Mimoriadna situácia na vysokej škole v Bratislave: Budovy strážia policajné zložky
- Vysokú školu výtvarných umení monitoruje polícia
- Krajské riaditeľstvo PZ potvrdilo podozrenie z protiprávnej činnosti
- Škola sa obáva možnej hrozby
- Vysokú školu výtvarných umení monitoruje polícia
- Krajské riaditeľstvo PZ potvrdilo podozrenie z protiprávnej činnosti
- Škola sa obáva možnej hrozby
Študenti aj vyučujúci Vysokej školy výtvarných umení (VŠVU) v Bratislave si musia zvykať na zvýšené bezpečnostné opatrenia. Podľa našich informácií zvolali na dnes ráno mimoriadne zasadnutie Akademickej obce a niektorých zamestnancov.
Redakcia počas dnešného dňa obdržala viacero podnetov od študentov VŠVU. Vedenie školy malo rozoslať hromadný mail, v ktorom varovalo študentov a zamestnancov pred prítomnosťou príslušníkov polície v okolí a priamo v školských budovách.
Ide o tri budovy školy v Bratislave, ktoré majú byť monitorované 24 hodín a 7 dní v týždni do odvolania.
Má ísť o reakciu na eliminovanie potenciálneho bezpečnostného rizika na pôde školy. Startitup sa s otázkami ohľadom údajnej hrozby obrátil aj na Krajské riaditeľstvo PZ v Bratislave.
„Vo vzťahu k vami uvedenej vysokej škole príslušné okresné riaditeľstvo PZ Krajského riaditeľstva PZ v Bratislave preveruje možné podozrenie z protiprávnej činnosti a zároveň prijíma ďalšie opatrenia,“ potvrdila policajná hovorkyňa Jana Šimunková.
Zároveň dodala, že „v súčasnosti neexistuje reálna hrozba útoku na uvedenej škole“. Startitup kontaktoval so žiadosťou o stanovisko aj vedenie VŠVU, ktoré však na naše otázky v čase vydania článku nereagovalo.
Jedna zo študentiek VŠVU, ktorá si želala ostať v anonymite, no redakcia disponuje jej menom, pre nás uviedla, že bezpečnostné opatrenia zatiaľ študenti pociťujú minimálne.
Tvrdí, že na škole sa musí oddnes každý preukazovať kartou ISIC, aby sa do budovy nedostal niekto neznámy. Tiež uviedla, že situácia má byť spojená s vyhrážkami rektorke vysokej školy. Informácie však nie sú oficiálne potvrdené.
V prípade odpovede zo strany VŠVU budeme správu aktualizovať.
Rektorka bojovala proti Šimkovičovej
VŠVU, ako aj jej rektorka Bohunka Koklesová sa v minulosti angažovali vo viacerých politických témach. Koklesová bola napríklad jednou z iniciátoriek petície za odstúpenie ministerky kultúry SR Martiny Šimkovičovej.
Priamo na svojej oficiálnej stránke tiež vydala vysoká škola stanovisko, v ktorom uviedla, že stojí pri „Kunsthalle Bratislava, pri LGBTI+ komunite, ako aj pri všetkých inštitúciách i menších organizáciách, ktoré sa v poslednom období stávajú terčom nenávistných vyjadrení a konkrétnych krokov“ rezortu kultúry pod vedením Šimkovičovej.
Samotná Koklesová vystúpila ako hosť v niekoľkých podcastoch a diskusných reláciách, kde komentovala túto tému. Pre portál Aktuality.sk napríklad uviedla, že je pre ňu situácia „absolútne nepochopiteľná“.
„Svetové trendy v kultúre idú cestou inklúzie, spolupatričnosti a scitlivovania ľudí medzi sebou a zrazu tu máme rétoriku, ktorá je mentálne viazaná na tridsiate-štyridsiate roky minulého storočia. Táto nenávistná rétorika, ktorá sa dostáva do verejného priestoru, je však veľmi nebezpečná,“ vyjadrila sa pre portál.
Zdroje: Aktuality.sk, VŠVU