Minister vnútra chce riešiť otázku bývania troch najvyšších ústavných činiteľov. Má jasný návrh
- Minister vnútra chce garantovať bezpečnosť politikov
- Mali by bývať v chránených nehnuteľnostiach
- Minister vnútra chce garantovať bezpečnosť politikov
- Mali by bývať v chránených nehnuteľnostiach
Minister vnútra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD) sa po nedávnom atentáte na premiéra Roberta Fica (Smer-SD) rozhodol riešiť otázku bezpečného bývania pre troch najvyšších ústavných činiteľov Slovenskej republiky. Chce garantovať bezpečnosť štátnych predstaviteľov.
Eštok pre RTVS zdôraznil, že cieľom je zabezpečiť, aby prezident, premiér a predseda Národnej rady SR bývali počas výkonu svojich funkcií v štátnych, chránených nehnuteľnostiach. Je pre neho totiž nemysliteľné, aby nemali zabezpečené bezpečné bývanie.
Podľa Eštoka nezáleží na tom, kto tieto pozície zastáva. „Je to pre mňa nemysliteľné a je mi jedno, či je prezidentom Zuzana Čaputová, Robert Fico alebo Peter Pellegrini, či premiérom Igor Matovič, Michal Šimečka alebo hocikto iný,“ dodal minister.
Bezpečné bývanie pre politikov
Minister plánuje navrhnúť, aby úrad na ochranu ústavných činiteľov nadviazal kontakt so všetkými spomenutými orgánmi a preveril ich súčasné zabezpečenie. „Aby to bývanie prešlo pod úrad vlády a boli tam nastavené režimové opatrenia. Nech nedávame priestor na to, že sa pred obydliami politikov budú stavať šibenice,“ povedal Eštok pre RTVS.
Eštok krok presadzuje v reakcii na nedávny atentát. „Budem robiť všetko pre to, aby nehnuteľnosti prešli pod ministerstvo vnútra a pod úrad na ochranu ústavných činiteľov, aby sme vedeli garantovať ich bezpečnosť a pri tom s nimi nebudeme ani debatovať, že oni chcú zostať doma,“ uzavrel Eštok.
Uznesenie odsudzuje útok na premiéra
Koaličná strana Hlas-SD víta prijatie uznesenia odsudzujúceho útok na premiéra Roberta Fica (Smer-SD) parlamentom. Vníma ho ako začiatok novej politickej kultúry. Na utorkovej tlačovej konferencii to uviedol podpredseda parlamentu Peter Žiga (Hlas-SD). Ten je poverený vedením Národnej rady SR. Informovala o tom TASR.
Peter Žiga zdôraznil, že pre Hlas je dôležitý nielen obsah uznesenia, ale aj to, že získalo jednoznačnú podporu poslancov naprieč politickým spektrom. Hlas vyzdvihol, že uznesenie sa týka aj politických strán, zástupcov mimovládneho sektora a médií.
Žiga poznamenal, že zmiernenie napätia na Slovensku musí byť cieľom a zodpovednosťou všetkých zložiek spoločnosti. Ocenil tiež pokojnú diskusiu v parlamente ako dobrý príklad pre verejnosť, že politické tábory sa dokážu dohodnúť v dôležitých momentoch. Zdôraznil aj konštruktívnosť na utorkovom poslaneckom grémiu, kde opozícia mala pripomienky k uzneseniu, ktoré koalícia akceptovala.
Podľa Žigu by v súčasnej situácii nebolo riešením nepokračovať v rokovaní parlamentu. Predpokladá, že aktuálne rokovanie NR SR by sa mohlo ukončiť najneskôr vo štvrtok doobeda, pričom poslanci sa vrátia na ďalšiu riadnu schôdzu, ktorá sa začne 11. júna.
Podpredseda parlamentu považuje zámer stretnutia lídrov parlamentných strán v prezidentskom paláci za dobre mienený. V čase kreovania nápadu však podľa jeho slov nebola taká situácia, pri ktorej by si všetci politici dokázali sadnúť za jeden stôl.
„Rozumiem argumentácii predstaviteľov strany Smer-SD, že oni by chceli, aby sa na okrúhlom stole zúčastnil Robert Fico,“ podotkol. Myslí si, že stretnutie lídrov by sa tak mohlo uskutočniť až v čase, keď na ňom bude môcť byť prítomný aj premiér.
Zdroje: RTVS, TASR