Milovaný dovolenkový ostrov Slovákov pristúpil k ráznemu kroku. Turisti si za vstup priplatia astronomickú sumu

  • Grécky ostrov je turistami presýtený
  • Starosta hovorí o kolabovaní dopravy aj nadmernom rozvoji
  • Chce zvýšiť poplatok pre turistov
Santorini
Ilustračný obrázok Archív Canva
  • Grécky ostrov je turistami presýtený
  • Starosta hovorí o kolabovaní dopravy aj nadmernom rozvoji
  • Chce zvýšiť poplatok pre turistov

Starosta jedného z najnavštevovanejších gréckych ostrovov odhalil plány na potlačenie nadmerného turizmu. Zatiaľ čo miestni s turistami problém nemajú, starosta hovorí o ich nadmernom počte. Po vzore iných navštevovaných európskych miest hovorí starosta Santorini o poplatkoch. 

Na informáciu upozornil portál Independent s odvolaním sa na Greek Reporter

Astronomické zvýšenie a konflikt s miestnymi 

Santorini je jednou z niekoľkých dovolenkových destinácií, ktoré toto leto čelia preplneniu pre zvýšený počet turistov z výletných lodí. Počas hlavnej sezóny počet turistov denne prevyšuje počet obyvateľov. Táto téma vyvoláva konflikt dokonca medzi miestnymi a vládnymi predstaviteľmi. Napríklad v júli pridal na sociálne siete člen rady príspevok, ktorý nabádal obyvateľov, aby zostali vo vnútri a uľahčili tak pohyb 17 000 pasažierov výletných lodí. Na tento cynický príspevok však obyvatelia nereagovali dobre, vyvolalo to skôr konflikt. 

Aby sa predišlo nadmernému turizmu, minulý týždeň vládni predstavitelia navrhli zvýšenie poplatku za vylodenie pre cestujúcich na výletných plavbách, ktorí navštívia grécky prístav. Dochádza pritom k obrovskému nárastu, presnejšie z 35 centov na viac ako 10 eur.

Starosta Santorini Nikos Zorzos pre Greek Reporter povedal, že mestské úrady by mali mať možnosť zaviesť miestne turistické poplatky za prístup v najnavštevovanejších turistických lokalitách. Podobne „ako to urobili Benátky“. Starosta s odvolával na Benátky, ktoré v apríli tohto roka vyskúšali 5 eurový poplatok za vstup do jeho historického centra a kontrolu počtu návštevníkov počas rušných dní až do polovice júla.

Podľa starostu ostrov v dôsledku neefektívneho riadenia tokov turistov bojuje s nadmerným rozvojom, preťaženou dopravou a nedostatkom parkovacích miest. Podľa Zorzosa sa plánujú malé obchvaty a nové parkovacie miesta na odľahčenie najkritickejších oblastí.

Povinnosť chrániť krajinu

„Je našou povinnosťou chrániť túto krajinu pred zmenou identity a všetky opatrenia musia smerovať k tomu, aby sa zabezpečilo, že Santorini bude aj naďalej skvelou gréckou destináciou,“ vyjadril sa starosta. Jeho úsilie kontrolovať presýtenosť turistov na gréckom ostrove dokonca nie je prvé.

Štúdia University of the Egean z roku 2018 odhadovala, že Santorini dokáže udržať turistickú kapacitu približne 8000 návštevníkov denne. Výskumníci vtedy spustili digitálny systém prideľovania kotvísk, a tým rovnomerne rozdelili príchody výletných lodí, čím zabránili preťaženiu ostrova. Tento systém bol zavedený len krátko, keďže ho iný starosta v roku 2019 zrušil. Starosta Zorzos ho chce však znova zaviesť ešte tento rok. 

„Tých 8000 prichádzajúcich návštevníkov za deň, ktorých navrhuje štúdia University of the Egean, je úplne udržateľných, ak povolíme digitálne určovanie času príchodov medzi výletnými loďami,“ povedal starosta Zorzos.

Digitálny systém prideľovania kotvísk Santorini berie do úvahy kvalitatívne kritériá na udeľovanie povolení na kotvenie a vylodenie – ako sú veľkosť lode a či funguje ako zelená loď alebo nie. Skúma sa aj dĺžka pobytu, uprednostňujeme všetky lode, ktoré chcú zostať na ostrove dlhšie, pretože to znamená, že ich pasažieri sa nebudú ponáhľať z jedného miesta na druhé,“ opísal starosta.

V roku 2011 Santorini v snahe s cieľom znížiť tlak turistov počas letných mesiacov zaviedlo častejší letový poriadok, teda pribudli lety aj mimo letnej sezóny. Rovnako tak ostrov zaviedol dlhšie otváracie obdobia ubytovaní. 

Zdroje: Independent, Greek Reporter , Startitup

Najnovšie videá

Trendové videá