Mimoriadny objav vedcov: Vnútro Zeme ukrýva hory päťkrát vyššie ako Mount Everest
- Mimoriadny objav poukazuje na obrovské pohoria vysoké takmer 35-tisíc metrov
- Nachádzať by sa mali vo vrstve medzi zemským jadrom a planetárnym plášťom
- Mimoriadny objav poukazuje na obrovské pohoria vysoké takmer 35-tisíc metrov
- Nachádzať by sa mali vo vrstve medzi zemským jadrom a planetárnym plášťom
Mimoriadny objav, ktorý sa len tak nevidí. Aj takto by sme mohli definovať starodávnu zemskú vrstvu, ktorá by mala obsahovať hory päťkrát vyššie než samotný Mount Everest. Odhalili to výsledky novej štúdie, ktoré vedci zistili pomocou seizmického experimentovania.
Everest je známy tým, že ide o najvyšší vrchol na svete. Nachádza sa vo výške 8 848,86 metrov nad morom. Aj to je jeden z dôvodov, prečo sú tieto zistenia vskutku ohromujúce.
Nová štúdia odhalila vrstvu, ktorá by sa konkrétne mala nachádzať medzi zemským jadrom a planetárnym plášťom.
Portál UNILAD uvádza, že spomínaná vrstva starovekého oceánskeho dna bola subdukovaná pod zemou už dávno, keď sa miesta Zeme posunuli, čím sa vytvorila zóna s ultra nízkou rýchlosťou (alebo ULVZ), ktorá je hustejšia ako zvyšok hlbokého plášťa, a preto spomaľuje seizmické vlny odrážajúce sa pod ňou.
Novoobjavená vrstva sa má nachádzať približne 2 900 kilometrov pod povrchom v takzvanej Gutenbergovej diskontinuite. Možno ju definovať ako priestor, v ktorom sa horniny stretávajú s roztaveným vonkajším jadrom našej planéty.
Vedci sa domnievajú, že obrovské pohoria nachádzajúce sa v spomínanej vrstve, sú vysoké viac ako 38 000 metrov nad morom.
Výskumníci z University of Alabama odhalili vrstvu medzi jadrom a plášťom, ktorú spočiatku pozorovali iba na izolovaných miestach. Taktiež tvrdia, že celý proces mohli zapríčiniť tektonické platne, ktoré skĺzli do plášťa našej planéty a klesali na hranicu jadro-plášť.
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
Tie sa potom pomaly rozprestierajú, aby vytvorili sortiment štruktúr, zanechávajúc za sebou stopy hôr a guľôčok. To by teda znamenalo, že tieto tajomné hory sú vyrobené zo starodávnej oceánskej kôry, ktorá je kombináciou čadičovej horniny a sedimentov z oceánskeho dna.
Všetky doterajšie zistenia vedci spracovali do štúdie, ktorú v apríli publikovali v časopise Science Advances.
Mimoriadny objav môže ovplyvňovať aj našu planétu
„Seizmické výskumy poskytujú zobrazenie vnútornej štruktúry našej planéty s najvyšším rozlíšením. Zisťujeme, že táto štruktúra je oveľa komplikovanejšia, než sme si mysleli,“ povedala spoluautorka štúdie a geovedkyňa Samantha Hansen z University of Alabama.
Hansen a zvyšok tímu vykonali výskum z 15 rôznych staníc nachádzajúcich sa v Antarktíde pomocou seizmických vĺn vytvorených zemetraseniami, na znázornenie mapy toho, ako vyzerá vnútro Zeme.
Tím našiel neočakávanú energiu v priebehu niekoľkých sekúnd od vlny odrazenej od hraníc zo seizmických údajov. Kvôli vlastnostiam ULVZ sa vedci domnievajú, že vrstva by mohla mať dramatické rozdiely vo výške.
„Hrúbka materiálu sa pohybuje od niekoľkých do desiatok kilometrov,“ povedal geofyzik Edward Garnero z Arizona State University. „To naznačuje, že v jadre vidíme hory, na niektorých miestach až päťkrát vyššie ako Mt. Everest.“
S týmto nedávnym objavom sa vedci snažia tvrdiť, že podzemné hory môžu hrať rozhodujúcu úlohu v úniku tepla zo zemského jadra. Podľa nich by ho táto štruktúra mala obaľovať celé, no ubezpečili verejnosť, že vykonajú ešte ďalší výskum, aby sa táto teória potvrdila.
Čítajte viac z kategórie: Inovácie a Eko
Zdroje: UNILAD, Science Advances, YouTube/WION