Ministerstvo dopravy spúšťa vlastné „Airbnb“. Cesta k ubytovaniu bude pre Ukrajincov jednoduchšia
- Informačný systém bude fungovať podobne ako aplikácie na rezervovanie dovolenky v hoteloch
- V systéme budú všetky štátne ubytovacie zariadenia, ale aj hotely, penzióny a ubytovne
- Informačný systém bude fungovať podobne ako aplikácie na rezervovanie dovolenky v hoteloch
- V systéme budú všetky štátne ubytovacie zariadenia, ale aj hotely, penzióny a ubytovne
Rezort dopravy pripravil v spolupráci zo Združením miest a obcí Slovenska informačný systém, ktorý bude slúžiť na rezerváciu ubytovania pre ľudí, ktorí utekajú pred vojnou na Ukrajine. V systéme budú všetky štátne zariadenia, ako aj zaregistrované hotely a penzióny.
Informačný systém bude fungovať podobne ako aplikácie na rezervovanie dovolenky v hoteloch, vďaka čomu budeme mať neustále aktuálne informácie o dostupných kapacitách naprieč Slovenskom.
„Ubytovanie budú ľuďom, ktorí utekajú pred vojnou na Ukrajine, sprostredkovávať priamo z infopointov zamestnanci rezortu dopravy a ďalší vyškolení ľudia,“ uviedol minister dopravy a výstavby Andrej Doležal. Dodal, že všetky štátne ubytovacie zariadenia a hotely budú pod jednou strechou, pričom voľné kapacity sa budú zobrazovať v reálnom čase.
V systéme budú všetky štátne ubytovacie zariadenia, zaregistrovať sa doň môžu ale aj hotely, penzióny či ubytovne, ktoré majú záujem poskytnúť svoje služby. Urobiť tak môžu na webe pomocpreukrajinu.sk.
Ubytovanie budú koordinovať priamo z infopointov v Michalovciach a Humennom zamestnanci rezortu dopravy a ďalší vyškolení ľudia z rezortu vnútra, ako aj zo ZMOSu. Tí zabezpečia odídencom ubytovanie v konkrétnom zariadení, vybavia rezerváciu a poskytnú im všetky dôležité informácie. Informačný systém bude neverejný, ubytovanie bude koordinované z infopointov (veľkokapacitných centier), ktoré budú fungovať 24/7.
Pomoc aj pre ľudí so zvieratami
Ubytovacie zariadenia budú mať možnosť žiadať od odídencov aj doplatok za ubytovanie či stravu. V profile ubytovacieho zariadenia však musí byť jednoznačne uvedené, v akej výške tento doplatok bude. Systém tiež bude evidovať aj možnosti ubytovania pre ľudí s domácimi zvieratami.
Upozorňujeme, že hotely, penzióny a ďalšie súkromné ubytovacie zariadenia budú môcť žiadať o príspevok za ubytovaných utečencov aj spätne, podmienkou je, že odídenec musí mať Doklad o tolerovanom pobyte.
S príchodom prvých utečencov bolo potrebné vyriešiť otázku prijímania všetkých zvierat vrátane tých bez čipu, očkovania alebo pasu. Dôležité bolo zabezpečiť veterinárnu starostlivosť, umiestnenie túlavých zvierat prechádzajúcich cez hranice a pomoc ukrajinským útulkom.
Spolupráca jednotlivých tímov – poslanca Jaromíra Šíbla a europoslanca Martina Hojsíka, iniciatívy Zvieracieho ombudsmana, Zelenej linky Ministerstva životného prostredia a slovenských útulkov – vyústila do vzniku Zvieracieho hotspotu. Zvierací hotspot funguje aj vďaka podpore organizácie Four Paws a Preutulky.sk.
„Posledné tri dni mi prídu ako 3 týždne. Celý tím a veterinári sú neskutoční, 12 hodín denne v zime a v provizórnych podmienkach pomáhajú. Odmenou je nám radosť detí a žien, pre ktorých sú ich miláčikovia malou útechou na strastiplnej ceste,“ hovorí Ján Vozárik z tímu Martina Hojsíka.
Za posledných 24 hodín na hraničných priechodoch na vstupe z Ukrajiny vybavili takmer 11-tisíc osôb. Celkový počet vybavených vstupujúcich osôb na hraničných priechodoch z územia Ukrajiny na Slovensko od vypuknutia konfliktu do 06:00 dnešného dňa je viac ako 176-tisíc. Informovala o tom hovorkyňa prezídia PZ Denisa Bárdyová.
Za posledný deň na hraničnom priechode Ubľa (okr. Snina) na vstupe z Ukrajiny vybavili 2 280 osôb, vo Vyšnom Nemeckom (okr. Sobrance) to bolo 7 449 osôb a Veľkých Slamenciach (okr. Michalovce) 1 192 osôb. Na všetkých hraničných priechodoch prebieha vybavovací proces priebežne. Informuje o tom agentúra SITA.
Zdroje: Pomocpreukrajinu.sk, SITA, TS