Mimoriadna situácia sa na Slovensku stále trvá. Pandémia neskončila, hovorí ministerstvo
- Ministerstvo zdravotníctva neplánuje zrušiť mimoriadnu situáciu
- Tá bola vyhlásená pred dva a pol rokom
- Máme tiež štatistiky o počte nakazených
- Ministerstvo zdravotníctva neplánuje zrušiť mimoriadnu situáciu
- Tá bola vyhlásená pred dva a pol rokom
- Máme tiež štatistiky o počte nakazených
V mesiaci október sme zaznamenali nárast v počte úmrtí spôsobených koronavírusom, ktorému podľahlo takmer 150 osôb. V prípade tohto ochorenia hovoríme o viac než dvojtretinovom medzimesačnom náraste úmrtí. O vtedajšej situácii sme ťa informovali v tomto článku. O opatreniach či obmedzeniach sme už dlho nepočuli, no jedno z nich stále trvá.
Ministerstvo zdravotníctva Slovenskej republiky nemá v pláne návrh zrušenia mimoriadnej situácie v dôsledku pandémie ochorenia COVID-19, ktorú vláda vyhlásila už pred 33 mesiacmi. Svetová zdravotnícka organizácia totiž o globálnej pandémii zatiaľ nehovorí ako o ukončenej, uviedol komunikačný odbor Ministerstva zdravotníctva SR.
Ministerstvo sa nebráni zrušeniu mimoriadnej situácie
„V súčasnosti sú používané a stále potrebné napríklad opatrenia pre realizáciu výjazdového očkovania pre imobilných pacientov, uskladňovanie a distribúciu materiálno-technického vybavenia (napríklad ihly a striekačky, vakcíny) alebo prevádzku vakcinačných centier,“ načrtol rezort.
Opodstatnenosť mimoriadnej situácie ministerstvo zdravotníctva vyhodnocuje v pravidelnom intervale. Okrem odporúčaní WHO zohľadňuje napríklad aj aktuálnu epidemiologickú situáciu v regióne, prognózy a očakávaný vývoj. „Ministerstvo zdravotníctva navrhne zrušenie mimoriadnej situácie, hneď ako to situácia bude umožňovať,“ deklarovalo.
Mimoriadnu situáciu v súvislosti s ohrozením verejného zdravia II. stupňa z dôvodu ochorenia COVID-19 spôsobeného koronavírusom vyhlásila vláda na Slovensku od 12. marca 2020.
Ako vyplýva zo zákona o civilnej ochrane obyvateľstva, vláda vyhlasuje a odvoláva mimoriadnu situáciu pre ohrozené územie alebo pre územie, kde vznikla mimoriadna udalosť, ak rozsah ohrozeného alebo postihnutého územia presiahne územný obvod kraja. Cieľom jej vyhlásenia je utvoriť podmienky na prijatie nevyhnutných opatrení na zamedzenie a zmiernenie následkov mimoriadnej udalosti.
V súčasnosti na Slovensku platí aj mimoriadna situácia pre hromadný prílev cudzincov na územie Slovenskej republiky v súvislosti s vojnou na Ukrajine.
Prostredníctvom 940 vykonaných RT-PCR testov odhalili v piatok 2. decembra na Slovensku 122 prípadov nákazy koronavírusom. Pribudli tri obete, o čom informuje Národné centrum zdravotníckych informácií na svojom webe. V nemocniciach je s ochorením COVID-19 hospitalizovaných 334 pacientov.
Čítajte viac z kategórie: Hlavné správy a aktuality
Zdroje: TASR, SIU