Zomrel bývalý poslanec a advokát. Odpadol priamo počas príhovoru
- Bývalý poslanec Ján Cuper skolaboval na trhovisku v Bratislave
- Záchranári ho už nedokázali oživiť

- Bývalý poslanec Ján Cuper skolaboval na trhovisku v Bratislave
- Záchranári ho už nedokázali oživiť
Vo veku 78 rokov zomrel bývalý poslanec Národnej rady SR a advokát Ján Cuper. Bol známy najmä ako právny zástupca niekdajšieho šéfa SIS Ivana Lexu, informujú noviny.sk.
Podľa informácií TV JOJ skolaboval počas príhovoru na trhovisku na Miletičovej ulici v Bratislave. Na miesto okamžite dorazili záchranári, ktorí sa ho snažili oživiť, no napriek ich úsiliu lekár konštatoval úmrtie.
„Môžeme potvrdiť, že po 12. hodine sme vyslali ambulancie záchrannej zdravotnej služby k mužovi, ktorý odpadol. Napriek snahe záchranárov sa 78-ročného muža nepodarilo oživiť,“ uviedla Danka Capáková z Operačného strediska záchrannej zdravotnej služby.
Príčinu úmrtia zatiaľ úrady bližšie nešpecifikovali.
Kontroverzný politik a právnik
Ján Cuper patril medzi výrazné postavy slovenskej politiky a práva, pričom jeho kariéru sprevádzalo množstvo kontroverzií. Bol poslancom, advokátom, akademikom a obhajcom niektorých z najznámejších politických osobností.
Jeho pôsobenie v politike aj na akademickej pôde vzbudzovalo pozornosť verejnosti a médií. Cuper sa do politiky dostal začiatkom 90. rokov, keď bol v roku 1992 zvolený za poslanca Federálneho zhromaždenia ČSFR za Hnutie za demokratické Slovensko (HZDS).
Po rozpade federácie pokračoval ako poslanec Národnej rady SR, kde pôsobil aj počas vlády Vladimíra Mečiara. V parlamente sa angažoval v otázkach práva a legislatívy, pričom podporoval viaceré politické kroky Mečiarovej vlády.
Dopravná nehoda a kritika imunity
V roku 2005 sa meno Jána Cupera spájalo s vážnym škandálom. Spôsobil dopravnú nehodu v Modre, pričom bol pod vplyvom alkoholu. V tom čase mal ako poslanec Národnej rady imunitu, čo znamenalo, že nebol za incident trestne stíhaný.
Tento prípad vyvolal širokú diskusiu o zneužívaní poslaneckej imunity a o tom, či by politici mali byť postavení pred rovnakú zodpovednosť ako bežní občania.
Obhajca Ivana Lexu
Ako ďalej píšu noviny.sk, Cuper bol známy aj ako advokát bývalého riaditeľa Slovenskej informačnej služby (SIS) Ivana Lexu, ktorý čelil viacerým vážnym obvineniam vrátane zavlečenia Michala Kováča ml. do cudziny. Aktívne sa zapájal do Lexovej obhajoby a vystupoval ako jeho hlasný podporovateľ v médiách aj na verejnosti.
Sporné výroky o Mečiarových amnestiách
V roku 2017 sa Cuper dostal do centra kontroverzií po tom, čo na diskusii na Právnickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave verejne obhajoval Mečiarove amnestie. Najväčší rozruch vyvolala jeho výpoveď o smrti Róberta Remiáša, bývalého policajta a spojky Oskara Fegyveresa v kauze zavlečenia Kováča ml.
Cuper vtedy vyhlásil, že Remiáš si za svoju smrť „mohol sám“. Táto poznámka okamžite vyvolala pobúrenie medzi študentmi aj verejnosťou, pričom ju mnohí považovali za necitlivú a neakceptovateľnú.
Spolupráca s ĽSNS
Po odchode z HZDS v roku 2006 sa Cuper na niekoľko rokov stiahol z aktívnej politiky. V roku 2017 sa však objavil v novej pozícii – ako asistent poslanca Juraja Kolesára z Ľudovej strany Naše Slovensko (ĽSNS).
Tento krok vyvolal prekvapenie, keďže Cuper bol predtým známy ako blízky spolupracovník Mečiara a jeho spojenie s radikálnou pravicovou stranou vzbudilo otázky o jeho politickej orientácii.
Koniec akademickej kariéry
Okrem politiky bol Ján Cuper dlhé roky akademikom. Pôsobil ako docent na Právnickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave, kde sa špecializoval na teóriu práva. V roku 2017 mu však univerzita nepredĺžila zmluvu, čím sa jeho akademická kariéra definitívne skončila.
Ján Cuper bol osobnosťou, ktorá v slovenskej politike a práve zanechala nezmazateľnú stopu. Hoci bol pre niektorých kontroverzný a jeho výroky často rozdeľovali spoločnosť, nemožno poprieť, že patril k výrazným postavám právneho a politického života na Slovensku.
Čítajte viac z kategórie: Hlavné správy a aktuality
Zdroj: noviny.sk