Milovaný nápoj Slovákov je najdrahší za 50 rokov. Zásobte sa teraz, varujú odborníci

  • V posledných mesiacoch sa na trhu kávy odohráva niečo nezvyčajné
  • Cena kávy robusta, ktorá sa často používa v kávových zmesiach, poriadne vystrelila
žena, jedlo
Ilustračné foto freepik, SIU
  • V posledných mesiacoch sa na trhu kávy odohráva niečo nezvyčajné
  • Cena kávy robusta, ktorá sa často používa v kávových zmesiach, poriadne vystrelila

Káva je jedným z najobľúbenejších nápojov na svete, podobne ako čaj, a preto akékoľvek zmeny v jej cenách okamžite vyvolávajú reakcie na trhu. Ako informuje portál FinReport, posledné mesiace priniesli postupný nárast cien, no v uplynulých dňoch sa tento trend ešte viac zosilnil. To zvyšuje obavy medzi spotrebiteľmi aj obchodníkmi.

Rast cien nezasiahol len arabiku

V posledných dňoch sa na trhu s kávou výrazne prejavil prudký nárast cien prémiovej arabiky. Tento vývoj je spôsobený najmä znížením dodávok z hlavných producentov, čo vytvára tlak na trh. Firmy preto reagujú zvýšením cien a zrušením zliav, aby si ochránili svoje marže. Odborníci navyše upozorňujú, že ďalší nárast cien je pravdepodobný, uviedla agentúra Bloomberg.

Rast cien však nezasiahol len arabiku, ale aj robustu, ktorá sa často používa na dolaďovanie chutí v kávových zmesiach alebo na výrobu instantnej kávy.

Zatiaľ čo arabika dosiahla najvyššie ceny za posledné dva roky, robusta je v súčasnosti drahšia, než bola za posledných päťdesiat rokov. Tento trend len zvyšuje tlak na výrobcov a spotrebiteľov, ktorí sa musia vyrovnať s rastúcimi nákladmi.

Regulácie v Európe

Pestovatelia kávy sa v posledných rokoch stretávajú s vážnymi problémami spôsobenými extrémnymi výkyvmi počasia. Brazília, ktorá je najväčším svetovým producentom kávy, zažila najprv dlhé obdobie sucha, následne ju zasiahli mrazy, a nakoniec sa krajina musela vysporiadať s intenzívnymi dažďami. Tieto extrémne podmienky vážne ovplyvnili úrodu.

Ani Vietnam, ďalší významný producent kávy, nie je výnimkou a sucho tam výrazne poškodilo pestovateľské plochy. Výsledkom sú už štyri po sebe idúce sezóny s podpriemernou úrodou, čo spôsobuje problémy na globálnom trhu.

žena, ktorá pije z hrnčeka
zdroj: freepik

Napätie na trhu s kávou navyše zhoršujú pripravované regulácie v Európe. Dovozcovia budú musieť čoskoro dokázať, že káva, ktorú prinášajú na európsky trh, nebola pestovaná na nedávno odlesnených územiach. Tento nový predpis prichádza ako odpoveď na rastúce obavy o ochranu životného prostredia.

Avšak, mnoho dovozcov nie je na tieto nové pravidlá ešte dostatočne pripravených. To pravdepodobne spôsobí zníženie objemu kávy dovážanej do Európy, čím sa napätie na trhu ešte viac zvýši.

Obmedzený výber a podstatne drahšia káva

EÚ plánuje zaviesť spomínané nariadenie koncom roka, aby zabránila dovozu tovarov a surovín, ktoré prispievajú k odlesňovaniu alebo k degradácii lesov. Nové pravidlá sa budú týkať hovädzieho dobytka, kakaa, kávy, palmového oleja, sóje a dreva.

Giuseppe Lavazza, predseda predstavenstva rovnomenného výrobcu kávy však zdôraznil, že nariadenie predstavuje veľkú byrokratickú záťaž, s ktorou sa farmári z chudobnejších krajín budú len ťažko vyrovnávať. Toto by mohlo viesť k zníženiu počtu fariem, z ktorých budú európske firmy môcť dovážať kávu. Dôsledkom pre Európu bude obmedzený výber a podstatne drahšia káva, na rozdiel od Británie, ktorá po brexite tieto pravidlá nebude musieť uplatňovať.

„Bude to znamenať výrazné obmedzenie,“ povedal Lavazza počas tenisového turnaja vo Wimbledone a dodal, že len málo farmárov v strednej Amerike bude schopných splniť nové požiadavky.

Podniky, ktoré porušia nové pravidlá, čelí pokutám vo výške 4 % z ich ročného obratu v EÚ, čo pre Lavazzu predstavuje približne 120 miliónov eur.

Momentálne Lavazza prevádzkuje pražiarne prevažne v Európe a vyváža kávu do celého sveta. Vzhľadom na nové pravidlá Lavazza nevylúčil možnosť otvorenia pražiarní mimo EÚ, napríklad v Británii, ak tam podobné nariadenia nezavedú, alebo v Spojených štátoch či Číne.

Brusel však odmieta obavy podnikov a tvrdí, že regulácia je prospešná pre výrobcov kávy. Hovorca Európskej komisie vyhlásil, že práve odlesňovanie predstavuje hrozbu pre firmy, vrátane tých, ktoré sa zaoberajú výrobou kávy.

Zdroje: FinReport, TASR

Najnovšie videá

Trendové videá