Minister vnútra Mikulec tresty za marihuanu považuje za privysoké, plánuje zmeny v polícii

  • Po pol roku novej vlády vo funkcii začali na Slovensku kvôli korupcii padať hlavy v súdnictve aj v bezpečnostnej sfére
  • Aj o tom, okrem iného, rozprával minister vnútra Roman Mikulec v Diskusnom klube Startitup
mikulec
Startitup/Diskusný klub
  • Po pol roku novej vlády vo funkcii začali na Slovensku kvôli korupcii padať hlavy v súdnictve aj v bezpečnostnej sfére
  • Aj o tom, okrem iného, rozprával minister vnútra Roman Mikulec v Diskusnom klube Startitup

Vo svojej funkcii nie je ani rok a už sa na Slovensku valí vlna zatýkania osôb, na ktoré boli doteraz bezpečnostné služby krátke. Vyzerá to tak, že po rokoch šéfovania Roberta Kaliňáka má polícia konečne rozviazané ruky.

Bývalý riaditeľ Vojenskej spravodajskej služby

Meno ministra vnútra Romana Mikulca bolo niektorým známe už pred jeho kariérou politika. V službách ozbrojených síl začínal ako vojenský stíhací pilot, neskôr dlhé roky pôsobil vo Vojenskej spravodajskej službe (VSS), kde sa vypracoval až na riaditeľa. V roku 2013 prišlo obvinenie od NAKA za ohováranie, sabotáž a ohrozenie utajovaných údajov, kvôli nájdenému flash disku v jeho aute. 

Až v minulom roku bol Roman Mikulec právoplatne oslobodený od všetkých obvinení. Ako sa totiž ukázalo, flash disk bol nastražený inou osobou. Dôvodom snahy o diskreditáciu Romana Mikulca bola správa o tunelovaní VSS počas prvej Ficovej vlády, ktorú vypracoval. 

minister vnútra
zdroj: TASR/Martin Baumann

V diskusnom klube Startitup sa zhováral s moderátorom Šimonom Žďárskym o jeho minulosti, fungovaní polície, voľbe policajného prezidenta, plánovanej reforme policajného zboru, koronakríze ale aj trestoch za marihuanu.

Fungovanie polície na Slovensku

,,Myslím si, že polícia by mala fungovať tak, že pokiaľ bude dôvod, či to bude politik, či to bude občan, či to bude ktokoľvek v rámci Slovenskej republiky, a bude dôvod na to, aby si pre neho polícia prišla, tak aby polícia konala tak, že tie pravidlá a zákony platia pre každého,“ hovorí na úvod svoje predstavy o polícii Roman Mikulec.

Po dlhoročnom pôsobení Roberta Kaliňáka vo funkcii ministra vnútra vraj ostalo veľmi slabé vybavenie, či už na ministerstve alebo samotných útvaroch policajných a záchranárskych zborov. Aj keď sa hovorilo, že bývalý minister zabezpečil lepšiu vybavenosť týchto zborov, v skutočnosti to tak nebolo. ,,Realita je niekde inde. Spomeniem jedno za všetkých. Príslušníci policajného zboru dnes chodia na vozidlách, kde priemerný vek vozidiel je 9 rokov a najazdenosť 225 tisíc kilometrov,“ opisuje vybavenosť vozového parku minister vnútra.

minister vnútra
zdroj: TASR/Pavel Neubauer

Nízka dôveryhodnosť polície

V policajnom zbore sa tak teraz chystajú veľké zmeny. V týchto dňoch už bolo vypísané výberové konanie na policajného prezidenta a plánuje sa tiež reforma policajného zboru. Impulzom na jej realizáciu bol podľa ministra fakt, že na Slovensku máme veľmi nízku dôveryhodnosť polície, a to konkrétne na úrovni 42 percent. V policajnom zbore sa tak plánujú procesné ale aj personálne zmeny. Momentálne ale ešte stále prebieha diskusia, takže konkrétnejšie kroky minister neprezradil.

O tom, že poslanec Lukáš Kyselica pracoval v utajení ako člen Vojenskej spravodajskej služby vraj nevedel, aj napriek tomu, že jej dlhé roky šéfoval. Momentálne totiž nemá žiadne väzby na súčasné vedenie VSS, keďže väčšina kolegov z čias, kedy bol riaditeľom, už na daných pozíciách nepracuje.  

Koronakrízu zvládame dobre

Kritika za nedostatočnú prípravu na novú vlnu koronavírusu podľa neho nie je adekvátna. Smerovať by ale mohla na kolegov z Českej republiky, kde majú čísla oveľa väčšie ako na Slovensku. ,,Na Slovensku sme zvládli prvú vlnu najlepšie zo všetkých krajín. Myslím si, že aj túto druhú vlnu zvládame veľmi dobre.“ Minister Mikulec je najviac hrdý na naše nízke číslo úmrtí, ktorých je zatiaľ iba 40. (Číslo bolo aktuálne v čase nahrávania rozhovoru, pozn.red.)

minister vnútra
zdroj: TASR/Jaroslav Novák

Koronavírus je stále hlavnou témou, ktorej sa na ministerstve venujú. ,,Po nástupe do funkcie ministra vnútra môj čas, ktorý som venoval korona opatreniam a ústredným krízovým štábom a rôznym debatám, bol 80 až 90 – percent.“

Štátna karanténa bola bola podľa neho v súlade so zákonom. Legislatívne ošetrená totiž bola Zákonom o civilnej  ochrane a Zákonom na ochranu verejného zdravia, na základe ktorého boli vydané nariadenia hlavného hygienika.

Tresty za marihuanu prehodnotia

Aktuálnu tému o vysokých trestoch za marihuanu, kedy ľudia dostávajú za pár gramov viac ako desaťročné tresty, by chcel minister prehodnotiť, pretože ich nepovažuje za adekvátne ani férové. Podľa jeho slov nie je za legalizáciu drog v žiadnej forme. ,,Ale na druhej strane si uvedomujem, že toto je taká vec, ktorá bude možno vyžadovať širšiu diskusiu, aby sme sa niekde posunuli,“ hovorí na tému dekriminalizácie marihuany.

Zdroj: Diskusný klub Startitup

Najnovšie videá

Trendové videá