MIMORIADNE: V Bratislave sa vyskytol nebezpečný záškrt. Úrady vyzývajú verejnosť na obozretnosť

  • Na Kukučínovej ulici zasahovali záchranári v ochranných oblekoch
  • U muža bez domova sa potvrdil záškrt
  • Mestská polícia prijala hygienické opatrenia
na snímke je žena s chorobou - Na Slovensku sa šíri „letné“ infekčné ochorenie. Vieme, ako sa môžeš vyhnúť nákaze
Ilustračné foto Canva/DamirCudic
  • Na Kukučínovej ulici zasahovali záchranári v ochranných oblekoch
  • U muža bez domova sa potvrdil záškrt
  • Mestská polícia prijala hygienické opatrenia

Na bratislavskej Kukučínovej ulici dnes zasahujú policajné a záchranárske jednotky v súvislosti s potvrdeným prípadom vysoko infekčného záškrtu u muža bez domova. Ako informuje TV JOJ, záchranári pri zásahu používajú špeciálne ochranné obleky, zatiaľ čo policajti majú respirátory.

Situácia vyvolala zvýšené bezpečnostné opatrenia aj u mestskej polície, ktorá denne prichádza do kontaktu s ľuďmi bez domova.

„Evidujeme zatiaľ jeden potvrdený prípad záškrtu. V reakcii na to sme prijali viaceré hygienické opatrenia – naši príslušníci nosia respirátory, rukavice a dodržiavajú prísne hygienické štandardy. Zároveň intenzívne spolupracujeme s príslušnými orgánmi,“ uviedla hovorkyňa mestskej polície Barbora Krajčovičová.

Podľa dostupných informácií ide o ojedinelý výskyt, no odborníci situáciu monitorujú. Úrady vyzývajú verejnosť na obozretnosť.

Čo je záškrt a prečo je nebezpečný?

Ako sa píše na webstránke Európskeho informačného portálu o očkovaní, záškrt (diftéria) je závažné bakteriálne ochorenie spôsobené baktériou Corynebacterium diphtheriae alebo Corynebacterium ulcerans. Táto baktéria osídľuje sliznice horných dýchacích ciest, kde vytvára toxín poškodzujúci vnútorné orgány. Prvými príznakmi býva bolesť hrdla, mierna horúčka a neskôr sa môže vytvoriť pablana, ktorá blokuje dýchacie cesty. V ťažších prípadoch sa objavuje opuch krku – tzv. býčia šija.

Ochorenie môže spôsobiť aj kožné lézie, ktoré sa typicky vyskytujú u ľudí v zlých hygienických podmienkach, ako sú bezdomovci či užívatelia drog. Záškrt môže mať vážne komplikácie – vrátane poškodenia srdca, nervového systému a v niektorých prípadoch môže byť smrteľný. Až 10 % pacientov s respiračnou formou záškrtu zomiera aj napriek liečbe.

Prevencia, prenos a rizikové skupiny

Záškrt sa šíri najčastejšie kvapôčkovou infekciou, teda kýchaním, kašľaním alebo kontaktom s infikovanými ranami. Osoby bez očkovania sú vo výrazne vyššom riziku nákazy. Nezaočkovaní môžu byť infekční až štyri týždne, a asymptomatickí nosiči ešte dlhšie.

Najúčinnejšou prevenciou je očkovanie, ktoré je v Európe súčasťou bežného imunizačného kalendára. Vďaka nemu sa výskyt ochorenia výrazne znížil, no znížená zaočkovanosť môže spôsobiť jeho návrat. V prípade výskytu ochorenia sa používajú antibiotiká a antitoxín na zmiernenie účinkov toxínu. Preventívne antibiotiká sa podávajú aj osobám, ktoré boli v blízkom kontakte s nakazeným.

Úrady apelujú na opatrnosť, odborníci sledujú vývoj

Podľa dostupných informácií ide zatiaľ o ojedinelý výskyt, no odborníci situáciu pozorne sledujú. Vzhľadom na vysokú nákazlivosť a závažnosť ochorenia úrady vyzývajú verejnosť na zvýšenú opatrnosť, najmä v komunitách s nižšou mierou zaočkovanosti a medzi ľuďmi bez prístupu k zdravotnej starostlivosti. Zásah na Kukučínovej ulici je dôkazom, že záškrt nie je len kapitolou z minulosti, ale reálnym rizikom aj dnes.

Zdravotníci pripomínajú, že akékoľvek podozrenie na ochorenie má byť okamžite hlásené lekárovi. Dôležitá je aj osvetová činnosť a dôsledné dodržiavanie hygienických pravidiel v prostrediach, kde sa môže nákaza ľahko šíriť – vrátane útulkov a verejných priestorov, kde sa zhromažďujú zraniteľné skupiny.

Čítajte viac z kategórie: Bratislava

Zdroje: Noviny.sk, Europa

Najnovšie videá

Trendové videá