Minister prehovoril o zákaze ukrajinského tovaru v slovenských obchodoch
- Vláda stopla dovoz ukrajinských potravín na slovenský trh
- Minister pre Startitup prezradil, aký osud zrejme čaká vyhlášku
- Vláda stopla dovoz ukrajinských potravín na slovenský trh
- Minister pre Startitup prezradil, aký osud zrejme čaká vyhlášku
Po tom, čo sa začalo hovoriť o možnej kontaminácii ukrajinského obilia, slovenská vláda pristúpila k ráznym krokom. Od 17. apríla totiž platí vyhláška rezortu hospodárstva, ktorá zakazuje dovoz konkrétnych ukrajinských potravín na slovenský trh. Ako sme písali v tomto článku, ide najmä o rôzne obilniny, ale aj med, víno a ďalšie produkty.
Startitup sa dnes opýtal ministra pôdohospodárstva Samuela Vlčana, ako dlho podľa neho ešte potrvá stopka pre ukrajinský tovar.
Namiesto národnej vyhlášky eurolegislatíva?
Vlčan tak prezradil, že slovenskú vyhlášku by mohla nahradiť európska legislatíva. „Platnosť vyhlášky bude závislá od rozhodnutia Európskej komisie. Naša požiadavka tých piatich krajín, ktoré susedia s Ukrajinou, je, aby Európska komisia našla čo najskôr celoeurópske riešenie. Keď nájdeme dohodu, ktoré plodiny z Ukrajiny budú obmedzené v dovoze, potom môže tento európsky zákaz nahradiť naše národné rozhodnutie, teda aj túto vyhlášku,“ povedal nám k téme minister.
Dodal, že Slovensko podporuje nájdenie európskeho riešenia tejto otázky. Eurokomisia navrhla podľa TASR dočasný zákaz štyroch komodít – pšenice, kukurice, repky a slnečnicových semien, pričom v hre je aj slnečnicový olej. V našej slovenskej vyhláške je ale oveľa viac zakázaných produktov.
Po zrušení platnosti vyhlášky je pravdepodobné, že sa na slovenský trh niektoré z ukrajinských potravín vrátia. Zatiaľ nie je isté, na čom sa európska inštitúcia dohodne, no isté je, že keď začne platiť eurolegislatíva, automaticky tak prestane platiť národná vyhláška.
Vlčana sme sa opýtali, koľko by mohla približne slovenská vyhláška ešte platiť. „Predpokladám, že túto problematiku musíme uzatvoriť rádovo v niekoľkých týždňoch,“ podčiarkol.
Ukrajinská múka
Výsledky kontrol obilia a múky v Mlyne Kolárovo preukázali, že múka nie je kontaminovaná a ani inak škodlivá obsahom pesticídov či iných zakázaných látok. Neexistuje žiadny dôvod, aby ľudia múku z tohto mlyna nekupovali. Informoval o tom dočasne poverený minister pôdohospodárstva Samuel Vlčan.
Podľa slov Vlčana kontroly vykonávané celoplošne zo všetkých šarží obilia dovezeného z Ukrajiny doteraz nepreukázali žiadnu kontamináciu. „Ani kilogram múky sme nemuseli stiahnuť z obehu. Naďalej budeme pokračovať v intenzívnej kontrole, naďalej platí zákaz dovozu ukrajinského obilia,“ zdôraznil dočasne poverený minister.
Podľa ústredného riaditeľa Štátnej veterinárnej a potravinovej správy (ŠVPS) Jozefa Bíreša je aktuálne zanalyzovaných 26 druhov múk z Mlyna Kolárovo, všetky vzorky boli v poriadku. Vyšetrených je aj päť vzoriek potravinárskej pšenice z tohto mlyna.
„Okrem jedného prípadu, na ktorý sme upozornili, sú všetky ostatné výsledky v norme,“ potvrdil Bíreš. Nevyhovujúce výsledky analýzy sa týkali 1 500 ton ukrajinskej pšenice, ktorú v kolárovskom mlyne zachytila ŠVPS v polovici apríla. Podľa nej sa v kontrolovanej vzorke potvrdil výskyt pesticídu, ktorý v EÚ nie je povolený.
Mlyn sa na základe výsledkov vlastného rozboru odvolal, o výsledku preto rozhodne arbitrážna vzorka. „Oslovili sme referenčné laboratórium pre pesticídy Európskej komisie v Kodani. Urobia nám analýzu, do stredy má byť vzorka v Kodani a do niekoľkých dní nám oznámia výsledok,“ povedal Bíreš. Do definitívneho rozhodnutia komisie zostáva toto obilie zablokované.
ŠVPS bude naďalej pokračovať v cielených kontrolách obilia a múky v rámci celého Slovenska. Do kontrolovaného portfólia zaradila aj hydinové mäso, ktoré sa podľa Bíreša dováža na Slovensko v značnom množstve.
Zdroj: Startitup