Ministerstvo financií opomenulo zníženú DPH na potraviny: Doplatí na to táto skupina Slovákov
- Upozornila na to Martina Bajo Holečková
- Na bezlepkové múčne zmesi sa nebude vzťahovať znížená daň
- Upozornila na to Martina Bajo Holečková
- Na bezlepkové múčne zmesi sa nebude vzťahovať znížená daň
Ministerstvo financií opomenulo zahrnúť bezlepkové múky do zoznamu potravín so zníženou 5-percentnou DPH. Poslankyňa Martina Bajo Holečková upozorňuje na túto chybu, ktorá znamená, že na bezlepkové múčne zmesi sa nebude vzťahovať znížená daň, píše SITA.
Chyba ministerstva financií
Tieto zmesi, ktoré celiatici bežne používajú na pečenie chleba a koláčov, neboli zaradené medzi produkty, na ktoré sa vzťahuje znížená DPH. Holečková dodáva, že ministerstvo financií bolo na tento problém upozornené aj ministerstvom zdravotníctva, no napriek tomu nebolo prijaté žiadne opatrenie a znížená DPH sa bude vzťahovať iba na bezlepkové pečivo a jednodruhové múky.
Poslankyňa Holečková tiež pripomenula, že jej návrh na zavedenie zníženej DPH na všetky bezlepkové potraviny a suroviny nebol na poslednej schôdzi parlamentu schválený.
„Smer, Hlas a SNS podviedli celiatikov. Pri úprave konsolidačného zákona sa tvárili, že 5 % DPH bude na všetky bezlepkové múky. Už vtedy som upozorňovala, že sa to týka iba bezlepkového pečiva a múky, no dnes už je jasné, že kvôli chybe ministerstva financií prakticky nebude 5 % DPH ani na bezlepkovú múku,“ tvrdí Holečková.
Holečková tiež zdôraznila, že celiatici v 99 % prípadov používajú práve múčne zmesi. Upozornila, že títo ľudia nemajú inú možnosť a musia dodržiavať prísnu diétu, aby predišli vážnym zdravotným problémom, pričom bezlepkové potraviny sú už teraz niekoľkonásobne drahšie než bežné. Podľa nej by zníženie DPH na 5 % výrazne znížilo náklady na tieto potraviny, avšak koaliční poslanci tento návrh nepodporili.
Podľa prieskumu chce takmer polovica Slovákov predčasné voľby
Nedávny prieskum agentúry NMS Market Research pre TV Markíza ukázal, že až 44 % Slovákov by podporilo predčasné parlamentné voľby. Naopak, tretina opýtaných by uprednostnila, aby súčasná vláda pokračovala so svojou tesnou väčšinou 76 poslancov.
Zaujímavé je, že názory na predčasné voľby sa výrazne líšia v závislosti od straníckych preferencií. Najsilnejšími zástancami predčasných volieb sú voliči Progresívneho Slovenska (87 %) a Demokratov (85 %). Predčasné voľby podporujú aj voliči Sme rodina (77 %), hnutia Slovensko (72 %) a SaS (65 %).
Naopak, za pokračovanie súčasnej vlády sú prevažne voliči Smeru-SD, kde až 75 % podporuje vládnutie s tesnou väčšinou. Podobný názor majú aj voliči Hlasu-SD (59 %), Republiky (58 %) a SNS (56 %).
Prieskum ďalej ukázal, že za zachovanie súčasného stavu sú najmä ľudia nad 65 rokov. Vyše štvrtina opýtaných sa k tejto otázke nevedela vyjadriť. Prieskum bol realizovaný na reprezentatívnej vzorke tisíc respondentov v dňoch 4. – 9. decembra 2024. Viac sme o tom písali tu.
O predčasných voľbách sa hovorí už dlhšie. Ešte začiatkom októbra sme informovali, že mimoparlamentná strana Demokrati spustila zber podpisov na celoslovenské referendum s názvom „Stačilo Fica“. Podľa tejto strany premiér Robert Fico (Smer-SD) vedie „politiku deštrukcie“, a referendum je podľa nich jedinou „reálnou a legislatívnou cestou“, ako túto politiku zastaviť.
Strana, ktorej líder je exminister obrany Jaroslav Naď, sa usiluje o predčasné ukončenie funkčného obdobia súčasnej vlády. Cieľom bolo aj zrušiť doživotnú rentu pre Roberta Fica a obnoviť činnosť Úradu špeciálnej prokuratúry a Národnej kriminálnej agentúry.
V tejto súvislosti Startitup zisťoval medzi koaličnými aj opozičnými politikmi, čo si myslia o petícii na uskutočnenie referenda za predčasné voľby. Pýtali sme sa, či sa politici pripoja k tejto iniciatíve, či môže mať referendum šancu na úspech alebo či ide skôr o zviditeľnenie strany.
Politici tiež zodpovedali otázky, či by v prípade dostatočného počtu podpísaných a splnenia všetkých náležitostí prezident Pellegrini referendum vyhlásil. Nezaradená poslankyňa Holečková sa vtedy vyjadrila, že petícia na uskutočnenie referenda je legitímny nástroj opozičnej politiky, aj keď Demokrati sú mimoparlamentná strana. Podporila všetky aktivity, ktoré by mohli skrátiť volebné obdobie súčasnej vlády.
„Pretože po tom, ako bol prijatý konsolidačný balíček, ktorý sa dotkne naozaj každého jedného Slováka či Slovenky, tak je na mieste aj takáto forma,“ povedala pre Startitup Holečková.
Čítajte viac z kategórie: Hlavné správy a aktuality
Zdroje: SITA, TV Noviny, Archív Startitup