MIMORIADNE: Cez ropovod Družba netečie k našim susedom žiadna ropa
- Do Česka prestala ropa prúdiť bez varovania
- Nie je jasné, čo sa stalo
- Cez ropovod tečie ropa aj na Slovensko
- Do Česka prestala ropa prúdiť bez varovania
- Nie je jasné, čo sa stalo
- Cez ropovod tečie ropa aj na Slovensko
Podľa portálu Novinky.cz prestala do Česka cez ropovod Družba prúdiť ropa. Ropovod zabezpečuje 58 % tamojšej spotreby. Túto informáciu potvrdil minister priemyslu a obchodu Lukáš Vlček (STAN). Spravodajkyňa TASR v Prahe informovala, že nevedia, prečo dodávky prerušili.
Na Slovensko však podľa hovorcu Slovnaftu Antona Molnára pokračuje dodávka ropy cez Družbu v dohodnutých objemoch, dodáva český portál.
Situáciu riešia
Dodávky ropy do Českej republiky prostredníctvom ropovodu Družba v stredu (4. decembra) dočasne prerušili. Dôvod v Česku nepoznajú. „O situácii vieme a sme v kontakte so všetkými relevantnými aktérmi,“ povedal minister Vlček. Podľa dostupných informácií je pravdepodobnou príčinou zdržania administratívny problém na strane dodávateľa. Zatiaľ nič nenaznačuje, že by Rusko plánovalo trvalé zastavenie dodávok do Česka.
„Na strane dodávateľa, mimo našej kontroly, došlo k oneskoreniu aktuálnej dodávky ropy, ktorá prúdi do Českej republiky ropovodom Družba,“ vysvetlil Pavel Kaidl, hovorca Unipetrolu, spoločnosti prevádzkujúcej české rafinérie v Kralupoch nad Vltavou a Litvínove. Napísal to na sociálnej sieti X.
Unipetrol, ktorý bežne disponuje týždennými zásobami ropy, preventívne kontaktoval Správu štátnych hmotných rezerv ohľadom možnej pôžičky. Cieľom je zabezpečiť neprerušovanú výrobu a distribúciu pohonných hmôt. „V súčasnej chvíli výroba pohonných hmôt prebieha bez prerušenia a ich dostupnosť na slovenskom trhu nie je ohrozená,“ ubezpečil Kaidl.
Majú rezervy
Česká republika v súčasnosti disponuje zásobami ropy a ropných produktov na 86 dní, pričom do konca roka plánuje dosiahnuť požadovanú 90-dňovú rezervu. Minister Vlček zdôraznil pripravenosť krajiny na túto situáciu a plánuje predložiť vláde návrh na schválenie zapožičania ropy zo štátnych hmotných rezerv pre Unipetrol.
Podobná situácia nastala už v roku 2019, keď kontaminácia ropovodu Družba viedla k dvojmesačnému prerušeniu dodávok. K súčasnej situácii sa vyjadril aj predseda predstavenstva Únie nezávislých petrolejárov SR Ivo Indráček: „Ak by ropa netiekla cez tento ropovod len niekoľko dní, nemuselo by to znamenať nič. Svet sa nezbúra. Ak by prestala tiecť navždy, tak by sme museli siahnuť do hmotných rezerv.“
Indráček ďalej vysvetlil: „Hmotné rezervy vydržia na deväťdesiat dní, z toho v rope na 45 dní. Deväťdesiat dní by sme vydržali bez problémov. Potom už by mal bežať na plný výkon transalpínsky ropovod TAL, na ktorého väčšej kapacite sa pracuje.“
Štátny podnik Mero, zodpovedný za správu českej časti ropovodu, pripravuje oficiálne vyhlásenie k situácii.
Ropovod Družba
Ropovod Družba, ktorého výstavba bola schválená v decembri 1958, predstavuje jeden z najvýznamnejších ropovodných systémov v Európe. Táto rozsiahla infraštruktúra sa tiahne v celkovej dĺžke približne 5500 kilometrov, pričom svoj začiatok má v Rusku na východnom brehu rieky Volga.
Systém sa v Bielorusku rozdeľuje na dve hlavné vetvy. Severná vetva smeruje do Poľska a následne pokračuje do Nemecka. Južná vetva prechádza cez územie Ukrajiny, odkiaľ sa ďalej rozvetvuje do Maďarska, na Slovensko a do Českej republiky.
Tento strategický ropovod disponuje impozantnou prepravnou kapacitou – dokáže prepraviť až jeden milión barelov ropy za jediný deň, čo z neho robí kľúčovú tepnu pre dodávky ropy do strednej Európy.