Miroslava Beblavého už politika neláka. Začal však podnikať s verejnými peniazmi
- Miroslav Beblavý začal podnikať s verejnými peniazmi
- Rozbieha investičný fond CB ESPRI Impact One
- Podporí sociálne podniky či neziskovky
- Miroslav Beblavý začal podnikať s verejnými peniazmi
- Rozbieha investičný fond CB ESPRI Impact One
- Podporí sociálne podniky či neziskovky
Investičný fond CB ESPRI Impact One je vôbec prvý slovenský fond, ktorý podporí vznik a rozvoj mimovládnych organizácií a malých a stredných podnikov s aktivitami verejnoprospešného charakteru.
Kým CB ESPRI bude vo funkcii správcu fondu, Slovak Investment Holding, teda dcérska spoločnosť ministerstva financií, poskytne prostriedky Európskeho sociálne fondu. Našu redakciu navštívil Miroslav Beblavý, s ktorým sme sa o tomto fonde porozprávali.
Práve bývalý predseda strany Spolu je totiž majiteľom spoločnosti ESPRI, ktorá je väčšinovým vlastníkom tohto investičného fondu. Zvyšných 40 % fondu má vo svojom vlastníctve Crowdberry. Už čoskoro sa môžeš tešiť aj na rozhovor s Miroslavom Beblavým v epizóde Let’s Talk Business.
Široká škála podpory
Ako nám Miroslav Beblavý hneď v úvode objasnil, cieľom tohto investičného fondu je podporiť nielen podniky s verejnoprospešným cieľom, ale aj mimovládne organizácie. To znamená, že sa spojí biznis a verejnoprospešný dopad.
„My pôsobíme vo všetkých oblastiach, ktoré sú takzvane verejnoprospešné. To je napríklad školstvo, zdravotníctvo, sociálne oblasti, ale aj kultúra, životné prostredie či ochrana ľudských práv a zaostalých regiónov,“ vysvetľuje Beblavý.
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
Ako teda vidíš, škála je pomerne široká. Avšak, zjednodušene povedané, všetko čo je pre rozvoj tejto krajiny dobré, do tohto fondu patrí. Podľa bývalého politika to musí byť malý a stredný podnik či mimovládna organizácia.
„Potom je to ešte otázka schopnosti spojiť naše kritéria z hľadiska zamestnávania niektorých skupín ľudí, pretože my meriame vplyv našej investície cez to, že ako to pomôže našej spoločnosti. Popritom meriame aj to, či sa vďaka tomu zamestnajú aj nezamestnaní ľudia,“ objasňuje Beblavý.
Napokon, keď sa toto všetko splní, tak fond môže podporiť prakticky každý malý a stredný podnik.
Rýchly proces
Zaujímavý je aj fakt, že podnik síce môže mať sídlo v Bratislave, jeho aktivita musí siahať mimo Bratislavský kraj. Miroslava Beblavého sme sa teda spýtali, prečo sa rozhodli ísť mimo hlavné mesto: „Je to podmienka nášho zdroja financií, teda Slovak Investments Holding. Oni zo štrukturálnych fondov podporujú vznik tohto fondu a oni to určili.“
Bývalý politik si však myslí, že ich názor vyplynul z toho, že v Bratislave je to už vyriešené. Z jeho pohľadu, ako nám povedal, to nie je pravda, pretože sa fondu ozýva aj veľa bratislavských organizácií, ktoré nemajú dostatok financií. Určené podmienky však musia rešpektovať.
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
Každý, kto má záujem o takúto investíciu, sa fondu CB ESPRI môže ozvať. Na ich webovej stránke je dotazník, ktorý sa dá vyplniť za pár minút. Následne prebieha diskusia a rokovanie s uchádzačom.
„Je to trošku iné, ako sú ľudia zvyknutí pri eurofondoch, že vypĺňajú nekonečné žiadosti, potom čakajú a potom im príde nejaký papier. K nám sa dá dostať veľmi jednoducho a rýchlo. Náš odhad je, že najrýchlejšie sa to dá stihnúť zhruba do 4-6 týždňov,“ uviedol Beblavý.
So stratou rátajú
Určite ťa zaujímajú aj konkrétne čísla. Miroslav Beblavý nám prezradil aj to, akú sumu majú k dispozícii: „Do konca budúceho roka máme k dispozícii 10,5 milióna eur, pričom to, samozrejme, nemôžeme dať jednej organizácii.“
Ako pokračuje, ich investičná stratégia hovorí, že rozpätie investície pre jeden podnik je od 25 000 do 500 000 eur. Je však dôležité podotknúť, že to, čo CB ESPRI poskytuje, sú návratné investície a nie granty.
Uchádzač si tak musí rozmyslieť, koľko z investície vie nejakým spôsobom vrátiť. Avšak, ako to už býva, pri takýchto číslach je potrebne rátať aj so stratami. „Máme v podnikateľskom pláne čiastočné straty a odhadujeme, že zhruba 10 až 20 % sa nám nevráti,“ konštatuje Beblavý.
Ako však vysvetlil, cieľom štátu ani tak nie je zarábať, ale dostať peniaze späť a ešte aj podporiť zamestnávanie a pozitívne spoločenské zmeny.
„Sme dohodnutí so štátom, to bola podmienka súťaže, že 1,5 % prostriedkov dávame my, teda CB ESPRI. Na ziskoch a stratách sa podieľame rovnakým pomerom,“ dodáva bývalý politik.
Politika ho už neláka
Miroslav Beblavý sa už pod jeden startup podpísal. Ide o aplikáciu Zhiva, ktorá pomáha ľuďom s následkami Covidu. Išlo o jednu z prvých aplikácii pre ľudí, na ktorých toto ochorenie ponechalo následky.
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
„V podstate sme ukončili jeden cyklus aplikácie – mali sme zmluvy so zdravotnými poisťovňami Dôvera a Union, ktoré už skončili. Teraz tá aplikácie nie je podporovaná,“ odpovedal Beblavý na otázku o tom, ako sa aplikácii dnes darí.
Ako však uviedol, dokopy si ju stiahlo okolo 7 000 ľudí a v podstate niekoľko tisíc ľudí ju aktívne používalo. O tom, že táto aplikácia bola nápomocná, svedčia aj spätné väzby.
„Vidíme, že to ľuďom poskytovalo užitočné informácie. Zároveň to dávalo aj psychickú podporu, pretože problém mnohých ľudí je, že po Covide nevedeli dostať nikde podporu, pretože lekári boli preťažení akútnym Covidom,“ konštatuje zakladateľ aplikácie.
Ako sme už spomenuli, Miroslav Beblavý pôsobil aj ako predseda strany Spolu. Avšak, z politického sveta sa stiahol po tom, čo jeho strana neuspela v parlamentných voľbách. V tom, či sa plánuje vrátiť do politiky, má jasno.
„Ja o tom momentálne nijak neuvažujem. Z pozície som odišiel a myslím si, že slovenská politika momentálne nemá priestor pre ľudí, ktorí sa chcú viac venovať vecnému riešeniu problémov. Samozrejme, ako občan čítam noviny, každé dva týždne napíšem nejaký stĺpček, ale to je asi tak všetko,“ skonštatoval.
Na záver sme sa Miroslava Beblavého opýtali, či ho do svojich rádov nelanária nejaké politické strany. Ako uviedol, isté drobné pokusy boli, ale nevníma sa ako politik v drafte. „Buď ma nechcú, alebo akceptujú, že som mimo toho,“ dodal.
Čítajte viac z kategórie: Biznis a startupy