MIMORIADNE SHMÚ varuje: V tejto časti Slovenska by tehotné ženy a starší ľudia mali obmedziť pohyb vonku
- SHMÚ varuje pred smogom
- Pozor si majú dávať starší ľudia a tehotné ženy

- SHMÚ varuje pred smogom
- Pozor si majú dávať starší ľudia a tehotné ženy
Slovenský hydrometeorologický ústav vydal výstrahu pred smogom, informujú o tom na svojej oficiálnej stránke. Ide o smogovú situáciu s časticami PM10. Toto upozornenie platí pre obec Veľká Ida, ktorá sa nachádza v okrese Košice-okolie.
Najväčší pozor by si mali dať hlavne starší obyvatelia, osoby s ochoreniami dýchacej a srdcovocievnej sústavy, alergici a astmatici, malé deti a tehotné ženy. Odporúča sa, aby obyvatelia obmedzili pohyb vonku. Taktiež sa odporúča skrátiť čas vetrania v byte či dome.
Výstraha pred smogom
Ako informuje portál Európskej environmentálnej agentúry, PM10 sú tuhé častice s priemerom menším ako 10 mikrometrov. Taktiež existujú aj jemné častice, ktoré sú menšie ako 2,5 mikrometra v priemere.
„Európska únia aj Svetová zdravotnícka organizácia považujú celkové množstvo PM10 a PM2,5 za ukazovateľ, na základe ktorého stanovujú svoje normy,“ informujú na oficiálnom portáli.
Jemné častice sa veľmi ľahko môžu dostať do nášho organizmu prostredníctvom dýchacích orgánov. Svetová zdravotnícka organizácia, známa ako WHO, má dostatok vedeckých dôkazov, ktoré poukazujú na tento fakt. Dlhodobé dýchanie týchto jemných častíc môže viesť k vážnym zdravotným problémom, ako sú srdcové a pľúcne ochorenia.
„V predchádzajúcom dni boli na niektorých staniciach priemerné denné hodnoty PM10 nad 50 µg/m3. Táto hodnota nesmie byť prekročená na jednotlivej stanici viac ako 35-krát v kalendárnom roku,“ píše SHMÚ.
V prípade prekročenia hodnoty musí byť pre danú lokalitu prijatý program na zlepšenie ovzdušia. Program obsahuje opatrenia na zníženie emisií, informuje SHMÚ v dostupnom dokumente, ktorý je zverejnený na internete.
„PM10 vo všeobecnosti môžu pochádzať z veľmi rozmanitých zdrojov – prírodných aj antropogénnych. Medzi prírodné zdroje patria napríklad sopečná činnosť, lesné požiare, erózne procesy na zemskom povrchu, soľ, ktorá vzniká pri odparení vodnej triešte z morskej vody, piesok z púštnych oblastí zvírený pri púštnych búrkach, ktorého epizódy niekoľkokrát do roka zaznamenávame aj u nás. Medzi antropogénne zdroje patria emisie zo spaľovacích procesov – vykurovanie domácností, doprava, výroba elektrickej energie, teplárne, spaľovne odpadu a rôzne iné výrobné procesy,“ informujú v správe.
Škodlivosť častíc PM10 na ľudské zdravie nezávisí len od ich veľkosti, ale aj od chemického zloženia. Napríklad jemné častice piesku predstavujú podstatne menšie riziko v porovnaní s časticami sadzí. Tie vznikajú napríklad spaľovaním biomasy, uhlia alebo prevádzkou dieselových motorov.
Výstraha pred silným vetrom
SHMÚ taktiež vydala výstrahu pred silným vetrom. Ide hlavne o okresy Skalica, Senica, Myjava a Malacky, upozornila na to aj Tlačová agentúra Slovenskej republiky. Ide o výstrahu prvého stupňa, ktorá platí do 18.00 hodiny. „Ojedinele sa očakáva výskyt vetra, ktorý dosiahne krátkodobo (v nárazoch) 65 až 70 kilometrov za hodinu a v priemere okolo 45 kilometrov za hodinu,“ informovali meteorológovia.
Ako informuje portál SHMÚ, 22. februára 2025, na území Slovenska prevláda slnečné počasie, miestami s oblačnosťou.
Teploty sa pohybujú v rôznych hodnotách v závislosti od oblasti. Na západe Slovenska bolo relatívne teplejšie. V hlavnom meste bola nameraná teplota −0,2 °C, v Nitre 0,9 °C. Čo sa týka stredného Slovenska, tu boli namerané chladnejšie teploty. V Žiline hlásia −4,3 °C, v Martine −0,5 °C, v Prievidzi 1,2 °C. Na horách, ako napríklad na Chopku, namerali −1,6 °C. Na východe Slovenska sú teploty taktiež nízke. V Poprade je −4,1 °C, v Prešove −3,8 °C a v Košiciach −3 °C.
Teplota sa však počas dňa môže v rôznych oblastiach meniť.
Čítajte viac z kategórie: Zaujímavosti
Zdroje: SHMÚ , eea.europa.eu/, TASR