Šutaj Eštok prekvapil vyjadreniami o Trumpovi: Slováci môžu prísť o pracovné miesta

  • Prekvapivé vyjadrenia ministra vnútra
  • Politika Trumpa bude na úkor Európy
  • Varuje pred stratou pracovných miest
Šutaj Eštok: Nezabudnime, že Trump chce spraviť veľkou Ameriku a nie Európu
Ilustračná fotografia TASR/AP, TASR/Jaroslav Novák
  • Prekvapivé vyjadrenia ministra vnútra
  • Politika Trumpa bude na úkor Európy
  • Varuje pred stratou pracovných miest

„Vnímam očarenia Donaldom Trumpom na Slovensku. A rozumiem tomu. Trumpova priamosť a akcieschopnosť sú po rokoch jeho predchodcu Bidena naozaj obrovskou zmenou,“ hovorí na úvod videa na svojej sociálnej sieti minister vnútra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD).

Neskôr ale poukazuje na zásadný fakt. Americký prezident Donald Trump chce totiž chrániť hlavne Spojené štáty, nie Európu. Podľa ministra sa tak môže stať aj na úkor Slovenska. Varuje hlavne pred zavádzaním ciel zo strany USA.

„Ale tieto clá dopadnú priamo na Slovensko a na ľudí zamestnaných v našom automobilovom priemysle. Je to krok, ktorý môže pripraviť o prácu ľudí v Trnave, Nitre, Žiline či Košiciach. Títo ľudia Trumpa nezaujímajú, pretože si chráni svojich vlastných občanov. Ale pre mňa sú dôležití práve ľudia, ktorí na Slovensku pracujú a môže sa ich Trumpova politika dotknúť a pripraviť ich o živobytie,“ uviedol Šutaj Eštok.

EÚ je podľa ministra mimoriadne silné zoskupenie

Prekvapivo sa Šutaj Eštok pozitívne vyjadruje k Európskej únii a nazval ju mimoriadne silným zoskupením. Slovensko tak podľa neho nemusí pri ochrane pracovných miest a národnoštátnych záujmov zostať samo.

„Sme členom EÚ, stále mimoriadne silného zoskupenia vyspelých svetových štátov, a za naše záujmy musíme bojovať spoločne,“ vyhlásil minister s tým, že je potrebné, aby Európa začala robiť to, čo má, a nerobiť to, čím sa sama dlho ničí.

„Tak ako Trump bojuje za Ameriku, my bojujme za seba. Ak Trump hodil za hlavu všetky klimatické opatrenia, nevymýšľajme v Európe nezmysly ako Green Deal, ktorý likviduje náš automobilový priemysel. Nechajme to na ľuďoch, nech sa sami rozhodnú, na akých autách chcú jazdiť.“

„Ak Trump hľadá mier na Ukrajine, prispejme k tomu už konečne aj my v Európe, namiesto ďalších zásielok zbraní a munície. Nemusíme obdivovať Trumpovu snahu spraviť Ameriku veľkou, ak my môžeme spraviť veľkou Európu a spolu s ňou aj Slovensko,“ uzavrel minister vnútra a zároveň predseda koaličnej strany Hlas-SD Matúš Šutaj Eštok.

V rozpore s premiérom

Vyjadrenia o silnej EÚ a boji za Európu sú ale v rozpore s tým, čo premiér Fico nedávno prezentoval na americkej konzervatívnej konferencii s názvom Conservative Political Action Conference (CPAC). CPAC je každoročná konferencia konzervatívcov v USA, ktorú organizuje American Conservative Union (ACU).

Od nástupu Donalda Trumpa sa ale CPAC zmenila z tradičného stretnutia rôznych konzervatívnych prúdov na platformu, kde dominuje Trumpov vplyv a hnutie MAGA (Make America Great Again).

Fico vo svojom príhovore na CPAC, naopak, EÚ kritizoval a americkému prezidentovi vyjadril podporu. „Nech žijú USA,“ vyhlásil pred davom v USA slovenský premiér. Na ideologicky nezhodné hodnoty účastníkov CPAC a ľavicovej politiky, ktorou sa prezentuje slovenský predseda vlády Fico, sme sa opýtali dvoch politológov.

Konferencia konzervatívnej politickej akcie (CPAC) vo Washingtone

„CPAC je združenie, ktoré funguje už viac rokov. Bolo pôvodne organizáciou blízkou prezidentovi Ronaldovi Reganovi. Ja si myslím, že je to prvý prípad, že na tejto konferencii vystúpil bývalý komunista. Je to naozaj pozoruhodný výkon Roberta Fica, že sa mu tam podarilo vystúpiť. Samozrejme, v samotnom vystúpení zavádzal na viacerých miestach,“ povedal v rozhovore pre Startitup politológ Grigorij Mesežnikov.

Kritika Ukrajiny

Premiér vo svojom príhovore na CPAC uviedol, že nikto nespochybňuje, že ruská invázia na Ukrajinu bola porušením medzinárodného práva. Vzápätí však dodal, že Rusko na ňu malo „vážne bezpečnostné dôvody“.

CPAC in DC 2025 Day 2

Ukrajina sa podľa neho stala obeťou zlej geopolitickej stratégie Západu, ktorej cieľom je politicky a ekonomicky oslabiť Rusko. Zopakoval, že politika „neobmedzenej vojenskej, finančnej a politickej podpory“ pre Ukrajinu, v kombinácii so sankciami voči Rusku, sa zjavne minula účinkom. Tiež kritizoval EÚ a ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského.

„Čoraz viac to začína vyzerať, že prezident Zelenskyj v skutočnosti potrebuje túto vojnu,“ vyhlásil Fico.

V pondelok (24.2.) sa však minister obrany Robert Kaliňák (Smer-SD) pri príležitosti 3. výročia ruskej invázie na Ukrajinu vyjadril pozitívne aj k ukrajinským vojakom.

Spolu s poľským ministrom obrany Wladyslawom Kosiniakom-Kamyszom spolu vyzdvihli hrdinstvo ukrajinských vojakov, odsúdili porušenie medzinárodného práva a zdôraznili potrebu spravodlivého mieru, ktorý zachová suverénnu a slobodnú Ukrajinu.

„Neexistuje právo silnejšieho,“ povedal v tejto súvislosti Kaliňák. Rozdiely pri niektorých otázkach týkajúcich sa agresie podľa neho vyplývajú z rozdielnej historickej skúsenosti. „História Poľska so Sovietskym zväzom je oveľa dramatickejšia,“ dodal Kaliňák.

Čítajte viac z kategórie: Politika

Zdroje: FB/Matúš Šutaj Eštok, archív SIU, archív SIU, TASR

Najnovšie videá

Trendové videá