Milovníci nočnej oblohy, zbystrite pozornosť: Svoju krásu ukáže zimná Mliečna dráha, Démonova hviezda či Veľké námestie Pegasa (PREHĽAD)

  • Čo nás čaká nasledujúci týždeň na nebeskej oblohe
  • Obloha bude žiariť dominantnými hviezdami
vesmír
Ilustračná fotografia Unsplash/@gferla
  • Čo nás čaká nasledujúci týždeň na nebeskej oblohe
  • Obloha bude žiariť dominantnými hviezdami

Milovníci nočnej oblohy si prídu rozhodne na svoje. Obloha nám počas nasledujúcich dní ponúkne pohľad na množstvo fascinujúcich úkazov. Pozorovať budeš môcť súhvezdia, ale aj niektoré planéty či rozličné fázy Mesiaca. 

Najmä počas jasných večerov bude obloha žiariť dominantnými hviezdami zo zimných súhvezdí. V tomto článku ti prinesiem prehľad tých najzaujímavejších hviezd a súhvezdí, ktoré budeš môcť pozorovať. 

Čo nás čaká v ďalšom týždni?

Pondelok 27. januára 2025

Na začiatku týždňa na nočnej oblohe je možné pozorovať guľovú hviezdokopu M79 v súhvezdí Zajaca, inak nazývanú aj Lepus. Ide naozaj o zimnú raritu, pretože hviezdokopy (skupina hviezd, ktoré drží ich gravitácia pokope) sa prevažne spájajú s letným obdobím. Hviezdokopa má magnitúdu len 8, čiže na jej pozorovanie je potrebný ďalekohľad, informuje o tom portál skyandtelescope.org. Konkrétne sa táto hviezdokopa nachádza pod dvoma najjasnejšími hviezdami v súhvezdí Zajaca.

Ďalším zaujímavým úkazom v tento deň bude zatmenie hviezdy Algol, známej aj ako Démonova hviezda. Počas zatmenia jej jasnosť dostatočne klesne. Hviezda Algol počas zatmenia vybledne z bežnej magnitúdy 2,1 na 3,4. Po niekoľkých hodinách sa opäť rozžiari.

Utorok 28. januára 2025

Na oblohe sa zaujímavé veci budú diať aj v utorok. Po zotmení môžeš vidieť na západe Veľké námestie Pegasa, ktoré patrí do súhvezdia Pegas. Bude vidno, ako pomaly klesá a nakláňa sa na jednu stranu. Na severovýchode sa medzitým objaví Veľký voz, ktorý vyzerá, akoby bol naklonený na svoju rukoväť.

Streda 29. januára 2025 

V stredu budeš môcť na oblohe pozorovať Nov, čiže prvú fázu, keď Slnkom nie je osvetlená žiadna časť povrchu.

Súhvezdie Býk je v týchto dňoch jasne viditeľné vysoko na oblohe a ponúka množstvo zaujímavostí na pozorovanie. Plejády a Hyády sú dve najznámejšie hviezdokopy v tomto súhvezdí, pričom sú viditeľné aj voľným okom. 

Plejády, známe aj ako „Sedem sestier“, tvoria jasný zhluk hviezd, zatiaľ čo Hyády vytvárajú tvar písmena „V“. Jupiter, ktorý sa momentálne nachádza v Býkovi, ešte viac oživuje pohľad na toto súhvezdie.

Štvrtok 30. januára 2025 

Ak je dostatočne tmavá obloha, je to skvelá príležitosť na pozorovanie zimnej Mliečnej dráhy. Tento svetelný pás prechádza cez niektoré z najznámejších zimných súhvezdí. Začína sa na juhovýchode pri Veľkom psovi, kde sa nachádza jasná hviezda Sírius. Potom následne stúpa cez súhvezdie Orión a pokračuje až k Blížencom.

Piatok 31. januára 2025

Počas piatka sa nám na oblohe začne ukazovať prvá časť Mesiaca, ktorý sa bude nachádzať pod Saturnom. Táto planéta bude o niečo menej jasná, ale stále ľahko viditeľná. Nad oboma objektmi bude žiariť Venuša. Táto konštelácia vytvára nádherný výhľad, ideálny na pozorovanie.

Pozorovanie kométy

V našom článku sme ťa informovali, že počas januára bude možné pozorovať jednu z najjasnejších komét, G3 ATLAS. Mala prechádzať okolo Slnka a podľa dostupných informácií mala jasne žiariť ako planéta Venuša. G3 ATLAS sa nachádza v súhvezdí Strelca a od Zeme je vzdialená približne 156 miliónov kilometrov.

Kométu malo byť vidieť v polovici januára, no hon za ňou aj naďalej pretrváva, informoval o tom zahraničný vesmírny fotograf na svojom profile na sociálnej sieti Facebook.

„Hon za kométou pokračuje a verte mi, nie je to jednoduchá úloha. Aby ste to pochopili, musíte si s predstihom vybrať vhodné miesto na pozorovanie, pretože časové okno na jej zachytenie je veľmi krátke. Ak si vyberiete zlé miesto kvôli nepriaznivým poveternostným podmienkam, nemá zmysel hľadať inde, pretože už nebude čas. Kométa nečaká!“ napísal fotograf.

Tvrdí, že výber miesta je akýsi mix intuície a meteorologických údajov. „V tomto ,hádzaní kockou‘ som posledné dni nebol veľmi úspešný. Včera večer to však bolo celkom dobré, aj keď kométa má zjavne rada blízke stretnutia s oblakmi. Stále ma prekvapuje, pretože bola ešte dobre viditeľná voľným okom. Ak ju chcete pozorovať, vyberte si miesto s minimálnym svetelným znečistením a pozerajte sa na západ/juhovýchod, smerom k zapadajúcemu slnku, medzi 20:00 a 21:00. Pozorovanie je možné len na južnej pologuli,“ píše fotograf.

Čítajte viac z kategórie: Inovácie a Eko

Zdroje: skyandtelescope.org, Startitup , Facebook

Najnovšie videá

Trendové videá