Minimalizmus sa netýka len štýlu obliekania či zariadenia interiéru. Stáva sa revolučnou filozofiou po celom svete
- Minimalizmus sa netýka len umenia, štýlu obliekania či zariadenia interiéru
- Je to životný štýl, ktorý ti ukáže, ako na jednoduchší spôsob života
- Minimalizmus sa netýka len umenia, štýlu obliekania či zariadenia interiéru
- Je to životný štýl, ktorý ti ukáže, ako na jednoduchší spôsob života
Minimalizmus. Slovo, ktoré pred niekoľkými rokmi spustilo lavínu fotiek, tipov, chvály, ale aj hejtu. Tento pojem sa netýka len umenia, spôsobu obliekania či zariadenia si interiéru. Ide o životný štýl, ktorý nie je ani zďaleka o konzume. Nezachytáva veľa, ale potrebné minimum. Ukazuje, ako môžeme žiť jednoduchší život, a dokonca aj výborne ušetriť.
Ako by sme definovali minimalizmus? „Je ťažké ho definovať, pretože pre každého môže znamenať niečo iné. V zásade by som minimalizmom nazvala životný štýl, pri ktorom sa vedome – rozumom a citom, rozhodujem. Zameriavam sa na to, čo vo svojom živote chcem mať a zároveň obmedzujem to, čo je nejakým spôsobom navyše. Odstraňujem to, čo je nepotrebné, zbytočné, nepomáha mi to ani nerobí radosť,“ hovorí slovenská minimalistka Mirka pre Startitup.
Podľa denníka Forbes minimalistický život neznamená zmestiť celý majetok do jedného batoha. Jeho filozofia spočíva predovšetkým v tom, aby sme v živote boli spokojní s tým, čo máme. Mali vôkol seba ľudí, ktorých máme radi a vlastnili veci, ktoré potrebujeme a nie tie, ktoré nám iba zapadajú prachom.
Minimalizmus nie je len o zredukovaní materialistických vecí. Ukazuje nám, že konzumný spôsob života nás jedného dňa zožerie za živa. Pracujeme stále viac, v kalendári sa už míňa miesto, často nestíhame a mnohokrát sme vystresovaní. Žijeme rýchlym životom, nezastavujeme, bežíme a hľadáme pomyselné šťastie.
Vďaka minimalizmu však všetky materiálne veci uvidíš z iného uhla. Naučíš sa nielen skromnosti, ale i pokore. Získaš viac času a predovšetkým slobodu.
Ego musí ísť bokom
Hromadenie si veľkého počtu vecí nás zväzuje. Vyvoláva v nás obavy, že o ne prídeme. Zaži slobodu, kde nebudeš posadnutý prácou a nakupovaním. Podstatné je aj usporiadanie si vlastných myšlienok od zbytočností.
„Minimalizmus je o zmene myslenia, bez toho to nejde, ego a status musia ísť bokom,“ vyjadrila sa Andrea Richardson pre Forbes.
Menej je viac
Vyprázdnenie skríň a zásuviek je jedným z veľkých benefitov minimalizmu. V byte či v dome ti vznikne väčší priestor, a určite tam pocítiš väčšiu harmóniu ako doteraz. Vďaka minimalizmu bude v tvojom okolí len to, čo je pre teba podstatné.
Ak máme v šatníku menej kúskov oblečenia, vieme o nich a snažíme sa ich vždy rôznorodým, kreatívnym spôsobom využiť. Tu platí aj to, že už nebudem dlhé hodiny stáť pred skriňou a premýšľať, čo si obliecť. O to viac energie získame a nestratíme ju nezmyselným premýšľam, ako, kde a kedy tie veci využiť.
Ak nebudeme nakupovať konzumne, ochránime tým aj našu planétu. Budeme udržateľne žiť a prispejeme tým k lepšiemu blahobytu pre budúce generácie.
Minimalizmus v móde
Minimalistický spôsob obliekania ide ruka v ruke s jednoduchosťou. Charakteristické sú esteticky vyberané kúsky, pri ktorých dbáme na kvalitu a funkčnosť. Ide hlavne o nenáročné, neprezdobené kúsky odevov. Pri tomto prístupe by sme mali využiť kreativitu, ktorá sa skrýva v každom z nás. Najdôležitejšie je vedieť oblečenie kombinovať na rôzne spôsoby.
Ak si myslíš, že obliecť sa minimalisticky je nemoderné, si na veľkom omyle. Práve týmto štýlom vieš vyzerať prakticky, moderne a nebudeš ani dlhé hodiny postávať pred skriňou.
Symplicita a funkčnosť v bývaní
Pri samotnom zariaďovaní interiéru je to podobné. Platí tu pravidlo čím menej obývaného priestoru, tým menšia plocha na upratovanie a využívanie svetiel. Má to veľký dopad tiež na vykurovanie. Veľkou výhodou je priestrannosť.
V neposlednom rade budeme mať viac času pre seba, svoje záľuby či pre oddych. Nebudeš musieť strácať čas zdĺhavým utieraním prachu na každej veci, ktorú máš vo svojom obydlí.
Priestranná miestnosť, veľký priestor, kde dominuje iba zopár kusov nábytku, jednoduché zariadenia, tvary a neutrálne farby. Základom sú čisté línie a nadčasovosť. Napriek svojej symplicite má minimalizmus v bývaní vyššie cenové relácie. Je to z prostého dôvodu – multifunkčnosť.
Byt alebo dom v takomto štýle ani zďaleka nie je prázdny. Ukrýva v sebe obyčajne-neobyčajnú extravaganciu. Predstavuje čisté, harmonické a pokojné bývanie. V súčasnosti sa minimalizmus drží v trendoch pri zariaďovaní bývania.
Minimalizmus musíme cítiť a rozumieť mu. Musíme vedieť dôkladne zvážiť, čo kúpiť, čo nepotrebujeme, ako vytvoriť čo najmenšiu mieru odpadu, ako sa zbytočne nestresovať či ako mať vybudovaný vlastný harmonogram.
Tento životný štýl sa v prvom rade snaží, aby sme nadobudli väčší pocit slobody, zapracovali na produktivite, boli viac spokojní, limitovali plytvanie. Nemá vytvárať komplikovanejší život. Je však potrebné stanoviť si vlastné hranice.
Čítajte viac z kategórie: Architektúra
Zdroje: startitup.sk, forbes.sk, doma.doma.sk, byvaniehrou.sk