MIMORIADNE: Ukrajina a USA sa dohodli. Zelenskyj príde do Washingtonu podpísať dohodu o nerastných surovinách
- Ukrajina a USA sa dohodli na spoločnej ťažbe minerálov
- Dohoda zlepší vzťahy, posilní investície a môže ovplyvniť bezpečnostnú situáciu v Európe

- Ukrajina a USA sa dohodli na spoločnej ťažbe minerálov
- Dohoda zlepší vzťahy, posilní investície a môže ovplyvniť bezpečnostnú situáciu v Európe
Podľa zistení denníka Financial Times Ukrajina a Spojené štáty dospeli k dohode o spoločnom rozvoji ukrajinských minerálnych zdrojov, vrátane ropy a plynu. Ukrajinská vláda očakáva, že táto dohoda prispeje k zlepšeniu vzťahov s administratívou Donalda Trumpa a vytvorí základ pre dlhodobý bezpečnostný záväzok USA. Pôvodná verzia dohody však obsahovala podmienky, ktoré Kyjev považoval za neakceptovateľné.
Ukrajinskí predstavitelia zdôraznili, že sa im podarilo vyrokovať omnoho priaznivejšie podmienky. „Dohoda o minerálnych zdrojoch je len súčasťou širšieho obrazu. Opakovane sme počuli od americkej administratívy, že ide o širšiu stratégiu,“ vyhlásila vicepremiérka a ministerka spravodlivosti Olha Stefanishyna.
Spor o pôvodné podmienky
Prvotný návrh dohody vyvolal silnú odozvu nielen v Kyjeve, ale aj v ďalších európskych hlavných mestách. Administratíva Donalda Trumpa požadovala, aby Ukrajina prispievala 50 % svojich výnosov z ťažby minerálnych zdrojov do fondu, ktorý by investoval do obnovy krajiny. Navyše, pôvodný návrh dával USA právo na potenciálne výnosy až do výšky 500 miliárd dolárov, čo Ukrajina odmietla.
Po zamietnutí pôvodného textu prezidentom Volodymyrom Zelenským Trump reagoval ostro a označil ho za „diktátora“, pričom naznačil, že Ukrajina je zodpovedná za začiatok vojny. Napokon, 24. februára bola predstavená upravená verzia dohody, ktorá už neobsahuje pôvodné tvrdé podmienky.
Nová dohoda zakladá fond, do ktorého bude Ukrajina prispievať polovicu výnosov z „budúcej monetizácie“ štátnych minerálnych zdrojov. Tieto prostriedky budú investované priamo do projektov na území Ukrajiny.
Kľúčové otázky ostávajú otvorené
Aj keď je dohoda považovaná za dôležitý krok k posilneniu vzťahov medzi Kyjevom a Washingtonom, stále existuje viacero nevyriešených otázok.
Chýba napríklad jasné ustanovenie o bezpečnostných zárukách zo strany USA, ktoré Ukrajina pôvodne požadovala. Rovnako nie je špecifikované, aký podiel budú mať USA vo fonde a aké budú presné podmienky „spoločného vlastníctva“ minerálnych zdrojov.
Administratíva Donalda Trumpa tiež zmenila doterajšiu politiku USA tým, že začala bilaterálne rokovania s Ruskom bez účasti európskych spojencov či samotnej Ukrajiny. Napriek tomu ukrajinská vláda tvrdí, že dohoda je výhodná.
„Toto bude príležitosť pre prezidenta prediskutovať širší kontext spolupráce s USA. Až potom budeme môcť uvažovať o ďalších krokoch,“ uviedol jeden z ukrajinských predstaviteľov.
Cesta k ratifikácii
Podľa ukrajinských predstaviteľov bola dohoda schválená ministerstvami spravodlivosti, hospodárstva a zahraničných vecí. Zelenskyj by mal podľa jedného zdroja serveru Axios v najbližších dňoch pricestovať do Washingtonu na slávnostné podpísanie dohody s Trumpom.
Hoci dohoda predstavuje iba rámcový dokument a príjmy nebudú prerozdelené, kým nebude fond plne zriadený, vyžaduje si ešte schválenie ukrajinským parlamentom. Očakáva sa však, že v parlamente dôjde k búrlivej diskusii, keďže niektoré opozičné strany už naznačili, že plánujú podrobne preskúmať všetky aspekty dohody pred jej ratifikáciou.
Čítajte viac z kategórie: Vojna na Ukrajine
Zdroje: Financial Times, Axios