MIMORIADNE: Ukrajina sama vedie 12 krajín. NATO nestačilo, vznikla celkom nová obranná dohoda
- Ukrajina môže byť nesmierne rada po sformovaní Severnej skupiny
- Tá sa zameria na obrannú spoluprácu a čo najrýchlejšie poskytovanie pomoci pre Kyjev
- Ukrajina môže byť nesmierne rada po sformovaní Severnej skupiny
- Tá sa zameria na obrannú spoluprácu a čo najrýchlejšie poskytovanie pomoci pre Kyjev
Aj napriek mnohým balíčkom vojenskej či finančnej pomoci sa ukrajinská armáda trápi. V obrane proti nevyprovokovanej agresii zo strany Ruskej federácie jej síce aktívne pomáhajú mnohí západní spojenci a okrem štátov Severoatlantickej aliancie Kyjevu posielali zbrane aj ďalší významní hráči, no stále to nie je dosť.
V súčasnosti rokuje s gigantom v zbrojárskom priemysle Južnou Kóreou, no v Európe vznikla úplná novinka. Spojilo sa tu dvanásť podporovateľov Ukrajiny a popri NATO tak vznikol celkom nový formát. Nesie názov Severná skupina – Ukrajina (NGU) a dáva si za cieľ významne posilniť obrannú spoluprácu medzi dvanástimi štátmi: Dánsko, Nórsko, Fínsko, Švédsko, Island, pobaltské štáty (Litva, Lotyšsko, Estónsko), Veľká Británia, Nemecko, Holandsko a Poľsko.
Oznámil to ukrajinský minister obrany Rustem Umerov. Podľa tlačovej agentúry Interfax došlo aj k prvému stretnutiu, na ktorom sa riešili naliehavé potreby Ukrajiny a ich možné najrýchlejšie riešenia.
„Zamerali sme sa na naše spoločné hrozby a vybavenie armádnych brigád ťažkou technikou,“ uviedol Umerov po návšteve Dánska. Kľúčovou prioritou stretnutia skupiny sa stalo zvýšenie investícií do ukrajinského obranného priemyslu.
„Čoraz viac krajín spája úsilie pri financovaní ukrajinskej výroby, najmä prostredníctvom dánskeho modelu,“ dodal minister. Ďalšie stretnutie Severnej skupiny – Ukrajina sa má konať priamo v Ukrajine.
„Úprimne som poďakoval našim spojencom za ich podporu. Tieto krajiny sú skutočnými lídrami v podpore Ukrajiny,“ uzavrel.
Budúcnosť v aliancii
Ako píše Ukrinform, počas stretnutia minister vyzdvihol aj plán ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského na ukončenie vojny. Zdôraznil, že je dôležité, aby Ukrajina získala pozvanie do NATO a dosiahla plné členstvo v Európskej únii.
Koalícia autoritárskych štátov vedená Ruskom musí podľa neho čeliť rozhodnej reakcii slobodného sveta. Na dosiahnutie tohto cieľa potrebuje Ukrajina zbrane s dlhým doletom a schopnosť zasiahnuť moskovské vojenské zariadenia.
„Osobitnú pozornosť sme venovali prehĺbeniu spolupráce s Dánskom a ďalšími škandinávskymi krajinami v rámci ‚víťazného plánu‘. To zahŕňa výcvik a vybavenie našich jednotiek, rozvoj obranného priemyslu, zdieľanie technológií a skúseností,“ doplnil.
Skloňované zmrazenie konfliktu
Umerov týmto stretnutím a sformovaním Severnej skupiny – Ukrajina dáva najavo, že nesúhlasí s možným kontroverzným plánom konca vojny zvoleného prezidenta USA Donalda Trumpa. Ten mu predostrel generál vo výslužbe Keith Kellogg, ktorý by sa teraz údajne mohol stať aj osobitným vyslancom USA pre Ukrajinu.
Kelloggov plán na ukončenie vojny na Ukrajine zahŕňa zmrazenie frontových línií na aktuálnych pozíciách. Chcel by donútiť Kyjev aj Moskvu, aby začali rokovať.
Ako sme ťa už informovali, zmrazenie vojenského konfliktu v princípe znamená, že sa v skutočnosti neskončí. Dôjde k akémusi prímeriu a kompromisom – ktoré v súčasnosti otvorene odmietajú Kyjev a jeho spojenci, ale vo veľkom i Moskva.
Plán obsahoval aj vytvorenie autonómnych zón v Donecku a Luhansku. Ide o oblasti, ktoré Rusko v súčasnosti okupuje, no ešte v roku 2014 v nich začali boje so separatistickými militantmi. Kyjev pritom viní Moskvu z ich podpory.
Napadnutý suverénny štát a sused Slovenska by teda v tomto mierovom pláne stratil územie, možnosť samostatných rozhodnutí a agresorovi z Moskvy by sa splnila časť jeho snov. Súčasťou plánu je aj odmietnutie vstupu Ukrajiny do NATO.
Zdroje: Interfax, Ukrinform, Archív SIU