete v mnohých reštauráciách a často sa pripravuje aj ako rodinné jedlo.“

Pôvod Wiener Schnitzela sa datuje až do 19. storočia, konkrétne do Viedne. Prvý Wiener Schnitzel mal byť pripravený v roku 1838 vo Viedni, avšak podobné recepty boli známe a používané v rôznych častiach Európy už predtým.

V Rakúsku a Nemecku je striktne definované, že pravý Wiener Schnitzel musí byť pripravený výhradne z teľacieho mäsa

Na Slovensku a v Česku sa rezeň stal populárnym nielen z dôvodu svojej chuti, ale aj kvôli relatívnej jednoduchosti prípravy a dostupnosti ingrediencií. Je symbolom rodinného posedenia, najmä počas víkendov a sviatkov, keď sa rodiny stretávajú pri spoločnom stole.

rezeň
zdroj: wikimedia/Benreis

Nedeľný obed v mnohých slovenských rodinách často zahŕňa práve rezne, ktoré sú podávané s rôznymi prílohami, u niekoho je to zemiaková kaša, varené alebo opekané zemiaky.

Značná polemika sa zvykne viesť aj o tom, či sa rezeň „môže“ alebo dokonca má jesť s ryžou. 

Zaujímavosťou je, že aj napriek svojim zahraničným koreňom sa rezeň dokázal stáť neoddeliteľnou súčasťou slovenskej a českej kuchyne. Variácie na tradičný Wiener Schnitzel, ako sú napríklad rezne plnené rôznymi náplňami, svedčia o kreativite a inovatívnosti rôznych kuchárov.

Nezaostáva ani vyprážaný syr 

V rebríčku Taste Atlas sa okrem obľúbeného rezňa ocitol aj hit mnohých slovenských „menučiek“, a teda vyprážaný syr. 

„Táto tradičná česká špecialita je známa aj pod ľudovým názvom – smažák. Jedlo pozostáva z bloku syra – zvyčajne eidamu – ktorý sa obalí vo vajciach, strúhanke a múke, a potom sa opečie do chrumkava. Aj keď sa dá jesť ako predjedlo, zvyčajne sa pre svoju veľkosť považuje za bezmäsité hlavné jedlo.“

„Môžeme ho podávať aj k mäsu alebo zemiakom. Smažák podávaný v žemli je tiež obľúbeným pouličným jedlom. Nevyhnutnou prílohou k smaženému syru je tatárska omáčka.“

Vyprážaný syr navyše skrýva bohatú históriu, ktorá siaha až do staroveku. Jeho presný pôvod nie je celkom jasný, ale rôzne teórie nám naznačujú, kedy a kde sa toto jedlo mohlo objaviť prvýkrát.

vyprážaný syr
zdroj: wikimedia/Dezidor

Niektorí historici sa domnievajú, že Egypťania boli medzi priekopníkmi vyprážania syra. Dôkazy o tejto praxi pochádzajú už z 2. storočia pred Kristom, keď sa v hrobkách faraónov našli nádoby s olivovým olejom a syrom.

Ďalšia teória poukazuje na Rímsku ríšu, kde sa vyprážaný syr údajne podával ako súčasť hostín. Dokonca aj recept na vyprážané syrové guľôčky sa zachoval v kuchárskej knihe rímskeho gurmána Apiciusa z 1. storočia po Kristovi.

Počas stredoveku sa vyprážaný syr stal populárnym v celej Európe. Recept na vyprážané syrové tyčinky sa objavil v stredovekej francúzskej kuchárskej knihe „Le Ménagier de Paris“ z roku 1393. V tomto období sa syr na vyprážanie zvyčajne vyberal z tvrdých odrôd, ako ementál alebo gouda, a obaľoval sa v trojobale z múky, vajec a strúhanky.

Dnešná podoba vyprážaného syra, ako ho poznáme v strednej Európe, sa pravdepodobne vyvinula v 19. storočí v Rakúsko-Uhorsku. V tejto oblasti sa toto jedlo stalo mimoriadne obľúbeným medzi bežnými ľuďmi, pretože bolo lacné a ľahko sa dalo pripraviť. V 20. storočí sa vyprážaný syr stal symbolom českej a slovenskej kuchyne a dodnes patrí medzi najobľúbenejšie jedlá v oboch krajinách.

Zdroje: Taste Atlas, Seasoned Pioneers

Najnovšie videá

Trendové videá