Miniponorka Titan dopadla 488 metrov od Titanicu. Experti teraz zrejme našli ľudské pozostatky
- V troskách zničenej miniponorky Titan sa našli domnelé ľudské pozostatky
- Teraz ich podrobia analýze
- V troskách zničenej miniponorky Titan sa našli domnelé ľudské pozostatky
- Teraz ich podrobia analýze
Experti objavili pravdepodobne ľudské pozostatky v troskách zničenej miniponorky Titan, ktorá implodovala najskôr 18. júna v ťažko prístupnej oblasti severného Atlantiku, keď sa pokúšala dostať k vraku potopenej lode Titanic.
Oznámila to v stredu americká pobrežná stráž (USCG) s tým, že predpokladané ľudské ostatky teraz podrobia analýze, informuje TASR citujúc zo správ agentúr DPA a AFP.
Trosky Titanu priviezli v stredu záchranári do prístavu St. John’s, metropole kanadskej provincie Newfoundland a Labrador. Na základe ich analýzy budú môcť experti zistiť príčiny implózie tejto sedemmetrovej ponorky, pri ktorej zahynulo všetkých päť členov jej posádky.
Objasnenie príčiny nehody
„Dôkazy poskytnú vyšetrovateľom z viacerých medzinárodných jurisdikcií rozhodujúce poznatky o príčine tejto tragédie… Ešte stále je potrebné vykonať značné množstvo práce, aby sme pochopili, čo viedlo ku katastrofálnej nehode Titanu, a zaistili, že sa podobná tragédia nezopakuje,“ uviedol hlavný vyšetrovateľ americkej pobrežnej stráže, kapitán Jason Neubauer.
Pobrežná stráž, ktorá vedie vyšetrovanie, má v úmysle dôkazy previezť do prístavu v USA a následne ich podobriť ďalšej analýze.
Trosky lokalizovala diaľkovo ovládaná ponorka vypustená z lode Horizon Arctic, patriaca spoločnosti Pelagic Research Services. Nachádzali sa 3 810 metrov pod hladinou vo vzdialenosti 488 metrov od vraku Titanicu, kam dopadli po tom, ako ponorku zničila implózia.
Príčiny nehody sa snaží objasniť americká pobrežná stráž v spolupráci s vyšetrovateľmi z Kanady, Francúzska a Spojeného kráľovstva.
Ponorku Titan vlastnila a prevádzkovala spoločnosť OceanGate Expeditions so sídlom v americkom meste Everett v štáte Washington. Ponorka samotná však bola registrovaná na Bahamách. Loď Polar Prince, z ktorej ponorka vyrážala, je registrovaná v Kanade. Obete pochádzali z Anglicka, Francúzska, Pakistanu a Spojených štátov.
Prevádzkovateľ ponúkal výlety miniponorkou za štvrť milióna amerických dolárov na osobu. Implózia miniponorky Titan vyvolala obavy o bezpečnosť podmorských prieskumných ciest prevádzkovaných súkromnými subjektmi.
Na nebezpečenstvo spoločnosť upozorňovali už dávno
Ako sme ťa už informovali, experti už v roku 2018 spoločnosť OceanGate upozorňovali na možné nebezpečenstvo počas podmorských misií jej miniponorky Titan.
V januári 2018 vtedajší riaditeľ OceanGate pre oblasť námorných operácii David Lochridge v kritickej správe tvrdil, že plavidlo potrebuje absolvovať viac skúšok. Upozornil aj na možné nebezpečenstvá pre pasažierov v situáciách, keď Titan dosiahne krajnú hĺbku.
Na podobné nebezpečenstvo neskôr upozornili aj ďalšie osoby z oblasti priemyslu, hlbokomorskí výskumníci a oceánografi. Zakladateľa a šéfa spoločnosti Stocktona Rusha v liste varovali, že rozhodnutie vzdať sa posudku od oprávneného úradu môže spôsobiť katastrofické problémy.
Lochridge v súdnych záznamoch uviedol, že spoločnosť vyzval, aby posudok absolvovala. Tá mu však oznámila, že nie je ochotná zaň platiť. OceanGate v roku 2018 podala na Lochridgea žalobu za zdieľanie utajovaných informácií a prepustila ho.
Experti označili za zavádzajúci aj marketing spoločnosti OceanGate. Spoločnosť tvrdila, že plavidlo bude spĺňať a dokonca prekonávať bezpečnostné štandardy spoločnosti DNV. OceanGate však nemala v pláne dať Titan oficiálne certifikovať.
Jeden z autorov listu Bart Kemper uviedol, že OceanGate sa vyhýbala bezpečnostným pravidlám USA používaním plavidla v medzinárodných vodách, na ktoré sa pravidlá Americkej pobrežnej stráže (USCG) nevzťahujú.
Salvatore Mercogliano, profesor námornej histórie z Campbellovej univerzity v Severnej Karolíne, pre NYT uviedol, že Titan je prevážaný kanadskou loďou a následne spustený do vody v severnej časti Atlantického oceánu. Preto podľa neho nepotrebuje byť registrovaný v konkrétnej krajine, plaviť sa pod jej vlajkou, či dodržiavať pravidlá, ktoré sa vzťahujú na iné plavidlá.
Hovorca OceanGate sa k tvrdeniam Lochridgea a ďalších osôb odmietol vyjadriť. Lochridge na žiadosť o vyjadrenie nereagoval.
Čítajte viac z kategórie: Hlavné správy a aktuality
Zdroje: TASR, Archív SIU