Krajniak chce otvárať kostoly. Ľudia s duchovnou pomocou vraj majú lepší priebeh COVID-u, údaje má z roku 1710
- Spoločná modlitba pomohla aj pri epidémii moru v 18. storočí, tak prečo by nepomohla aj dnes, pýta sa Krajniak
- V snahe otvoriť kostoly ho podporila aj poslankyňa Anna Záborská
- Spoločná modlitba pomohla aj pri epidémii moru v 18. storočí, tak prečo by nepomohla aj dnes, pýta sa Krajniak
- V snahe otvoriť kostoly ho podporila aj poslankyňa Anna Záborská
Minister práce Milan Krajniak prišiel s nápadom otvárania kostolov. Prezentoval ho svojim fanúšikom na Facebooku. Tvrdí dokonca, že by to malo na priebeh pandémie dobrý vplyv.
„Čoraz častejšie nás klienti a aj zamestnanci zariadení žiadajú o duchovnú službu. Pretože na vlastnej aj sprostredkovanej skúsenosti vidia, že modlitba ľuďom pomáha. Zjednodušene povedané, v zariadeniach s covidom, kde sa s klientami chodí modliť duchovný ich denominácie, v prípade katolíkov vysluhuje aj sviatosti Svätého prijímania, spovede, pomazania chorých, z takýchto zariadení nám hlásia lepšie priebehy ochorení klientov, ktorí majú aj duchovnú pomoc,“ hovorí minister.
Vedeckú štúdiu a dôkazy nemám
„Začal som sa o túto skúsenosť zaujímať a pýtal som sa v nemocniciach, či nemajú podobnú skúsenosť s duchovnou službou. Dostal som viaceré potvrdenia takejto skúsenosti. Nie, nemám k dispozícii žiadnu vedeckú štúdiu a dôkazy. Asi sa ale môžeme zhodnúť na tom, že duchovná služba a modlitba ľuďom uškodiť nemôže. A vyzerá to tak, že viacerým ľuďom zjavne pomáha,“ pokračuje Krajniak.
Verí totiž, že spoločné modlenie sa by Slovensku pomohlo, keď už nie inak, aspoň po duševnej stránke. Veriaci by v kostole aspoň trošku pookriali a našli by aspoň kúsok stability v dnešnom svete. Minister za stranu Sme rodina však naznačuje, že spoločná modlitba by pomohla aj inak.
Keď to pomohlo pred 300 rokmi, pomôže to aj teraz
„Máme aj jeden overiteľný historický príklad. V roku 1710 koncom jari zasiahol mesto Trnava mor. Prvá obeť bola zaznamenaná 19. júna 1710. Nasledovali mesiace a mesiace tvrdého lockdownu, ale nepomáhali. V novembri 1710 bola Trnava stále “zavretá”, ale mor sa šíril ďalej a kosil bohatých aj chudobných.
DÁVAM NA ZVÁŽENIE: ČO AK OTVORENIE KOSTOLOV MÔŽE POMÔCŤ? Je možné, že sa teraz na mňa spustí vlna internetového a…
Posted by Milan Krajniak on Sunday, 21 February 2021
Zúfalí občania sa rozhodli v spoločnej modlitbe prosiť o pomoc Pannu Máriu. 21. novembra 1710 sa celé mesto zhromaždilo v Dóme sv. Mikuláša pri zázračnom obraze Panny Márie. Potom po modlitbách v procesii obišli námestie a Trojičný stĺp a za hlaholu všetkých zvonov v meste sa vrátili naspäť do Dómu sv. Mikuláša. A stal sa zázrak. Od toho momentu mor skončil. Od toho momentu už v Trnave nikto na mor nezomrel,“ píše Krajniak.
V snahe otvoriť kostoly Krajniaka podporila aj poslankyňa OĽaNO Anna Záborská. „Pribúdajú dobré argumenty za otvorenie našich chrámov pre verejné bohoslužby za dodržania prísnych protiepidemiologických opatrení. Hovorme o nich a diskutujme o ďalších krokoch,“ napísala na sociálnej sieti.
Vedci: Nie je to dobrý nápad
Zhromažďovanie sa v kostoloch pri bohoslužbách predstavuje zvýšené riziko šírenia všetkých vírusov, nielen toho súčasného, ktorý vytvoril pandémiu.
Biochemik a CEO spoločnosti MultiplexDX Pavol Čekan patrí medzi veriacich a praktizujúcich kresťanov, ktorí si nevedia predstaviť, že by v nedeľu nešli do kostola. Napriek tomu podporuje zákaz hromadných podujatí vrátane omší. Konferencia biskupov Slovenska sa totiž proti nariadeniu ohradila a vyhlásila, že zrušiť bohoslužby môže len KBS, nie hygienik.
„Keď sa na jar znova otvorili kostoly, bol som šťastný. Aj počas leta boli rúška v kostoloch povinné, aby sa zabránilo šíreniu koronavírusu. A tu som zostal v nemom úžase.“
„Kňazi v našej farnosti to nedodržiavali, čo ovplyvnilo iných farníkov, najmä starších ľudí, ktorí ich nasledovali. Žiaľ, napomáha tomu aj fakt, že medzi veriacimi katolíkmi (nalejme si čistého vína) je veľa podporovateľov ĽSNS. A to, že sa koronavírus šíri aj v kostoloch, je potvrdené prípadmi vo farnostiach na Orave,“ povedal ešte na jar Čekan.
Zákaz omší preto považuje za nevyhnutný. Kresťania totiž nie sú v pandémii žiadnou výnimkou, ktorá nemusí dodržiavať opatrenia. „V tejto dobe sa musíme zomknúť, chrániť sa, byť zodpovední, lebo miluj blížneho svojho, ako seba samého!“ dodal špičkový slovenský vedec.
Čítajte viac z kategórie: Koronavírus