Milovaný drink Slovákov sa ocitol na zozname tých najhorších. V zahraničnom bare by si ho nenašiel
- Portál Taste Atlas uverejnil zoznam najhorších slovenských jedál a nápojov
- Spýtali sme sa, čo si o tom myslí umelá inteligencia
- Portál Taste Atlas uverejnil zoznam najhorších slovenských jedál a nápojov
- Spýtali sme sa, čo si o tom myslí umelá inteligencia
Bratislavské rožky
Bratislavské rožky sú sladkou tradičnou pochúťkou z Bratislavy, ktorá má svoj pôvod až v Rakúsko-Uhorsku. Táto sladkosť je plnená výnimočnou orechovou alebo makovou náplňou a posypaná cukrom a škoricou. V tomto prípade mi tiež hlava neberie, z akého dôvodu sa sem dostali.
Od svojho vzniku sa Bratislavské rožky stali jednou z najznámejších slovenských cukroviniek, ktorá sa tým najlepším spôsobom prezentuje na národnej aj medzinárodnej úrovni.
V súčasnosti sa stali súčasťou kultúrneho dedičstva regiónu a sú obľúbenou pochúťkou nielen v Bratislave, ale v celej krajine. Okrem toho sa stali aj populárnym suvenírom, ktorý si turisti radi kupujú ako pamiatku na svoju návštevu Slovenska.
Žinčica
Žinčica je tradičný slovenský nápoj, ktorý sa vyrába z kysnutého mlieka. Má kyslú a výraznú chuť a pripomína niektoré druhy jogurtov. Žinčica sa konzumuje najmä v oblastiach s tradičným poľnohospodárskym spôsobom života a jej pôvod sa datuje až do 13. storočia. Jej výroba je náročná a zahŕňa viacero precíznych krokov.
Niektorí ľudia nemajú radi žinčicu pre jej intenzívnu chuť a vôňu. Pre mnohých je ťažké sa s ňou stotožniť kvôli jej nezvyčajnému zloženiu a textúre.
Okrem toho niektorí ľudia môžu mať problémy s trávením kyslého mlieka a môže to viesť k nepríjemným vedľajším účinkom. Možno aj preto sa dostala na číslo 3 v rebríčku a stala sa zároveň druhým najhoršie hodnoteným nápojom.
Borovička
Borovička, alebo by sa dalo povedať aj slovenský gin, sa dostala na prvé miesto najhoršie hodnoteného nápoju a v celkovom rebríčku je horšie hodnotená už len liptovská saláma, ktorá sa už oficiálne ani nevyrába.
Borovička je tradičný slovenský alkoholický nápoj, ktorý sa vyrába destiláciou jalovcových bobúľ. Má silnú a trpkú chuť s vôňou borovicových ihličiek a patrí medzi najobľúbenejšie domáce nápoje na Slovensku.
Je súčasťou mnohých miestnych tradícií a osláv, ako napríklad zabíjačiek, svadieb, ale dokonca aj pohrebov.
Niektorí ľudia však nemajú radi borovičku pre jej silnú chuť a vôňu. Pre mnohých môže byť ťažká na trávenie a vyvolať nevoľnosť. Okrem toho, nadmerná konzumácia alkoholu je všeobecne považovaná za škodlivú a môže mať negatívny vplyv na zdravie.
Spýtali sme sa AI
Akosi nám to nedalo a rozhodli sme sa spýtať aj samotnej umelej inteligencie. Na požiadavku nám zostavila rebríček najhorších nápojov pochádzajúcich zo Slovenska. Prvá priečka sa dala predpokladať, ostatné celkom prekvapili.
- 1. Borovička – silný alkoholický nápoj získavaný destiláciou jalovcových bobúľ. Pre mnohých je príliš silná a trpká.
- 2. Tuzemák – destilát z cukrovej repy, ktorý má intenzívnu vôňu a chuť. Mnoho ľudí sa sťažuje na jeho nepríjemný zápach a chuť.
- 3. Hriatô – bylinný likér s chuťou po mede. Niektorí ľudia ho považujú za príliš sladký a umelý. V niektorých regiónoch je hriatô aj silná teplá pálenka so slaninou.
- 4. Medovina – alkoholický nápoj vyrobený z medu, ktorý niektorí ľudia považujú za príliš sladký a silný.
- 5. Ríbezlák – nie víno, ale sladký likér s chuťou po ríbezliach, ktorý je pre mnohých príliš sladký či umelý.