Minister Šutaj Eštok zbavil funkcie partnera prezidentky Rizmana. „Budem žiadať vysvetlenie,“ avizuje poslankyňa
- Odvolanie nadobudlo účinnosť 10. apríla
- Mená nových členov zatiaľ nie sú známe
- Odvolanie nadobudlo účinnosť 10. apríla
- Mená nových členov zatiaľ nie sú známe
Minister vnútra Šutaj Eštok odvolal päť expertov na občiansky sektor. Tí boli súčasťou Rady vlády pre mimovládne neziskové organizácie. Ide o expertov, ktorí v tomto poradnom orgáne vlády mali štatút „osobnosť občianskeho sektora“. Odvolanie nadobudlo účinnosť 10. apríla.
Medzi odvolanými členmi rady sú Laura Dittel (Karpatská nadácia), Peter Medveď (Nadácia Ekopolis), Karolína Miková (PDCS), Juraj Rizman (Post Bellum) a Boris Strečanský (Centrum pre filantropiu). Mená nových členov, ktorí by mali nahradiť piatich odvolaných expertov, zatiaľ nie sú známe.
Odvolanie nás neprekvapilo, zhodli sa bývalí členovia Rady vlády
O stanovisko sme požiadali Juraja Rizmana, ktorý situáciu komentovať nechcel, do redakcie nám ale preposlal tlačovú správu. Tú spoločne pripravili odvolaní členovia Rady.
„Samotné odvolanie nás neprekvapilo. Je logické, že vláda, ktorá sa nehlási k otvorenému vládnutiu, na všetkých úrovniach odstraňuje občiansku participáciu, obmedzuje finančné zdroje pre mimovládny sektor a nevyberane systematicky útočí na občiansku spoločnosť, nebude mať záujem o našu expertízu,“ konštatoval Peter Medveď, jeden z odvolaných členov rady.
V spoločnom stanovisku dodáva, že v tejto súvislosti si treba uvedomiť, že žiadny zákon, žiadne nariadenie ani žiadna zmena politiky či koncepcií, ktoré už schválila, alebo ktoré aktuálne navrhuje zmeniť vládna koalícia obmedzujúce občiansku spoločnosť, neprešli riadnym procesom prerokovania v poradnom orgáne, ktorý si na tento typ spätnej väzby a dialógu medzi štátom a občianskym sektorom zriadila vláda.
„Takáto miera ignorácie tu doteraz nebola ani za predchádzajúcich vlád Roberta Fica a Petra Pellegriniho,“ povedal Peter Medveď.
Upozorňovali na prešľapy
Štyroch z piatich odvolaných členov rady vymenovali ministri Kaliňák a Saková za bývalých vlád Roberta Fica a Petra Pellegriniho a len jedného vymenoval minister vnútra úradníckej vlády Ivan Šimko.
„Po škandalóznom odvolaní bývalého vládneho splnomocnenca pre rozvoj občianskej spoločnosti Filipa Vagača, ktorý sa o svojom odvolaní dozvedel z médií počas prázdnin, ktoré trávil so svojimi deťmi, nastalo obdobie viacnásobného porušenia štatútu Rady vlády pre mimovládne neziskové organizácie,“ začína vysvetľovať Laura Dittel, jedna z odvolaných členiek rady.
Zároveň dodáva, že vláda najprv v rozpore so štatútom rady, bez konzultácií s občianskym sektorom, vymenovala novú splnomocnenkyňu.
Následne zmenila avizovaný termín zasadania rady a následne, opäť v rozpore s platným štatútom rady dvakrát tesne za sebou, úplne odignorovala záväzný termín na zvolanie mimoriadneho zasadnutia rady a vyhlásenie per rollam hlasovania navrhnutého Komorou mimovládnych neziskových organizácií.
„Upozorňovali sme na tieto prešľapy a zároveň sme navrhovali, aby sa na najbližšom rokovaní rady otvorila téma návrhu zákona o označovaní mimovládok v dielne SNS, ako ak téma zrušenej dotačnej výzvy pre oblasť ľudských práv na MS SR alebo svojvoľné zmeny Akčného plánu Koncepcie rozvoja občianskej spoločnosti. Naše odvolanie vnímame ako pokračovanie snahy obmedzovať občiansky sektor,“ doplnila Laura Dittel, jedna z odvolaných členiek rady.
KDH a PS hovoria o obmedzovaní občianskeho sektora
„V žiadnom prípade nejde o kroky namierené proti občianskej spoločnosti. Pretože je funkcia člena Rady vlády SR pre MNO čestná, odborná a neplatená, je fluktuácia prirodzená a očakávaná,“ uviedol pre TASR tlačový odbor ministerstva vnútra.
Poukázal, že v radoch občianskej spoločnosti pôsobí množstvo významných odborníkov, za prirodzené preto považuje vytvoriť priestor pre pluralitu názorov.
„Personálne výmeny na pozícii významných odborníkov sú absolútne štandardnou praxou v poradných orgánoch vlády SR,“ skonštatoval. Minister vnútra sa podľa stanoviska odvolaným členom oficiálne poďakoval prostredníctvom prijatých dekrétov.
Poslankyňa Národnej rady z Progresívneho Slovenska Zuzana Števulová považuje odvolanie členov bez udania dôvodu za ďalší pokus o odstavenie kritických hlasov a oslabenie rady, ktorá sa vyjadruje k dôležitým otázkam fungovania občianskej spoločnosti.
„Budem od ministra žiadať vysvetlenie a budem sa pýtať, kto a za akých okolností ich nahradí,“ avizovala.
Podľa predsedníčky poslaneckého klubu KDH Martiny Holečkovej vláda pokračuje v systematickom likvidovaní občianskeho sektora a mimovládnych organizácií.
„Ľudia na dôležitých postoch sa vymieňajú nie preto, že by zlyhali, ale preto, lebo sú nepohodlní a profesionálne výsledky práce nehrajú pri rozhodovaní o ich zotrvaní žiadnu rolu. Rada by som pánovi ministrovi pripomenula, že štyria z piatich týchto odvolaných členov nominovali ešte ministri Kaliňák a Saková z jeho materskej strany Smer,“ uviedla.
Zdroje: TASR, TS