Minister vnútra konal nezákonne, dokazuje podľa známeho advokáta rozhodnutie súdu. „Nemal kompetenciu,“ tvrdí Eštok
- Ministerstvo spravodlivosti sa vyjadrilo k opatreniu Mestského súdu Bratislava IV
- Eštok tvrdí, že súd konal bez kompetencie
- Kubina vidí úspech
- Ministerstvo spravodlivosti sa vyjadrilo k opatreniu Mestského súdu Bratislava IV
- Eštok tvrdí, že súd konal bez kompetencie
- Kubina vidí úspech
Podľa ministerstva spravodlivosti (MS) je neodkladné opatrenie, ktoré v prípade policajného viceprezidenta Branka Kišša vydal Mestský súd Bratislava IV, veľmi neštandardné. Rezort poukázal na doterajšiu prax kompetenčného senátu Najvyššieho správneho súdu SR a Najvyššieho súdu SR. MS o tom informovalo na sociálnej sieti.
„V tomto prípade sa MS SR domnieva, že vo veci samej by mal rozhodovať správny súd, a to až po vyčerpaní riadneho opravného prostriedku v zmysle zákona o štátnej službe príslušníkov Policajného zboru,“ uviedol rezort s tým, že bude veľmi pozorne sledovať ďalší vývoj tohto prípadu.
Nezákonné konanie ministra vnútra
Z neodkladného opatrenia vydaného Mestským súdom Bratislava IV vyplýva, že Kišš môže naďalej pôsobiť ako prvý viceprezident Policajného zboru. Rozhodnutie na sociálnej sieti zverejnil advokát Peter Kubina.
Minister vnútra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD) rozhodol v závere októbra o zrušení funkcie viceprezidentov Policajného zboru a preložení oboch viceprezidentov na iné posty. Šéf rezortu trvá na tom, že konal zákonne.
Kubina na Facebooku píše, že ide rozhodnutie súdu ako prvé potvrdzuje nezákonnosť konania ministra vnútra.
„Čakáme na ďalších šesť,“ podotkol.
Súd podľa Eštoka konal bez kompetencie
Proti rozhodnutiu súdu sa Šutaj Eštok plánuje odvolať. Myslí si, že bratislavský mestský súd nemal v Kiššovom prípade kompetenciu konať, vyhlásil. Argumentuje tým, že vzťah príslušníka Policajného zboru s rezortom vnútra nie je pracovnoprávny, ale verejnoprávny.
„Verím, že v odvolaní budeme úspešní, že krajský súd skonštatuje, že tam nebola príslušnosť civilného súdu konať, a že potom bude minister spravodlivosti rozhodovať o tom, či v prípade tohto sudcu nie je potrebné podať disciplinárne konanie,“ cituje ho TASR šéf.
Sudca je podľa neho Kubinovým spolužiakom a rozhodnutie súdu zatiaľ ministerstvo neobdržalo.
V prípade postavenia tzv. čurillovcov mimo služby minister rešpektuje názor šéfky Úradu na ochranu oznamovateľov Zuzany Dlugošovej. Tá hovorí, že minister by sa mal pred rozhodnutím najprv obrátiť vzhľadom na ich status chráneného oznamovateľa na úrad.
O téme majú diskutovať na budúcotýždňovom stretnutí. Šutaj Eštok vidí priestor na vylepšenie legislatívy, nie je podľa neho jednoznačná.
Kišš ďalej viceprezidentom
Branko Kišš môže naďalej pôsobiť ako prvý viceprezident Policajného zboru. Vyplýva to z neodkladného opatrenia, ktoré vydal Mestský súd Bratislava IV. Na sociálnej sieti ho zverejnil advokát Peter Kubina. Minister vnútra rozhodol koncom októbra o zrušení funkcie viceprezidentov Policajného zboru a preložení oboch viceprezidentov na iné posty.
Hnutie Progresívne Slovensko (PS) v súvislosti s vyjadreniami ministra vnútra hovorí o arogancii moci vlády. Podobne to vníma aj poslankyňa Mária Kolíková (SaS). Predseda PS Michal Šimečka označil vyjadrenia Šutaja Eštoka za škandalózne.
„Sudcovi, ktorý včera rozhodol o jeho nezákonnom konaní voči čurillovcom, sa dnes vyhrážal disciplinárnym konaním,“ vyhlásil predseda PS v stanovisku. Podľa Šimečku sa potvrdzuje, že ministra vnútra pri jeho krokoch ženie túžba po pomste.
„Nemá problém porušovať aj zákon. Aj jeho dnešné vyjadrenia len podčiarkli, že naša iniciatíva na jeho odvolanie je absolútne na mieste,“ dodal.
V zmysle platnej judikatúry civilný súd môže podľa stanoviska neodkladné opatrenie nariadiť len vtedy, ak má kompetenciu rozhodovať vo veci samej. Rezort tiež dodal, že neodkladným opatrením nemožno brániť vo výkone právomoci inému orgánu verejnej moci.
Zdroje: TASR, Facebook/Peter Kubina