Minister práce tvrdí, že ministerstvo by malo mimovládkam 2 % výpadok kompenzovať

  • Tomáš plánuje pomôcť organizáciám, ktoré pomáhajú ľuďom
  • Viskupič kritizuje kroky novej vlády
Erik Tomáš rozpráva
Ilustračný obrázok Startitup/Matej Hlbočan
  • Tomáš plánuje pomôcť organizáciám, ktoré pomáhajú ľuďom
  • Viskupič kritizuje kroky novej vlády

Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny rokuje s mimovládnymi organizáciami o možnom výpadku príjmov a pokiaľ sa nenájde iné riešenie, malo by tento výpadok kompenzovať samotné ministerstvo. V nedeľnej diskusnej relácii V politike televízie TA3 to povedal minister práce Erik Tomáš (Hlas-SD) s tým, že by malo ísť o organizácie, ktoré pomáhajú ľuďom, informuje TASR.

Výpadok príjmov hrozí neziskovým organizáciám po tom, čo MPSVR oznámilo zmeny vyplácania rodičovského dôchodku. Ten by po novom mohli deti svojim rodičom poslať ako asignáciu 2 % dane z prímov na úkor iných prijímateľov. Ide o rok 2025, keďže v budúcom roku by sa situácia ešte meniť nemala. Ročne posielajú ľudia zo svojich 2 % daní organizáciám okolo 90-miliónov eur.

Tomáš odhaduje výpadok na vyše 40-miliónov eur

„Ak by sme došli v tom roku do toho štádia, že nebude už dovtedy žiadne riešenie, tak vtedy prídem s kompenzáciami pre tých, ktorí pomáhajú ľuďom,“ povedal Tomáš. Tomáš odhaduje možný výpadok na niečo viac ako 40-miliónov eur, no dodal, že podľa niektorých ekonómov by k výpadku daní vôbec nemuselo prísť vôbec.

Poslanec za SaS Marián Viskupič upozornil, že vláda v uniknutej neoficiálnej verzii programového vyhlásenia nemá žiadne body, ktoré by sa zamerali na ekonomický rast Slovenska. Kompenzácie pre mimovládky navrhované Tomášom sú podľa neho typickým riešením sociálnej demokracie, ktorá najskôr problém vytvorí, a potom naň hľadá riešenie.

Tomáš zdôraznil, že nie je korektné komentovať pracovnú verziu programového vyhlásenia. Vláda chce podľa neho získať dodatočné zdroje už avizovaným bankovým odvodom. Ďalším zdrojom by malo byť napríklad zvýšenie dane z nehnuteľností, ktoré by sa podľa Tomáša malo týkať iba „naozaj drahých nehnuteľností“.

Viskupič varoval pred akýmkoľvek zvyšovaním daní vrátane bankového odvodu, ktoré je podľa neho cestou k zníženiu ekonomického rastu. Práve ekonomický rast väčšina strán pred parlamentnými voľbami označovala ako cestu k znižovaniu deficitu verejných financií.

peniaze ekonomika smutné dievča si zakrýva tvár
zdroj: Unsplash/Dev Asangbam, Chiara Daneluzzi

„Horúce“ týždne na slovenskej politickej scéne

Dôchodcovia sa dozvedeli, že tento rok nedostanú sľubované trináste dôchodky, zmeny v rodičovskom dôchodku zase môžu ohroziť mimovládky. Veľkú kontroverziu vzbudil aj divoký nástup do funkcie ministra vnútra Matúša Šutaja Eštoka (Hlas-SD).

Ten prakticky okamžite po tom, ako sa postavil na čelo rezortu, začal „upratovať“ medzi policajnými funkcionármi. Za čo si aj nedávno vyslúžil trestné oznámenie. Aby toho nebolo málo, súd dokonca len pred pár dňami rozhodol, že Šutaj Eštok porušil zákon pri odstavení policajného viceprezidenta Kišša, ako sme ťa informovali v tomto článku.

„Tipos vždy lákal lúpežníkov, ktorí uspeli vo voľbách,“ vyhlásil Viskupič na margo záujmov lídra SNS Andreja Danka. Danko chce pod nové ministerstvo cestovného ruchu a športu presunúť lotériovú spoločnosť Tipos.

Strana Hlas-SD nikdy nepodporí zmenu priamej voľby prezidenta. V diskusnej relácii TA3 V politike to deklaroval minister práce, sociálnych vecí a rodiny SR Erik Tomáš (Hlas-SD). Zmenu spôsobu voľby prezidenta si nevie predstaviť ani Sloboda a solidarita, zdôraznil podpredseda parlamentného výboru pre financie a rozpočet Marián Viskupič (SaS).

„Strana Hlas-SD bude podporovať priamu voľbu prezidenta, nech si vyberú občania,“ podotkol Tomáš. Verí, že sa vládna koalícia zhodne na spoločnom prezidentskom kandidátovi. Prezident má podľa Viskupiča zastupovať celý národ a neexistuje lepší spôsob, ako ho voliť priamo.

Čítajte viac z kategórie: Politika

Zdroje: TASR, archív Startitup

Najnovšie videá

Trendové videá