Ministerstvo plánuje bič na šoférov holdujúcich alkoholu: Pokiaľ nafúkaš, posedíš si v base

  • Navrhovaná novela si berie na mušku šoférov, ktorí pijú za volantom
  • Po novom im môže hroziť pobyt vo väzení
Dopravná nehoda, opití vodič, alkohol v aute
Ilustračné foto: TASR, Unsplash/Sidral Mundet
  • Navrhovaná novela si berie na mušku šoférov, ktorí pijú za volantom
  • Po novom im môže hroziť pobyt vo väzení

Pokiaľ nafúkaš za volantom, môžeš si v budúcnosti posedieť aj pár dní v base. Následkom šoférovania pod vplyvom alkoholu by teda mohol byť aj trest v podobe krátkodobého pobytu vo väzení. Vyplýva to z navrhovanej novely Trestného zákona, ktorú v utorok predstavilo Ministerstvo spravodlivosti (MS) SR, píše TASR.

Navrhovaná novela

Navrhovaná novela Trestného zákona by mala priniesť viac spravodlivosti a lepšie využívanie moderných európskych nástrojov trestného práva. Dôraz kladie okrem iného na restoratívnu justíciu, ukladanie alternatívnych trestov, odlíšenie dílerov drog od obetí či na harmonizáciu trestných sadzieb.

V utorok o tom informoval dočasne poverený minister spravodlivosti Viliam Karas. Do prípravy legislatívy bolo zapojených vyše 110 odborníkov. Novelu musí najskôr odobriť vláda a potom aj Národná rada SR.

https://www.facebook.com/spravodlivostSR/videos/524722899762954/

Slováci majú problém s alkoholom, to je holý fakt. Zo štatistík vyplýva, že Slovák nad 15 rokov vypije ročne viac ako 10 litrov čistého alkoholu. Z toho tvoria takmer 50 % liehoviny, 30 % pivo a 18 % víno.

Alkohol je aj podľa riaditeľa Centra pre liečbu drogových závislostí Ľubomíra Okruhlicu najčastejší dôvod, pre ktorý sú ľudia hospitalizovaní na psychiatrii. Až potom nasledujú pacienti so schizofréniou a depresiami, viac sme o tom písali v tomto článku.

To, že nám to s al­ko­ho­lom cel­kom ide, po­tvr­dzujú aj pries­kumy tý­ka­júce sa jeho spot­reby. Tie uka­zujú, že Slo­ven­sko sa v tomto smere stále dr­ží v TOP 10 kra­jín EÚ. V roku 2017 do­mác­nosti v Európ­skej únii (EÚ) mi­nuli 1,6 % svo­jich cel­ko­vých spot­reb­ných výdavkov práve na alkohol.

To pred­sta­vuje vyše 130 mi­liárd eur, čo zod­po­vedá 0,9 % hru­bého do­má­ceho pro­duktu (HDP) EÚ alebo viac ako 300 eurám na oby­va­teľa.

Problémy s pitím majú aj deti

Ako sme ťa nedávno informovali, pri patáliách s pitím nemáme problém len u dospelých, mnohokrát závislosti prepadajú už mladí ľudia a vekový priemer ide stále nižšie a nižšie. Nemajú ani 15 rokov. Podľa najnovších údajov Národného centra zdravotníckych informácií (NCZI) ide o štyri novodiagnostikované prípady, ktorými sú dve dievčatá a dvaja chlapci.

Najviac závislých od alkoholu pribudlo od roku 2011 v skupine od 45 do 59 rokov. TASR o tom informovala hovorkyňa NCZI Veronika Daničová. V psychiatrických ambulanciách bolo v roku 2021 vyšetrených 27 198 osôb na poruchy psychiky a správania zapríčinených užívaním alkoholu.

„Ide o niečo vyše sedem percent z celkového počtu vyšetrených osôb, o najnižší počet v sledovanom období rokov 2011 až 2021 a mierny pokles aj oproti predchádzajúcemu roku,“ poukázala Daničová.

Závislých od alkoholu bolo 20 607 osôb, čo je 75,8 percenta z celkového počtu vyšetrených osôb, ktorých zdravie poškodil alkohol.

„Prvýkrát v živote bola diagnóza závislosti od alkoholu zistená 3 801 osobám,“ uviedla hovorkyňa. Priblížila, že ide o najnižší prírastok za celé sledované obdobie od roku 2011.

Čítajte viac z kategórie: Hlavné správy a aktuality

Zdroje: TASR, Archív Startitup, Archív Startitup

Najnovšie videá

Trendové videá