Milovníci kníh si prídu na svoje. V Číne otvorili knižnicu ako z budúcnosti

  • Čína patrí ku krajinám, ktorej nerobí problém posúvať hranice ľudskej predstavivosti. Architektonické skvosty tam rastú ako huby po daždi. Jedným z takýchto príkladov je aj verejná knižnica.
05
mvrdv.com
  • Čína patrí ku krajinám, ktorej nerobí problém posúvať hranice ľudskej predstavivosti. Architektonické skvosty tam rastú ako huby po daždi. Jedným z takýchto príkladov je aj verejná knižnica.

Keď sa povie slovo knižnica, staršie generácie si určite predstavia budovy, v ktorých trávili svoju mladosť. Dnešní mladí ľudia sa však o knihy veľmi nezaujímajú, čo je veľká škoda. Knihy, okrem toho že predstavujú nekonečnú studňu informácií, dokážu vytvárať ľudskú predstavivosť a to hlavne v mladom veku, kedy je to najdôležitejšie. Dnes sa knižnice spájajú s kaviarňami, kam sa ľudia chodia skryť pred hlučným a rýchlym životom, či pracovať na svojich počítačoch v tichu a teple.

Dôležiosť knižníc v živote ľudí si uvedomujú aj v Číne. Lokálnym úradom v spolupráci so známym architektonickým štúdiom MVRDV sa podarilo dokončiť stavbu vcelku unikátnej knižnice. V meste Binhai vznikla verejná knižnica Tjanin Binhai Public Library. Štúdio MVRDV v spolupráci s lokálnymi architektmi vytvorili unikátny projekt knižnice.

Knižnica ma rozlohu až 33,8-tisíc metrov štvorcových a knihy uložené v policiach siahajú od zeme až po strop. Zvlnené tvary poschodí a stropu dodávajú celej stavbe futuristický dizajn. V strede budovy sa nachádza veľké informačné centrum v tvare gule. Police s knihami sú usporiadané na každej strane miestností a vlnia sa smerom von. Tieto zvlnené kontúry pokračujú až k stropu budovy, kde je osadené osvetlenie vytvárajúce „osvetlenú topografiu“. Svetlo sa tak odráža od sklenenej fasády ako zakrivené žalúzie.

Knižnicu sa podarilo dokončiť za tri roky a je súčasťou ďalších 4 budov, ktoré sú navzájom prepojené a máju v meste Binhai vytvoriť nový verejný koridor v centre mesta.

Knižnica Tianjin Binhai Library svojim interiérom skôr pripomína jaskyňu plnú kníh. „Podarilo sa nám vytvoriť tzv. verejnú obývačku priamo v centre mesta. Police s knihami vytvárajú nie len miesta na sedenie, ale aj schody, s ktorými sa dostanete k ďalším knihám. Uhly a krivky predstavujú rôzne využitie priestoru, akým je čítanie či diskusia s ostatnými ľuďmi. Spoločne tak tvoria „oko“ celej budovy.“ povedal Winy Maas, spoluzakladateľ MVRDV.

Prvé poschodia budovy predstavujú študovne, miestnosti s knihami a rôzne salóniky. Miestnosti na vyšších poschodiach slúžia ako konferenčné miestnosti, počítačové miestnosti. Nechýbajú ani dve veľké terasy na streche knižnice.

zdroj: inhabitat.com / mvrdv.com

Čítajte viac z kategórie: Zaujímavosti

Najnovšie videá

Trendové videá