Minister Tomáš prišiel s novým zákonom. Vybraným Slovákom poskytne 5 000 eur na úpravu bývania

  • Nový zákon má zlepšiť podmienky pre deti s ŤZP v náhradnej starostlivosti
  • Minister Tomáš chce presadiť veľké benefity
Erik Tomáš
TASR/Martin Baumann
  • Nový zákon má zlepšiť podmienky pre deti s ŤZP v náhradnej starostlivosti
  • Minister Tomáš chce presadiť veľké benefity

Minister práce, sociálnych vecí a rodiny Erik Tomáš prichádza s novým zákonom. Má zásadne zlepšiť podmienky pre deti s ťažkým zdravotným postihnutím v náhradnej starostlivosti.

„Existujú deti, ktorých sa osud kruto dotkol dvakrát. Nielen, že nikoho nemajú, kto by sa o ne staral, ale navyše sa stretávajú s vážnymi zdravotnými problémami,“ vysvetľuje minister Tomáš na sociálnej sieti. Legislatíva už získala podporu vlády a čaká na schválenie v parlamente.

„Po novom bude už aj pri opustených zdravotne znevýhodnených deťoch vo veku do šesť rokov povinnosť umiestniť ich u profesionálnych náhradných rodičov s výnimkou prípadov, keď si zdravotný stav bude vyžadovať opateru v špecializovaných centrách pre deti a rodiny,“ uviedol Tomáš.

Príspevok pre náhradných rodičov

Podľa šéfa rezortu práce prinesie zákon skvelé zmeny najmä pre profesionálnych náhradných rodičov. Tí môžu počítať s viacerými výhodami, ktoré im majú uľahčiť náročnú starostlivosť o zverené deti.

Medzi najvýznamnejšie benefity patrí pravidelný odpočinok v rozsahu šiestich hodín týždenne alebo jedného celého dňa. Tento čas môžu využiť na regeneráciu síl či vybavenie potrebných záležitostí.

Minister Tomáš zdôrazňuje aj dôležitosť jednorazového príspevku 5 000 eur, ktorý je určený na prispôsobenie bývania potrebám zdravotne postihnutých detí. Tieto úpravy môžu zahŕňať napríklad bezbariérový prístup, špeciálne vybavenie kúpeľne či inštaláciu potrebných zdravotníckych pomôcok.

Tomášov návrh kladie osobitný dôraz na najzraniteľnejšiu skupinu. Štát by sa podľa neho mal postarať o deti do šiestich rokov s ťažkým zdravotným postihnutím, ktoré prišli o rodičovskú starostlivosť. Pokiaľ ich zdravotný stav nevyžaduje špeciálnu starostlivosť v centrách pre deti a rodiny, mali by prednostne nájsť domov v profesionálnych náhradných rodinách.

„Naším cieľom je, aby sa čo najviac opustených detí, nielen tých zdravotne znevýhodnených, ale aj zdravých, dostalo do profesionálnych náhradných rodín,“ pokračuje minister. Zároveň pripomína, že aj keď centrá pre deti a rodiny majú svoje nezastupiteľné miesto, „harmonické rodinné prostredie je pre celkový vývoj dieťaťa určite viac želaným riešením“.

Začali aj s vyplácaním nekrátených opatrovateľských príspevkov

Začína sa vyplácanie nekrátených opatrovateľských príspevkov. Na tlačovej konferencii to tento týždeň oznámil Erik Tomáš. Od utorka budú úrady práce posielať nekrátené opatrovateľské príspevky, ktoré budú vo výške 615,50 eur.

V prípade, že opatrovateľ sa bude starať o ťažko zdravotne postihnuté dieťa, má nárok na príplatok 20 eur, čiže finálna suma jeho príspevku bude 815,50 eur. Úrady práce budú od utorka posielať opatrovateľský príspevok na účet prijímateľa, od 20. januára budú zvyšné zasielať poštou.

„Na Slovensku je v súčasnosti presne 71 558 opatrovateľov a po novom všetci dostanú plnohodnotné nekrátené príspevky,“ uviedol minister práce. Zároveň poukázal na to, že opatrovateľské príspevky sa krátia už od ich zavedenia od roku 2009. V prípade krátenia opatrovateľských príspevkov pre opatrovateľov-dôchodcov to zaviedol zákon súčasnej opozície.

„Po prvýkrát v histórii rušíme krátenie opatrovateľských príspevkov na základe príjmu odkázanej osoby, a to bez ohľadu na to, či je opatrovateľ v ekonomicky aktívnom či dôchodkovom veku,“ pokračoval Erik Tomáš.

Z celkového množstva slovenských opatrovateľov si takmer 40-tisíc z nich podľa ministra práce prilepší zrušením krátenia príspevkov. V súčasnosti si opatrovateľ bude môcť ponechať opatrovateľský príspevok. Domácnosť smie zároveň využiť aj domácu opatrovateľskú službu v rozsahu 40 hodín mesačne.

Erik Tomáš pripomenul, že nanovo a efektívnejšie začínajú fungovať aj odľahčovacie služby. Tie rovnako môže využiť rodina so zdravotne postihnutou osobou. Po novom budú môcť domácnosti využiť 360 hodín odľahčovacej služby v prípade ambulantnej alebo terénnej starostlivosti, v prípade pobytovej starostlivosti to je 30 dní.

Čítajte viac z kategórie: Ekonomika

Zdroje: FB/Erik Tomáš, TASR, SITA

Najnovšie videá

Trendové videá