„Mimoriadny náklad“ v lietadle: Meškanie letu spôsobil medveď v batožinovom priestore
- Pasažieri lietadla z Dubaja do Bagdadu meškali kvôli medveďovi
- Ten ušiel z klietky v batožinovom priestore
- Pasažieri lietadla z Dubaja do Bagdadu meškali kvôli medveďovi
- Ten ušiel z klietky v batožinovom priestore
Incident, ktorý sa odohral na letisku v Dubaji, pobláznil celý internet. Lietadlo, ktoré smerovalo do Bagdadu, nabralo oneskorenie po tom, ako sa prišlo na to, že v jeho nákladovom priestore pobehuje medveď.
Ako uviedla agentúra AP, iracký premiér Muhammad Sudanie nariadil vyšetrovanie.
Rýchly zásah veterinárov
Letecká spoločnosť Iraqi Airways oznámila, že v sobotu pri spolupráci s personálom medzinárodného letiska v Dubaji dodržiavala všetky predpisy.
Cestujúcim sa ospravedlnila za oneskorenie, ktoré spôsobilo rozruch na palube lietadla. Kapitán lietadla tiež vysvetlil situáciu a zdôvodnil oneskorenie prítomnosťou medveďa v nákladovom priestore. Na letisko boli okamžite privolaní veterinári, ktorí zviera bezpečne uspali.
Aerolinky zatiaľ neuviedli, komu medveď patril a ani prečo sa nachádzal v nákladovom priestore.
The bear got out of the cage and caused a delay in the Dubai-Baghdad flight. pic.twitter.com/Z0kzUjgtnh
— Kcee Longest (@KceeLongest) August 6, 2023
Podľa agentúry je však medzi bohatými Iráncami obľúbenou záľubou chovať doma predátorov. Bagdadská polícia už riešila aj prípady, keď divé zvieratá majiteľom ušli a túlali sa po uliciach či skončili v reštauráciách.
Medvede na Slovensku
Problémy s premnoženými medveďmi trápia aj Slovensko. Ministerstvo životného prostredia (MŽP) SR posilní zásahové tímy, ktoré môžu konať v prípade medveďa, ktorý predstavuje riziko pre zdravie či majetok občanov. Týka sa to Detvy aj Podpoľania. Pre TASR to uviedol hovorca MŽP Tomáš Ferenčák.
Ako spomenul, početnosť medveďa na Poľane je ovplyvnená pravdepodobne viacerými faktormi. Toto vulkanické pohorie podľa MŽP ponúka pre medvede dostatok vhodných úkrytov a prirodzenej potravy.
„Spolu s kukuricou pestovanou v okolí podpolianskych obcí môže spôsobovať migráciu jedincov z okolitých území,“ zdôraznil.
Pre zvýšený výskyt medveďov pod Poľanou totiž žiadal primátor Detvy Branislav Baran ministerstvo o povolenie na ich regulovaný odstrel. Vyplýva to z listu, ktorý začiatkom leta primátor poslal envirorezortu.
V súčasnosti hovorca mesta Milan Suja potvrdil, že odpoveď z ministerstva samospráva zatiaľ nedostala. Ferenčák začiatkom augusta TASR informoval, že odpoveď mestu Detva odošlú v najbližších dňoch.
Rezort však v minulosti zhrnul, že regulačný odstrel v súčasnosti nie je možný, čo podľa MŽP potvrdzujú rozhodnutia Najvyššieho súdu SR.
V liste detviansky primátor poznamenal, že medveď je na Podpoľaní premnožený a vyskytuje sa v prostredí, ktoré pre neho nie je prirodzené. „Materská škola, cintorín, amfiteáter, záhrady rodinných domov či kuríny takými miestami určite nie sú,“ pripomenul.
Naďalej však platí, že podľa ministerstva je aktuálne najlepším možným riešením eliminovanie synantropných medveďov. „Teda pristúpiť ku krajnému riešeniu pri konkrétnych jedincoch, ktorí stratili plachosť a nie je možné ju obnoviť,“ objasnil.
O dotácii na preventívne opatrenia proti škodám spôsobeným medveďom hnedým mesto Detva vie, v súčasnosti však preň nič nerieši. Povedal to primátor s tým, že Detva nemá problém so šelmami, ktoré by chodili do nezabezpečených kontajnerov. Doplnil, že ani elektrické ohrady či iné formy ohradenia alebo konštrukcií nemajú kde použiť.
Zasadnutie pracovnej skupiny
Na Ministerstve životného prostredia (MŽP) SR v stredu (2. 8.) zasadala pracovná skupina zameraná na manažment medveďa hnedého. Prítomným prezentovali detailné výsledky štúdie početnosti medveďov a činnosť rozšíreného zásahového tímu.
Ako informoval hovorca envirorezortu Ferenčák, ministerstvo získalo cenné informácie a podnety zástupcov jednotlivých dotknutých aktérov, príklady z praxe a predbežné návrhy možných riešení.
„Ministerstvo životného prostredia považuje za nevyhnutné posilniť spoluprácu medzi všetkými dotknutými organizáciami a subjektami. Vďaka spoločnému úsiliu vieme posilniť akcieschopnosť pri riešení konkrétnych problémových jedincov. Zároveň sfunkčniť preventívne opatrenia, ktoré minimalizujú počet medveďov v mestách a obciach či v ich blízkosti,“ vyhlásil generálny riaditeľ sekcie ochrany prírody a biodiverzity MŽP SR Peter Maňka.
Na stretnutí pracovnej skupiny mali zastúpenie predstavitelia ministerstva životného prostredia, agrorezortu, obrany, samospráv, farmárov, včelárov, ochranárov, zásahových tímov, poľovníkov a ďalších aktérov. Cieľom bolo dosiahnuť efektívnu a intenzívnu spoluprácu všetkých organizácií, ktoré spoločnými krokmi dokážu znížiť riziká stretu človeka a medveďa.