Prichádza revolúcia Záchrannej zdravotnej služby na Slovensku. Rezort avizuje úplne nové ambulancie

  • Systém zdravotnej záchrannej služby je podľa ministerstva neudržateľný
  • Zmeny by mohli platiť už budúci rok
  • Slováci záchranárske linky zahlcujú
záchranná zdravotná služba
Ilustračný obrázok Reprofoto:TASR/Diana Semanová,Martin Baumann
  • Systém zdravotnej záchrannej služby je podľa ministerstva neudržateľný
  • Zmeny by mohli platiť už budúci rok
  • Slováci záchranárske linky zahlcujú

Ministerstvo zdravotníctva Slovenskej republiky chystá zmeny v systéme záchrannej zdravotnej služby (ZZS). Cieľom je systém stabilizovať a zabezpečiť jeho udržateľnosť aj dostupnosť zdravotnej starostlivosti. 

Informovala o tom TASR s tým, že to vyplýva z predbežnej informácie k návrhu novely zákona o záchrannej zdravotnej službe.

Systém je neudržateľný

„Systém ZZS SR je v jeho súčasnej podobe neudržateľný. Napriek tomu, že stále dosahuje relatívne dobré výsledky, zmena demografie a znižovanie dostupnosti iných typov zdravotnej starostlivosti znamená, že je Operačné stredisko záchrannej zdravotnej služby SR, poskytovatelia záchrannej zdravotnej služby a iní poskytovatelia neodkladnej zdravotnej starostlivosti pod čoraz väčším tlakom,“ skonštatoval rezort zdravotníctva.

Ministerstvo taktiež poukázalo na to, že narastá počet hovorov, a to najmä hovorov s menej naliehavými prípadmi. S nimi tak narastá aj počet výjazdov. „Zahlcujú systém a znižujú tak dostupnosť ZZS pre tých, ktorí ju naozaj potrebujú,“ cituje TASR rezort. 

Rezort taktiež upozorňuje na to, že sieť ZZS nereflektovala na zmeny v dopyte a demografii. Záchranná zdravotná služba podľa ministerstva nie je rovnomerne rozložená tak, aby sa zvýšila jej dostupnosť. 

To, že ministerstvo pracuje na reforme záchrannej zdravotnej služby, potvrdilo pre TASR ešte koncom júla 2024. Ministerstvo taktiež avizovalo, že zmeny by mohli byť účinné od začiatku budúceho roka. V priebehu augusta chceli zástupcovia rezortu o týchto zámeroch komunikovať s partnermi v sektore.

Aké konkrétne zmeny nastanú? 

S otázkami týkajúcimi sa konkrétnych zmien v systéme sme sa obrátili na komunikačný odbor ministerstva zdravotníctva.

„Opatrenia zahŕňajú nové indikačné kritériá linky tiesňového volania 155, nové typy posádok, nová sieť ZZS a iné. Cieľom je zastabilizovať systém záchrannej zdravotnej služby a zabezpečiť jeho udržateľnosť a dostupnosť.“

Ako ministerstvo informovalo, moderné systémy záchrannej zdravotnej služby sú postavené na ALS (advanced life support) a BLS (basic life support) ambulanciách. Na Slovensku v súčasnosti v systéme ZZS máme len ALS ambulancie.

Ministerstvo redakciu Startitup informovalo, že sa pripravujú nové typy ambulancií. „Áno, pripravujú sa nové typy ambulancií, ktoré umožnia lepšie využitie zdrojov v ZZS.“

Tieto zmeny prichádzajú ako dôsledok zmien v demografii, ktoré sú spôsobené prirodzeným starnutím, ale aj prirodzeným presunom populácie. Nový návrh siete má vyriešiť problém s dostupnosťou zdravotných služieb. „Súčasný návrh siete je postavený na reálnom dopyte z historických dát a tak lepšie reflektuje aktuálne potreby.“

Čakanie na novú nemocnicu

Zmeny v zdravotníctve sa netýkajú len ZZS. Ako sme ťa už informovali, napríklad v Prešove sa chystá výstavba novej vojenskej nemocnice, ktorá má byť dokončená do konca roka 2026. Projekt je pod taktovkou Ministerstva obrany SR, ktoré prevzalo Fakultnú nemocnicu s poliklinikou J. A. Reimana od rezortu zdravotníctva.

Minister obrany Robert Kaliňák predstavil detaily ambiciózneho plánu. Tím 15 odborníkov pod vedením Mariána Križka z Nemocnice sv. Michala v Bratislave sa bude podieľať na realizácii projektu. Hoci je termín dokončenia označený za „šibeničný“, minister sa vyjadril, že verí, že tlak pomôže urýchliť rozhodnutia a procesy.

Ide o miliónový projekt, keďže náklady na výstavbu sú odhadované na 550 miliónov eur bez DPH, z čoho samotná nemocnica bude stáť 459 miliónov a technika 88 miliónov eur. Nový komplex bude mať osem nadzemných podlaží a spojí všetky oddelenia pod jednou strechou.

Kapacita nemocnice sa rozšíri o 900 nových lôžok, pričom 300 lôžok bude využitých zo starej časti. Ministerstvo obrany plánuje spolupracovať s rezortom školstva na zabezpečení dostatku kvalifikovaného personálu.

Projekt bude financovaný rezortom obrany, ktorý bude musieť vyrovnať aj existujúce dlhy nemocnice. Napriek tomu, že výstavbu riadi Ministerstvo obrany SR, zdravotnícke procesy zostávajú v kompetencii Ministerstva zdravotníctva SR.

Čítajte viac z kategórie: Politika

Zdroje: TASR, SIU

Najnovšie videá

Trendové videá