Mirka žila dubajský sen: Známi videli, ako cestujem a nakupujem drahé oblečenie, realita bola úplne iná (ROZHOVOR)
- Rodáčka z východu pracovala pre najprestížnejšiu aerolinkovú spoločnosť
- Ako letuška zažila veľa nezvyčajných situácií
- Svoju prácu považuje za jedno veľké a skvelé dobrodružstvo
- Rodáčka z východu pracovala pre najprestížnejšiu aerolinkovú spoločnosť
- Ako letuška zažila veľa nezvyčajných situácií
- Svoju prácu považuje za jedno veľké a skvelé dobrodružstvo
Mirka Kuzmová, prezývaná Bublie, si splnila svoj celoživotný sen. Vďaka svojej práci precestovala vyše 60 krajín sveta. „Za skvelým cestovateľským dobrodružstvom sa však skrýva úplne iná realita,“ hovorí bývala letuška pre Emirates Airlines.
- Zlákali ju pri výbere aerolínie peniaze?
- Zmenil sa jej pohľad na svet?
- Ako sa dostať do Emirates Airlines?
- Pozerajú pri výbere na vzhľad?
- Čo je na práci letušky najťažšie?
Pracovala si ako letuška pre najprestížnejšiu aerolinku Emirates Airlines. Prečo si túžila po práci letušky?
Už od útleho detstva som sledovala cestovateľské programy a túžila cestovať. Počas vysokej školy som brigádovala a všetky moje našetrené peniaze išli stále na cestovanie. Ako 19-ročná som prvýkrát odletela na svoj vysnívaný ostrov Ibiza. Tu nastal zlom v mojom živote.
Začala som sa zaujímať o to, ako cestovať a spojiť to s prácou. Jediné slovo, ktoré mi vtedy napadlo, bolo „letuška“. V tom čase sa do Emirates dostala moja kamarátka. Práve ona bola mojím hnacím motorom, motivovala ma a naštartovala môj plán v hlave.
Podľa čoho si si vyberala aerolinku, pre ktorú chceš pracovať? Boli dôvodom lákavé peniaze?
Pri výbere aerolinky som sa vôbec nerozhodovala, zvolila som si tú najlepšiu pre mňa. Chcela som vidieť a spoznávať svet na vlastnej koži, nie pozorovať destinácie iba z okna lietadla.
Lietať pre Emirates znamená precestovať svet. Lietali sme do viac než 120 krajín sveta, kde ostávate niekedy aj 2 či 3 dni, a k tomu máte ešte ako bonus diéty. Koho by nelákalo zobudiť sa v 5* hoteli na Times Square, a mať v obálke 100 dolárov k tomu.
Nešlo však len o financie, ale predovšetkým o široký výber krajín, ktoré by som za normálnych okolností nemala v bežnom živote šancu vidieť.
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
Ubytovanie v najlepších hoteloch, diéty v obálke a nádherné destinácie. Práca letušky je plná benefitov, zmenilo však cestovanie tvoj pohľad na svet?
Určite ma to zmenilo ako človeka, pochopila som, ako vnímať rôzne kultúry a prispôsobovať sa ich mentalite. Našetrila som si peniaze a precestovala som svet, ale ani zďaleka nie celý. Mám na konte už okolo 60 krajín, stále však mám čo robiť.
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
Ako letuška si spoznala desiatky krajín a každý týždeň si bola v inom kúte sveta. Čo ťa na tvojom povolaní snov bavilo najviac?
Milovala som stretávať ľudí z rôznych kultúr. Našla som si priateľstvá na celý život, kde všetci pochádzajú z iných kútov sveta. No a ten pocit, že dnes som v Austrálii a o tri dni si dám sushi v Japonsku alebo nakupujem v Amerike, toto som si užívala asi najviac.
Emirates Airlines je jednou z najvychytenejších spoločností. Musí byť veľmi náročné sa tam dostať. Ako sa ti podarilo uspieť do užšieho kola?
Keď sa robil nábor na Slovensku, naštudovala som si predtým všetky možné informácie, aby som vedela, ako sa vhodne obliecť či ako sa správať. Angličtina je základ, takže na nej som intenzívne makala. V miestnosti, kde sa nábor odohrával, netolerovali ani jedno slovo po slovensky.
Ďalšou striktnou podmienkou je dosiahnuť na špičkách výšku 212 cm, bez toho neprejdete ani prvé kolo. Vedúce náboru prechádzajú v rámci tréningu viacerými psychotestami, keďže počas dvoch dní majú z človeka vycítiť, že práve on je vhodný adept na danú prácu, takže ani sami neviete, ako a podľa čoho vyberajú. Čo môžem poradiť, je, aby ste nikomu neskákali do reči a boli tímovým hráčom.
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
Pozerá sa Emirates do veľkej miery na vzhľad letušky/stewarda, či skôr na psychickú odolnosť danej osoby?
Samozrejme sa pozerajú aj na vzhľad, no v prvom rade im ide o zdatnosť a psychickú odolnosť človeka. Hľadajú nielen reprezentantov firmy, ale hlavne schopného človeka, ktorý ma chuť pracovať a nerozhodí ho len tak hocičo.
Osoba, ktorá celý pohovor viedla, mala odlietaných niekoľko rokov. Vie teda veľmi dobre zhodnotiť vaše reakcie na rôzne situácie či odpovede na otázky, ktoré vám kladie.
Reálny život letušky prináša mnohé stresové situácie – od nepríjemných pasažierov až po samotný pôrod na palube.
Do Košíc prišli kvôli pohovoru ľudia nielen zo Slovenska, ale i z Nemecka, Londýna či Bahrajnu. Myslia si uchádzači, že v menšej krajine/meste to bude jednoduchšie?
Mnoho ľudí si myslí, že má v menšom meste väčšiu šancu. Opak je pravdou. Počty na prijatie sú všade obmedzené. Nezáleží na tom, v akej krajine sa nachádzate. Podstatné je ukázať, čo je vo vás.
Na pohovore vás bolo vyše 150. Do Dubaja ste napokon odišli len šiesti. Aký bol nasledovný postup po prijatí?
Po finálovom kole sa všetky údaje odosielali do Dubaja. Práve tam sa rozhodnú, na základe výstupu informácií vedúcej náboru. Potom vám zavolajú. Ešte dnes si na to spomínam, ako by to bolo včera.
Volala mi predvoľba z inej krajiny. Mala som tušenie a srdce mi bilo, tak ako nikdy predtým. V telefóne mi oznámili, že je to môj golden call, a automaticky mi bookovali letenku. O dva mesiace som s dvoma kuframi a malou dušičkou kráčala na letisko.
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
Nasledovalo dvojmesačné štúdium na Emirates škole, ktorá patrí medzi jednu z najlepších škôl na svete. Čo všetko predstavoval tento tréning?
Boli to dva mesiace tvrdej driny. Učili sme sa hasiť skutočný oheň v simulátoroch, skákali do bazéna ako tréning pri možnom emergency pristátí na mori.
Nechýbali ani hodiny, kde sme sa naučili, ako sa zachovať pri náročnej turbulencii, ako spacifikovať nebezpečného pasažiera, ale aj ako zachrániť život či odstrihnúť pupočnú šnúru. V tom čase som si hovorila, že tak intenzívne učenie a k tomu v anglickom jazyku už nikdy nezažijem.
Spomínaš si na nejaké bizarnosti zo svojich letov?
Pri mojom druhom lete bola na palube pasažierka, ktorá mala hysterický záchvat a paranoju. Myslela si, že kapitán je terorista, a kričala to na celú kabínu. Pár dní na to som mala let do Anglicka a museli sme spacifikovať a zviazať opitého agresívneho pasažiera.
Vtedy som sa pýtala samej seba, či je toto fakt práca, o ktorej som tak snívala, a uvedomila som si, že som o nej predtým absolútne nič nevedela. Veď som mala byť len „čašníčka na palube“, prečo sa mi toto celé deje?
Zážitkov máte dosť a každý let je nové dobrodružstvo. Niekto nezažije ani polovicu z toho, iný zas zažije od pôrodu, cez smrť alebo emergency pristátie úplne všetko.
Práca letušky je určite psychicky a fyzicky náročná. Čo bolo pre teba to najťažšie?
Fyzicky boli pre mňa najťažšie časové posuny. Moje telo bolo niekedy také vyčerpané, že som dokonca niekedy zaspávala s otvorenými očami. Odletieť plný 17-hodinový let na Nový Zéland dá zabrať asi každému.
No po psychickej stránke bola najhoršia samota. Ste obklopení toľkými novými ľuďmi, no napriek tomu sa cítite sami. Byť na Vianoce niekde na palube, zmeškať svadby svojich priateľov či pripíjať si na Nový rok s jablkovým džúsom niekde v oblakoch nad Indiou. Toto bola pre mňa veľká výzva. Moji známi doma len videli, ako si cestujem alebo nakupujem drahé oblečenie, no tá realita za pozlátkou bola úplne iná.
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
Práca s ľuďmi býva niekedy veľmi náročná. Každý z nás je iná osobnosť s iným správaním, reagovaním a komunikáciou. S masou ľudí si sa ty stretávala dennodenne. Považovali ťa pasažieri za druhotriedny tovar a vnímali ťa len ako čašníčku?
Niektorí áno, ale týchto prípadov bolo málo. Ostatní nás obdivovali, často sa chceli s nami odfotiť. Človek, ktorý si uvedomí, čo za pozlátkou tejto práce v skutočnosti je, vás rešpektuje. Na všetkých letoch je posádka z celého sveta, každá s iným príbehom, skoro každý má vysokú školu, každý musí ovládať cudzí jazyk.
Mala som dokonca kolegyne, ktoré boli lekárky či právničky, alebo kolegu, ktorý plynule hovoril ôsmimi jazykmi. Ale na palube to nikto nerozlišuje, všetci sme boli na rovnakej lodi. Takže nie je vôbec dôležité, koľko titulov a vzdelania máš – to, ako sa správaš k ľudom naokolo, o tebe povie svoje.
Akú najbizarnejšiu požiadavku si dostala od klienta?
Aby som otvorila okno a trošku vyvetrala (smiech).
Dostala si pozvanie na rande počas letu?
Áno, toto sa deje dievčatám bežne. Taktiež dostávate stále vizitky, ktoré som hneď vyhadzovala. Raz som dostala pozvanie aj od ženy (smiech). Pri 550 ľuďoch na palube je možné všeličo, takže je na vás, ako zareagujete.
Pochválil ťa niekedy pasažier a dokonca odmenil darčekom?
Áno, hlavne naši Slováci a Česi. Ja som sa stále tak tešila, keď som mala kúsok domoviny na palube. Často odchádzali ťažko po svojich. Žartujem, samozrejme, ale veľmi som sa snažila, aby sa cítili na palube dobre.
Mám doma veľmi veľa fotiek s rodinkami, a keď napísali kompliment na oficiálny email Emirates, tak som potom dostala pochvalu hneď aj od svojho manažéra. Emirates také komplimenty veľmi oceňuje, keďže aj to im zvyšuje obľúbenosť.
Po dva a pol roku si z Emirates odišla a presedlala si z prestížnej aerolinky do súkromného lietadla v Prahe. Bol to veľký rozdiel?
Je to veľmi veľký rozdiel. Na palube private jetu je človek sám, okrem kapitánov som nemala počas letu iných kolegov, takže to bola dosť veľká zodpovednosť. Máte na starosti čistotu lietadla, objednávanie cateringu na každý jeden let. Mali sme časté zmeny letov, časov, počtu pasažierov. Takže bola to pre mňa skvelá skúsenosť.
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
Po ôsmich mesiacoch v Prahe si prácu letušky zavesila na klinec a šťastne si sa vrátila na Slovensko. Kde nastal zlom, nenapĺňala ťa už práca tak ako predtým?
Pociťovala som veľkú únavu a nenapĺňalo ma to už do tej miery ako predtým. Vedela som, že je čas „vrátiť sa na Zem“, ako sa hovorí. Stále som chcela podnikať, tak si to teraz pomaly plním. Skúsenosti s ľuďmi mám vďaka tejto práci bohaté a málokedy ma dokáže niečo prekvapiť.
Spoznávanie nových krajín, kultúr, ľudí či ochutnávanie nových chutí a k tomu skvelý plat. Na druhej strane odlúčenie od najbližších, samota, a nie vždy príjemné situácie. Zmenila si vďaka tejto práci pohľad na svet?
Zmenil sa mi život aj celkové zmýšľanie. Som teraz šťastnejší a odvážnejší človek. Inak sa pozerám nielen na svet, ale aj na ľudí. Keď mi kedysi na niekom niečo vadilo, pochopila som, že mi tá vlastnosť vadí na sebe samej.
Začala som inak chápať ľudí a na rôzne situácie sa pozerať z úplne iného uhla. Do Dubaja som išla žiť s predsudkami o arabskej kultúre alebo iných náboženstvách, o ktorých mi hovorili ľudia doma, bez toho, aby mali nejakú osobnú skúsenosť.
Teraz rešpektujem každú jednu kultúru, zvyky, a rozumiem tomu, že všetci sme sa narodili tam, kde sme sa narodiť mali, a nevieme to ovplyvniť. Dôležité je, aký spôsob života sme si zvolili.
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
Na záver iba otázka na odľahčenie. Čo by si odkázala ženám, ktoré snívajú o práci letušky?
Ak to dnes číta nejaké ustráchané dievča, akým som bola kedysi aj ja a sníva o tejto práci pre Emirates airlines, odporúčam túto skúsenosť zažiť. Je to jedno veľké a skvelé dobrodružstvo.
Text sme zrevidovali, upravili, doplnili o nové informácie a vydali nanovo. Článok bol pôvodne publikovaný 16. decembra 2020.