MIMORIADNE: Libanonskí extrémisti útočia na jednotky OSN. Vlády sťahujú vojakov

  • Teroristická organizácia pôsobiaca v Libanone dvakrát za deň zaútočila na jednotky OSN
  • Zasiahla veliteľstvo talianskeho kontingentu
Libanon, vojna v Libanone, útok na UNIFIL
Ilustračné foto – situácia v Libanone a základňa UNIFIL TASR/AP, Bilal Hussein, Leo Correa
  • Teroristická organizácia pôsobiaca v Libanone dvakrát za deň zaútočila na jednotky OSN
  • Zasiahla veliteľstvo talianskeho kontingentu

Izraelské obranné sily (IDF) v utorok 19. novembra oznámili, že libanonské teroristické hnutie H*zballáh, ktoré má otvorenú podporu od vlády v Iráne, druhýkrát za deň zaútočilo na Dočasné sily OSN v Libanone (UNIFIL). Ide o základne jednotiek, ktoré do vojnou postihnutej krajiny poslali na mierovú misiu štáty OSN.

Prvé ostreľovanie sa uskutočnil ešte ráno, pričom malo ísť o raketový útok na pozície mierotvorcov v dedine Ramjeh. Agentúra OSN potvrdila slová IDF s tým, že z najväčšej pravdepodobnosti rakety odpálili „neštátni aktéri“. H*zballáh totiž nie je priamou súčasťou vedenia krajiny. Politickú situáciu v Libanone vysvetľujeme v článku na tomto odkaze.

K druhému z dnešných útokov došlo krátko poobede, pričom rakety vypálené hnutím H*zballáh mali zasiahnuť pozície UNIFILU pri dedine Šama na juhu štátu. Potvrdilo to aj talianske ministerstvo obrany. Šlo podľa neho o osem rakiet. Tie zasiahli veliteľstvo talianskeho kontingentu, našťastie však jednotky nehlásia žiadne zranenia, píše The Times of Israel.

Argentína sťahuje svoje jednotky

Nevedno, či sa tak deje pre tieto útoky, ale argentínska vláda sa rozhodla stiahnuť svojich vojakov z Libanonu. Hovorí o trhlinách v jednote misie a eskalácii napätia.

„Argentína požiadala svojich dôstojníkov, aby sa vrátili [do Argentíny],“ povedal hovorca UNIFIL Andrea Tenenti v odpovedi na otázku o novinovej správe. Dôvod ich odchodu odmietol komentovať a otázku postúpil tamojšej vláde. K mierovým jednotkám UNIFIL prispieva vrátane Argentíny 48 krajín.

UNIFIL však viackrát hovoril o istom „neprijateľnom tlaku vyvíjanom na misiu prostredníctvom rôznych kanálov“. Obvineniam z útokov na mierové jednotky už čelil aj Izrael.

Viaceré štáty, ktoré sa do misie zapojili, v uplynulých mesiacoch pripomínali všetkým aktérom konfliktu, že sú povinní zaručiť misii UNIFIL bezpečnosť. Na sociálnej sieti to 13. októbra uviedlo aj slovenské ministerstvo zahraničných vecí.

Vysvetlenie situácie

Teroristická organizácia H*zballáh vznikla v roku 1982 v reakcii na prvú izraelskú inváziu Libanonu, finančne a vojensky ju podporuje vláda v Iráne, ktorá celé mesiace otvorene hovorila o plánoch zaútočiť na Izrael. Tie aj naplnila 1. októbra, keď na Izrael vypustila balistické rakety a celkovo útok rozsiahlych rozmerov. Jeruzalem sľubuje, že na to bude reagovať zničujúcim spôsobom vtedy, keď sám uzná za vhodné.

Súčasná kríza sa však začala 7. a 8. októbra 2023, keď extrémistické hnutie H*mas zaútočilo na Izrael z palestínskej enklávy Pásmo Gazy. Pri týchto útokoch jeho militanti páchali zverstvá na civilistoch a na mestá vypustili tisíce rakiet. Približne 1 140 ľudí prišlo o život.

Izrael reagoval masívnym ostreľovaním a pozemnou inváziou do Pásma Gazy. V snahe eliminovať jednotky H*masu však prišli o život desaťtisíce ľudí. Akú rolu v tom zohráva H*zballáh?

Libanonské hnutie sa k H*masu pridalo prakticky od začiatku vojny. Ostreľovalo Izrael zo severu a jeruzalemská armáda to opätovala náletmi na jeho pohraničné objekty. Postupne sa ostreľovanie stupňovalo a v súčasnosti Jeruzalem vedie vojnu s obomi hnutiami na dvoch frontoch.

Čítajte viac z kategórie: Zahraničie

Zdroje: X/IDF, The Times of Israel, X/Slovakia MFA

Najnovšie videá

Trendové videá